Ознака: легализација
Скопје 18.01.22 | 23:41

Костовски почна со потпишување на решенијата за легализација во Бутел

Градоначалникот на Бутел, Дарко Костовски вечерва поќна со потпишување на решенијата за легализација на објекти на територија на општината. Со овој чин се одглави процесот...

Македонија 30.12.21 | 16:13

Коњановски: За месец и пол завршени над 1000 предмети за легализација на објекти на граѓаните во Битола

Денес во посета на општина Битола, на наше задоволство беше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, професор д-р Христијан Мицкоски, рече денеска градоначалникот на Битола, Тони...

Економија 23.12.21 | 15:09

Нуредини: Нема легализација на дивоградбите во зоните на строга заштита и активно управување

Со Предлог-законот за регулирање на статусот на бесправно изградени објекти, Владата предвидува дека нема да бидат легализирани сите видови на дивоградби изградени...

Економија 23.12.21 | 14:14

Пред бегање Бочварски предлага легализација на дивоградби изградени до јануари 2021, со 50-100 отсто повисоки комуналии

Подготвен е нов Предлог закон за бесправно изградени објекти со кој предмет на легализација ќе бидат дивоградби изградени до 1 јануари 2021 година, со исклучок на тие...

Скопје 08.11.21 | 12:06

„Независни за Карпош“: Ќе бараме официјален одговор од општината за изграден станбен објект во заштитеното подрачје на Водно

На социјалните мрежи се објави информација за изграден станбен објект во текот на 2018, во делот на заштитеното подрачје на Водно, а во рамки на општина Карпош, реагира...

Вести 03.11.21 | 21:00

Ѓорѓиевски потпиша 100 решенија за легализација

Граѓаните на Кисела Вода повеќе не смеат да бидат жртви на неажурноста на општинската администрација, порача новиот градоначалник Орце Ѓорѓиевски. „Отсега, секој поднесен...

Економија 12.07.21 | 21:07

Ново законско решение за легализација на дивоградбите

Во новата нацрт верзија на Законот за бесправно изградени објекти, кој ќе биде доставен до Владата на усвојување, се предвидува дека објект изграден на територија на...

Свет 29.06.21 | 09:16

Врховниот суд на Мексико ја легализира употребата на марихуаната за возрасни лица

Врховниот суд на Мексико вчера ја легализираше употребата на марихуана за возрасните лица. Осум од 11-те членови на судот прогласија за неуставни голем број членови...

Македонија 24.06.21 | 10:06

Вода стои, Законот за марихуана не смее: Завршен вториот состанок на работната група за канабис

Работна група за подготовка на измени и дополнувања на законодавството за декриминализација, легализација и искористување на медицинските, социјалните и економските...

Македонија 07.06.21 | 21:48

Прва средба на работната група за декриминализација на канабисот

Во Владата, денеска, се одржа првиот состанок на „Работна група за подготовка на измени и дополнувања на законодавството за декриминализација, легализација и искористување...

Македонија 31.05.21 | 22:01

Заев: Се предвидуваше да има мислење од националните паркови, но за жал граѓаните немаат доволно доверба

Премиерот Зоран Заев во гостувањето на телевизија „Клан“ изјави дека со новите измени на законот за легализација се воведува целосна забрана за легализација во заштитените...

Економија 19.05.21 | 22:09

Бочварски: Оставаме простор да отвориме широка јавна расправа за легализација на дивоградбите

На вчерашната седница на Владата дискутиравме за законот за легализација на бесправно изградените објекти и оставаме простор да отвориме широка јавна расправа и низ...

Македонија 12.05.21 | 10:22

Мицковски: СДСМ на Заев и кланот копитски е полош дури и од ВМРО!

Ако сакавте да нè убиете во поим и да докажете дека нема граници на партискиот интерес и прагматичност – честитки, успеавте, вели активистот Ивор Мицковски, коментирајќи...

Балкан 25.04.21 | 22:15

Марихуаната во Србија од вторник нема да се смета за дрога, но нема да биде ниту легална

Српскиот министер за здравство, Златибор Лончар, објави дека од вторник во Србија ќе ја отстрани марихуаната од списокот на наркотични средства и дека веќе се работи...

Македонија 20.04.21 | 15:13

СДММ им го честитаат денот на сите борци за легализација на канабисот

Од Социјалдемократската младина на Македонија на сите борци за легализација им го честитаат 20 април, Светскиот ден на канабисот и борбата за негова легализација. И...

Свет 31.03.21 | 09:23

Во Њујорк изгласан законот за легализација на марихуаната за рекреативна употреба

Пратениците во американската сојузна држава Њујорк го усвоија Законот за легализација на марихуана, а гувернерот Ендру Куомо најави дека ќе го потпише новиот закон. Законот...

Свет 18.03.21 | 14:35

Шпанија ја легализираше евтаназијата

Шпанските пратеници ја легализираа евтаназијата, односно потпомогнато самоубиство за луѓето со неизлечливи или исцрпувачки болести кои сакаат да стават крај на својот...

Свет 28.02.21 | 22:50

За да се намали апсењето Афроамериканци: Во Вирџинија слободно ќе се продава марихуана

Претставниците на двата дома на Парламентот на американската сојузна држава Вирџинија гласаа за легализација на рекреативната консумација на марихуана од 2024 година,...

Скопје 25.02.21 | 13:09

Легализирани 265.264 бесправно изградени објекти, нов рок за легализација со канзен пенал

Наша интенција е да го продолжиме рокот за легализација преку нов Закон за да може да им се даде можност на сите физичи и правни лица кои досега не ги легализирале објектите...

Македонија 12.01.21 | 18:26

Груби: Заев на владина седница отвори дебата за легализација на канабисот, но тешко да се реализира засега

Вицепремиерот Артан Груби во „Клик плус“ на ТВ21 истакна дека премиерот Зоран Заев кратко на владина седница отворил дебата за легализација на канабисот за медицинска,...