Ознака: ласло трочањи
Балкан 27.09.19 | 10:21

Орбан: Гревот на Трочањи е што ја штитеше својата земја од мигрантите

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан и натаму смета дека Ласло Трочањи е најдобар кандидат за европски комесар за проширување. Откако вчера Комитетот за правни работи...

Свет 26.09.19 | 17:08

Точањи: Донесена е политичка одлука, ќе ги преземам сите правни чекори против неа

Ласло Трочањи реагираше на одлуката на Комисијата за правни прашања на Европскиот парламент, која денеска оцени дека тој не може да биде европски комесар поради конфликт...

Свет 26.09.19 | 16:28

Преседан во комитетот за правни прашања на ЕП: Унгарскиот кандидат за еврокомесар за проширување блокиран во ЕП

Комитетот за правни работи при европскиот Парламент (JURY) го блокираше унгарскиот кандидат за еврокомесар за проширување Ласло Трошањи. По гласањето на сесијата на комитетот...

Балкан 21.09.19 | 08:41

Новиот комесар за проширување на ЕУ Трочањи се сретна со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос

Проширувањето и соседството се темите што ги имам длабоко во моето срце и е голема чест за мене, порача Ласло Трочањи, предложениот комесар за проширување на Европската...

Свет 18.09.19 | 14:12

Хан за Трочањи: Треба да му се даде шанса

Еврокомесарот за проширување во заминување, Јоханес Хан, верува дека треба да му се даде шанса на неговиот назначен наследник, Унгарецот Ласло Трочањи, да докаже дека...

Свет 18.09.19 | 13:43

Сослушувањата на еврокомесарите почнуваат на 30 септември, ЕПП стои зад Трочањи

Сослушувањата на кандидатите за еврокомесари во Европскиот Парламент ќе се одржат од 30 септември до 8 октомври. Кандидатите назначени од новата претседателка на Европската...

Македонија 13.09.19 | 23:32

Никој не ме праша зошто бев кај Орбан: Лобирав за датум, зашто Македонија досега немала толкав пријател како еврокомесарот Трочањи

Датум за преговори ќе добиеме во октомври или не. На ова прашање претседателот Христијан Мицкоски, кој вечерва гостува во 360 степени, одговара со детали од неодамнешната...

Македонија 12.09.19 | 16:54

Разговорите за пристапувањето на Македонија во ЕУ може да започнат за време на мандатот на Трочањи

Номинацијата на Ласло Трочањи за комесар на ЕУ за соседска политика и проширување испраќа позитивна и силна порака до земјите што имаат за цел пристапување во ЕУ, вели...

Свет 12.09.19 | 09:08

ДВ: Новиот еврокомесар за проширување – триумф на Орбан врз ЕУ

Германското радио „Дојче Веле“ оцени дека изборот на поранешниот унгарски министер за правда Ласло Трочањи за нов еврокомесар за проширување е дипломатски триумф...

Свет 10.09.19 | 23:19

Кој е Ласло Трочањи, изборот за Фон дер Лајен за наследник на Јоханес Хан?

Австриецот Јоханес Хан, досегашен еврокомесар за добрососедска политика и проширување, најверојатно ќе остане комесар и во новиот состав на Европската комисија, но...

Свет 10.09.19 | 18:41

Трочањи: Ова е голема чест за Унгарија и за мене

Ласло Трочањи изјави дека е почестен со функцијата на која го назначи Урсула фон дер Лајен,  комесар за соседска политика и проширување. Ме израдува веста дека новата...

Свет 10.09.19 | 13:03

Унгарија го доби местото на Хан

Новата претседателка на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен денеска го номинира Унгарецот, Ласло Трошањи за нов комесар за соседство и проширување на Европска...