Ознака: лечење
Здравје 06.05.20 | 15:59

Четворица пациенти се лекуваат во штипското Инфективно одделение

Во Инфективното одделение во Клиничката болница во Штип хоспитализирани се четворица пациенти заразени со коронавирус. Директорот на болницата, Ален Ѓеорѓијев вели...

Македонија 27.04.20 | 15:50

ГОБ „8 Септември“ почнува со озонирање на крвта кај болни од ковид-19

Од денеска во ГОБ „8 Септември“ пренесен е апаратот за озонирање на крвта, соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Оваа метода во други земји се покажала како...

Балкан 06.04.20 | 21:42

Србија наскоро почнува со лечење на заболените со крвна плазма

Во Србија за десетина дена ќе започне таканаречената плазна терапија за заболените со коронавирус, објави српската премиерка Ана Брнабиќ. Таа вели дека ќе бидат користени...

Свет 16.03.20 | 08:56

Кина ја победи короната, испишан и последниот пациент од привремената болница во Вухан

Со испишувањето на на последните 34 пациенти, привремената болница во Вухан и официјано е затворена, соопшти информациската агенција Казинформ. Во текот на 34-те дена,...

Црна хроника 17.09.19 | 12:27

Пензиониран психијатар ја лекува Катица Јанева во Шутка

Адвокатката на Катица Јанева која е во притвор за Рекет, вчера за ТВ 21 соопшти дека поранешната специјална јавна обвинителка е во лоша состојба, МКД.МК, дознава дека...

Здравје 19.12.18 | 20:56

Како се шират морбилите и колку се опасни?

Малите сипаници може да се поминат многу лесно, но и да предизвикаат воспаленија и сериозни компликации. Мали сипаници или морбили е заразна болест предизвикана од...