Ознака: Лебедово езеро
Култура 19.02.20 | 13:34

Балетската претстава „Лебедово езеро“ откажана поради технички причини

Од Опера и балет информираат дека балетската претстава „Лебедово езеро“ која требаше да се одигра на 29 февруари е откажана поради технички причини. Почитувани љубители...

Култура 12.05.19 | 08:14

„Лебедово езеро“ со првенци од Холандскиот национален балет

По отворањето со Вердиевата „Аида“ во четвртокот, програмата на 47. Мајски оперски вечери продолжува со „Лебедево езеро“ на Чајковски, единствената балетска претстава...

Култура 11.05.19 | 08:59

„Лебедово езеро“ утре на „Мајски оперски вечери“

Во рамкте на 47. Мајски оперски вечери на 12 мај ќе биде изведен бисерот на балетската уметност и еден од најубавите балети во класичната уметност „Лебедово езеро“ на...

Култура 11.04.19 | 11:57

„Лебедово езеро“, најголемото балетско дело на сите времиња утре на сцената на МОБ

Балетот „Лебедово езеро“ од Петар Илич Чајковски утре со почеток во 20 часот, ќе биде изведен на сцената на Македонската опера и балет. Диригент: Бисера Чадловска, кореограф:...