Ознака: Лавина
Свет 10.01.19 | 21:56

Лавина затрупа хотел во Швајцарија, има повредени

Неколкумина се повредени на швајцарскиот планински премин Швегалп, откако лавина го затрупа хотелот, објавија агенциите. “Возилата и деловите на ресторанот се затрупани...

Свет 09.01.19 | 15:16

Поради опасност од лавина, во Австрија прогласено највисоко ниво на опасност

Постојаното паѓање на снегот предизвика големи проблеми во повеќе делови на Австрија, а денеска и во Горна Австрија и Салцбург прогласено е највисоко ниво на опасност...

Свет 08.01.19 | 09:02

Лавини убија 7 лица во Австрија, им се закануваат на Германија и Италија

Најмалку седуммина загинаа во австриските Алпи поради големо количество снег кој напаѓа во текот на викендот, додека скијачи во Австрија, Германија и Италија се соочени...

Свет 07.01.19 | 18:47

Невреме низ Европа: Најмалку шест жртви поради снег и лоши временски услови

Најмалку шест лица загинаа како последица на лошите временски услови во Германија, Австрија и Швајцарија, а властите во тие земји денеска предупредија на ризик од лавина...