Ознака: Лабина Митевска
Култура 25.07.19 | 15:00

Филмот „Сирена во Париз“ со Роси де Палма и Ерик Кантона ќе се снима во Битола и Скопје

Филмот „Сирена во Париз“ со шпанската актерка Роси де Палма и Французинот Ерик Кантона ќе се снима на локации во Битола и во Скопје. Филмот е француско-белгиско-македонска...

Филм 02.05.19 | 14:26

„Господ постои името и е Петрунија“ почна да се прикажува во Париз

Медиа деск Македонија соопшти дека филмот на Теона Митевска, „Господ постои името и е Петрунија“ почна да се прикажува во повеќе кино сали во Париз. #Петрунија започна...

Култура 11.02.19 | 10:32

Мастер клас на Лабина и Теона Митевски утре на „Берлиенале талентс“

На 12 февруари со почеток од 14 часот, во ХАУ2 театарот во Берлин, Лабина и Теона Митевски, ќе одржат Мастер клас во рамки на програмата “Берлинале талентс” на Берлинскиот...

Култура 10.02.19 | 14:55

Аплаузи на прес конференцијата во Берлин за екипата на македонскиот филм „Господ постои, се вика Петрунија“

На филмскиот фестивал во Берлин денеска рано, во 9 часот се одржа проекцијата на филмот „Господ постои, се вика Петрунија“ на македонската режисерка Теона Стругар Митевска,...

Култура 10.01.19 | 13:34

Филмот „Господ постои, името и е Петрунија“ во главна конкуренција на Берлиенале

Агенцијата за филм на Република Македонија на денешната средба со новинарите соопшти дека Македонија за прв пат во историјата на македонската кинематографија ќе земе...