Ознака: легализација
Македонија 12.01.21 | 18:26

Груби: Заев на владина седница отвори дебата за легализација на канабисот, но тешко да се реализира засега

Вицепремиерот Артан Груби во „Клик плус“ на ТВ21 истакна дека премиерот Зоран Заев кратко на владина седница отворил дебата за легализација на канабисот за медицинска,...

Македонија 25.12.20 | 20:31

Заев: Не сум пробал џоинт, ама не сум ни сиромашен, па се залагам за сиромашните

Претседателот на Владата на Македонија Зоран Заев во гостување во емисијата „Само интервју“ на телевизија Канал 5 беше прашан дали некогаш пробал марихуана, жаргонски...

Македонија 24.12.20 | 08:47

Заев: Во земјите каде што марихуаната е легална, корисниците се откажуваат од хероин, кокаин и сите тешки дроги

Премиерот Зоран Заев во емисијата „Економски магазин“ на Алсат М, одговарајќи на прашањето за економските потенцијали на земјата и планираниот развој зборуваше на...

Македонија 23.12.20 | 23:12

Овде нема политика, ова е нешто национално, вели Заев за легализацијата на канабисот

Премиерот Зоран Заев во емисијата „Економски магазин“ на Алсат М, одговарајќи на прашањето за економските потенцијали на земјата и планираниот развој зборуваше на...

Македонија 21.12.20 | 12:02

Не е во ред некој да оди во затвор ако користел половина грам канабис, рече Заев и најави либерализација

Не е во ред некој да оди во затвор ако користел половина грам канабис, вели премиерот Зоран Заев, најавувајќи дебата за легализација на канабисот во 2021 година. На денешната...

Македонија 21.11.20 | 16:35

Македонија е далеку од подготвена за легализација на марихуаната, тврдат психијатрите

Дали и колку е подготвена Македонија за целосна легализација на марихуната? По најавата на премиерот Заев дека се размислува за легализирање на марихуаната и нејзино...

Македонија 20.11.20 | 17:55

Измамникот Заев не може со легализацијата на марихуаната да го покрие ветото и штетата која и ја нанесе на Македонија

Најавите за декриминализација и легализација на рекреативната употреба на марихуана се обид на Зоран Заев и на СДСМ да ја дефокусираат јавноста од нивните погубни...

Македонија 20.11.20 | 17:33

Тасевски: СДСМ да ви кажам нешто, не знам дали сте свесни, ја посравте до гуша

Актерот Сашо Таsевски ја коментира најавата на премиерот Зоран Заев за декриминализација и легализација на марихуаната во туристичките места, пти што истакнува дека...

Македонија 20.11.20 | 13:50

Ќе се „дува“ во кафулиња и ресторани: Заев ќе ја легализира марихуаната за да им се „најде“ на туристите

Премиерот Зоран Заев најави нов економски пакет, кој вклучува и декриминализација и легализација на марихуаната и туристичките места, во интервју за македонската редакција...

Економија 12.11.20 | 13:10

Државата ќе овозможи легализирање на кешот со плаќање 10 отсто данок

Граѓаните кои располагаат со готовина која не влезена во системот, ќе може да ги стават парите на сметки со плаќање на 10 отсто данок, или таквите пари да ги инвестираат...

Македонија 11.11.20 | 17:14

Зарем некој помисли дека ќе биде поинаку: Заев ja поддржува легализација на марихуаната

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција порача дека освен декриминализација, лично поддржува и легализација на употребата на марихуана. Сакам да ја поддржам...

Македонија 17.09.20 | 15:23

Стоилковски: Скандал во Босилово, злосторничко здружување за легализација на фабрика за марихуана на СДСМ?

Јавното обвинителство мора да одговори: Дали зад легализацијата на една фабрика среде нива, во атарот на село Петралинци, општина Босилово, се крие злосторничко здружување...

Економија 23.01.20 | 17:47

Усвоени измените во Законот за градење, од ВМРО-ДПМНЕ обвинија дека се носат во интерес на бизнисмен

Собранието денеска го усвои Предлог на Законот за изменување и дополнување на Законот за градење. Од вкупно 65 пратеници, „за“ гласаа 48, 17 беа „против“, немаше ниту...

Економија 12.12.19 | 14:12

Сугарески: Со новиот закон за легализација, нема да се создаде урбанистички хаос

Најавениот нов Закон за легализација на дивоградби изградени до октомври 2019 година се уште се дефинира, набрзо треба да биде доставен до Владата, но нема да создаде...

Македонија 19.11.19 | 21:37

Нов закон за легализација на дивоградби

Владата денеска на седница усвои Информација за потребата од донесување нов закон за утврдување правен статус на бесправни објекти и го задолжи Министерството за транспорт...

Економија 02.11.19 | 14:29

Поскапува легализацијата на дивоградбите: 1 евро за квадрат станува 100 евра за квадрат

Легализацијата на дивоградбите со новиот закон нема да биде едно евро од квадрат, соопшти денеска министерот за транспорт и врски Горан Сугарески по поставувањето...

Економија 01.11.19 | 14:16

Нов закон за легализација следната недела во владина процедура

Во владина процедура следната недела треба да се најде нацрт верзијата на новиот закон за легализација на дивоградби, на кој работеше изминатиот период работна група...

Балкан 06.08.19 | 10:29

Над 50.000 сопственици на илегални објекти во Црна Гора се пријавиле за легализација

Во Црна Гора за легализација досега се пријавиле повеќе од 50.000 сопственици на бесправно изградени објекти, а од оваа бројка одобрени се 29.000 барања за легалзиација, пренесе...

Економија 26.02.19 | 15:44

Нова легализација на дивоградби, но со скапи комуналии

Дивоградбите да не се легализираат по едно евро за квадрат, туку оние кои граделе бесправно да плаќаат комуналии според цените на општината и плус пенали оти не го почитувале...

Свет 16.01.19 | 13:26

За легален канабис Канаѓаните потрошиле 1,6 милијарди долари

Најновите податоци покажуваат дека Канаѓаните потрошиле 1,6 милијарди долари за легална марихуана во 2018 година, повеќе од двојно од парите кои биле издвоени за медицински...