Ознака: лажни вести
Македонија 21.12.20 | 12:24

Заев: Македонија ќе биде лидер во изнаоѓањето на решенија во борбата со дезинформациите

Како Влада имаме голема обврска и одговорност да се спротивставиме на дезинформациите и да ги спречиме штетите кои ги нанесуваат лажните вести. Затоа еден од нашите...

Македонија 18.12.20 | 10:08

Цензурата има име: Проверувачите на факти новите „арбитри“ на вистината

Во времето на новата „инквизиција“ на мислата, секој има право на свое мислење, но не и на неговите факти. Нивните факти се предмет на верификација на новите „арбитри...

Твитови 09.12.20 | 16:17

Владата што доби 10 датуми во 4 години обвинува за лажни вести


Македонија 05.12.20 | 12:30

Документот за лажни вести не е став на Европскиот парламент, зад вистинската хистерија на лажни вести стои Заев

Вистинската хистерија во Македонија со лажни вести ја создаваат медиумите кои се под контрола на Зоран Заев, остро реагира ВМРО-ДПМНЕ на документот  што беше објавен...

Македонија 26.11.20 | 01:00

Во ден кога починаа 39 луѓе, Филипче шири лажни вести и манипулира со јавноста

Вечерва на твитер профилот на министерот за здравство, Венко Филипче се појави фотографија од група членови на ВМРО-ДПМНЕ, со обвинување дека во период кога докторите...

Балкан 29.09.20 | 22:20

ЕУ го учи Балканот како да се бори против лажните вести

Шефот на дипломатијата на Европска Унија, Жозеп Борел упати апел до медиумите и до граѓанското општество на Западен Балкан да се ангажираат во борбата против дезинформации,...

Македонија 13.09.20 | 12:01

Груби: Цел сум на лажни вести со цел да внесат раздор меѓу ДУИ и СДСМ

Oд првиот ден од мојот избор во Собранието, но и претходно, цел сум на произведување на многу лажни вести и голема пропаганда со една единствена цел – да се внесе раздор...

Технологија 09.09.20 | 23:20

Фејсбук отстрани седум милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Фејсбук отстрани повеќе од седум милиони објави во вториот квартал од годината затоа што содржеле лажни информации за коронавирусот, што може да им наштети на здравјето...

Калеидоскоп 16.08.20 | 14:32

Грчки поп уапсен за ширење лажни вести

Грчката полиција, вчера уапсила поп од островот Калимнос поради тоа што преку социјалните мрежи ги повикувал верниците за вчерашниот празник Пресвета Богородица да...

Македонија 14.08.20 | 20:20

Сѐ уште нема договор меѓу ДУИ и СДСМ, лажните вести ги лиферува албанската опозиција

Сė уште не е постигнат договор меѓу ДУИ и СДСМ за состав на новата влада, тврди за Плусинфо извор од партијата на Али Ахмети. Сè уште не е постигнат конечен и целосен...

Свет 13.08.20 | 12:46

Фејсбук отстранил 7 милиони лажни вести за корона вирусот

Компа ијата Фејсбук објави дека во вториот квартал од 2020 година отстранила седум милиони објави поради споделување лажни информации за корона вирусот, вклучително...

Технологија 30.07.20 | 22:10

Фејсбук го објави започнувањето на Програмата за проверка на факти од трети страни во земјава

Како дел од борбата против дезинформациите на Фејсбук, компанијата оствари соработка со независни проверувачи на факти од трети страни ширум светот, кои ја прегледуваат...

Македонија 03.07.20 | 00:29

Тежок фалсификат или политичка пропаганда на Тим институтот и СДСМ: Анкета со вкупно 93,9% – каде се уште 6,1%?

Не помина многу време, а СДСМ повторно шири лажни анкети. И овојпат злоупотребувајќи го американскиот Национален демократски институт (НДИ) преку агенцијата за испитување...

Живот 02.07.20 | 18:40

Меган: Кралското семејство не ме заштити од нападите на медиумите

Сопругата на британскиот принц Хари, Меган Маркл, смета дека во времето додека била бремена од кралското семејство не добивала заштита од лажните вести за неа во медиумите,...

Македонија 02.07.20 | 15:29

Милошоски поканата за суд ја примил уште во април: Димитров е главен извор на лажни вести за политички противници

Министерот за надворешни работи Никола Димитров ширел лажни вести кога јавно на телевизија тврдел дека вториот на листата на кандидати на опозицијата во изборната...

Македонија 02.07.20 | 14:30

Не сме овчички, затоа без лажни вести дека македонскиот јазик станал официјален во ЕУ

А бе како им верувате после сите шарени лаги, прашува актерот Сашо Тасевски обраќајќи му се на членството на социјалдемократите. Коментирајќи ја последната извртена...

Македонија 27.06.20 | 15:25

Фабрика на СДСМ за перење мозоци и местење избори платена 10 милиони евра од буџетот, а вие сликајте фискални

Во времето кога СДСМ имаше влада предводена од Бучковски, пред тој да биде осуден за воено профитерство и проневера на 3 милиони долари, пукна афера дека од јавни, буџетски...

Технологија 27.06.20 | 11:09

„Фејсбук“ ќе предупредува ако веста што ја споделувате е стара

Нова алатка на „Фејсбук“, која ќе биде лансирана неделава, ќе ги известува корисниците кои сакаат да споделат статија која е објавена пред повеќе од 90 дена, како најнов...

Македонија 25.06.20 | 19:00

Милошоски: Шекеринска и Димитров шират приказни и измислуваат лажни вести

Уредно ги примам сите покани, но Шекеринска и Димитров мора да измислуваат приказни и шират лажни вести.Во спротивно Шекеринска треба да говори зошто не е реновирано...

Технологија 30.05.20 | 10:23

Македонски страници за лажни вести, кои пишувале за 5Г и Бил Гејтс, отстранета од „Фејсбук“

Еден од најголемите дезинформатори за коронавирусот на „Фејсбук“ е забранет од платформата поради користење т.н. трол-фарми од Македонија и Филипините, соопшти „Фејсбук“. Издавачот...