Ознака: лажна вест
Македонија 04.10.22 | 09:33

Одлука на ДКСК и пресуда на Граѓанскиот суд како доказ дека СДСМ лаже за „хидроцентралите на Мицкоски“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ги отфрла како лажни тврдењата на СДСМ дека е основач и сопственик на мали хидроцентрали. Имено, во текот на вчерашниот...

Свет 09.09.22 | 15:12

Како настана лажната вест на „Би-би-си“ за смртта на кралицата Елизабета

Смртта на британската кралица Елизабета предизвика огромен број реакции и внимание во светската јавност. Сепак, освен како историски маркантен настан, со оглед на тоа...

Македонија 29.10.21 | 20:44

Со уште една лажна порака се бара спас за СДСМ и ДУИ, овојпат во Гостивар

Ваквите монтажи, подметнувања и измами се најдобар доказ за тоа дека пред грижата за гостиварчани ја ставаат грижата за зачувување на фотељите, велат од општинскиот...

Македонија 16.08.21 | 14:52

За Стојанче Ангелов не е проблем што ширел лажна вест за пожарите на Твитер, сакал да се пошегува и тоа било нормално

Директорото на Центарот за управување со кризи не гледа ништо лошо што на социјалните мрежи коментирал за нешто што не било вистина. Ангелов појасни дека било лажна...

Македонија 28.06.21 | 19:21

Мицковски до Царовска: Ве води функционално неписмен кој секој ден лаже и шири лажни вести

Царовска: Учениците уште од најмали ќе имаат знаење како да препознаат вистинита информација и лажна вест. Значи ве води функционално неписмен кој секој ден лаже и шири...

Македонија 05.05.21 | 17:08

Сарачини шири лажни вести, веста на „Република“ не е избришана

Новинарот Петрит Сарачини, експерт за медиуми шири лажна вест дека веста на „Република“ со наслов „Пи-арот на Владата се засилува со Жарко Трајановски и Петрит Сарачини“...

Македонија 04.05.21 | 12:35

Героски: Забрчанец шири лажнa вест

Забрчанец шири лажнa вест, вели новинарот и уредник Бранко Героски, коментирајќи го интервјуто на националниот координатор за комуникации, за „Слободен печат“, во...

Македонија 13.04.21 | 15:11

Арсовски: СДСМ со лажни вести дефокусираат од аферите „Мафија“, „Наркокартел Заеви“, „Тајни хонорарци“…

Фејк њуз креиран од кујната на СДСМ, вели портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски за обвинувањата од СДСМ дека пратеникот и функционер од ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски...

Македонија 13.04.21 | 13:48

Владата напаѓа,Твитерџиите прашуваат: Шо е проблемот Портпарол, каде е лажната вест?

Издвоени поединци, изложени на лична деградација, со комплетна лажна вест. Токму на ваквите хајки предупредувавме, пишува владиниот портпарол преку официјалниот профил...

Македонија 13.04.21 | 12:26

„Република“ бара извинување од директорката на УЈП, Сања Лукаревска

Поради лажно обвинување за лажна вест, која сакајќи да демантира, ја потврди и самата,  „Република“ бара јавно извинување од директорката на Управата за јавни приходи,...

Македонија 13.04.21 | 09:37

Драга Лукаревска, а џе је фејк њуз?

Не постои вистинска дефиниција за лажна вест, но во слободно толкување тоа би била информација која е невистинита или извртена. Во Македонија, земјата во која партија...

Твитови 12.04.21 | 12:53

Едно од ова е фејк њуз…


Македонија 21.03.21 | 20:54

Руска амбасада: Лажна вест е дека „српски посредник“ учествувал во набавка на вакцини за Македонија

Амбасадата не ги коментира изјавите на поединечни лица, без оглед на тоа колку се фантастични. Во исто време, земајќи ја предвид посебната важност на ова прашање за граѓаните...

Црна хроника 09.02.21 | 18:48

Штом Спасовски се фали, мора да е лага: Еве колку е суспендирана полицајката што зела мито

Министерот за внатрешни работи Оливер Сапсовски на Фејсбук вчера пренесе само една вест од билтенот на МВР – онаа дека двајца полициски службеници се суспендирани...

Македонија 05.01.21 | 12:49

Најлесно им е да речат „лажна вест“, се додека „лажните вести“ не станат вистина

Со години објавувам за криминалите и злоупотребите како и неостварените ветувања на власта. Во неможност да одговорат со аргументи СДСМ и Заев во нервоза пробуваат...

Балкан 22.11.20 | 16:34

Европратеник од партијата на Каракачанов бара по пет години затвор за новинар што објавува лажна вест

Бугарскиот европратеник Андреј Слабаков од ВМРО на Каракачанов и групата европски конзервативци и реформисти (ЕКР) побара новинарите кои шират дезинформации и лажни...

Калеидоскоп 05.10.20 | 17:13

Турска интернет страница објави фотографија од Аркан кој дошол во Ерменија да војува

Турската страница „derindusunce.org“ на својот Твитер профил објави лажна фотографија Аркан, за кого напишаа дека е жив и дека дошол во Ерменија да се бори во Нагорно Карабах...

Македонија 28.04.20 | 19:21

Како една стара снимка го прикажа целиот очај на СДСМ

Кога нема за што, фати се за лажна вест, парола под која Социјалдемократскиот сојуз се води и сега, во време на пандемијата со коронавирус, сè со цел да го прикрие хаосот...

Македонија 28.04.20 | 11:46

Лажна вест е дека училиштата ќе се отворат на 18 мај, тврди министерот за образование

Лажна вест е дека ќе се продолжи школската година поради пандемијата со коронавирус, објави министерот за образование Арбер Адеми. Според лажната уредба која што се...

Црна хроника 01.04.20 | 19:27

Кочанка на „Фејсбук“ излажала дека е болна од коронавирус, се гони за лажни вести

Кочанската полиција поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство против лице од Кочани кое на социјалните мрежи проширило лажна вест дека е позитивно...