Ознака: лазар колишевски
Македонија 12.07.22 | 11:53

СДСМ-овците станаа поголеми комунисти од Лазо Колишевски и врховисти од Ванчо Михајлов

Централниот одбор на СДСМ, според партиското соопштение,  на синоќешната седница донел едногласна одлука да го поддржи процесот за отпочнување на преговорите за полноправно...

Колумни 09.01.22 | 16:58

Хочеш на Солун, ево ти га на! Сакате да дојде Мицкоски, ево ти го на!

Ламбе Арнаудов Седумдесет и седум години ист калап, иста омраза, исто колективно партиско бунило, исти одродени лидери антимакедонски, исто сценарио, иста сцена, иста...

Македонија 07.01.22 | 22:51

„Хоќеш Солун, ево ти га…“: По список на Колишевски стрелани се 1.200 македонски партизани

На денешен ден се одбележуваат 74 години од еден најтрагичните настани во историјата на Македонија, останат во сеќавањата и пишаните документи како Крвавото Коледе. На...

Македонија 25.06.21 | 11:42

Знае ли Заев од кога постојат ВМРО-ДПМНЕ и паролата Македонија на Македонците?

Во својот патетичен излив на патриотизам на последната собраниска седница посветена на пратенички прашања, премиерот Зоран Заев уште еднаш ни покажа и докажа дека...

Македонија 07.01.21 | 13:55

„Хочеш Солун? Ево ти га!“: По список на Колишевски стрелани 1.200 „вмровци“

На денешен ден се одбележуваат 76 години од еден трагичен настан во историјата на Македонија, останат во сеќавањата и пишаните документи како Крвавото Коледе. На 7 јануари...

Балкан 16.12.20 | 13:28

Било планирано да се формира балканска федерација: Конфликтот меѓу Тито и Сталин настанал поради обединета Македонија

Режисерот Дарко Митревски во емисијата „Заспиј ако можеш“ се присети на средбата со Лазар Колишевски пред дваесеттина години на која го прашал за тоа зошто по Втората...

Калеидоскоп 07.01.19 | 21:54

Не сакале да ја бранат Србија на Солунскиот фронт: По список на Колишевски стрелани 1200 „вмровци“

На денешен ден се одбележуваат 74 години од еден трагичен настан во историјата на Македонија, останат во сеќавањата и пишаните документи како Крвавото Коледе. На 7 јануари...