Ознака: „Ла Верита“
Македонија 12.03.21 | 12:58

Мисајловски: Не претерувајте со лажење, уште многу работи допрва ќе излезат на виделина

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски во изјава при посетата на општина Гази Баба околу написите во весникот „Ла Верита“ поврзани со набавката за вакцини...

Македонија 12.03.21 | 00:26

Пендаровски: Пишувањата на „Ла верита“ за вакцините треба да се проверат до крај

Информацијата на италијанската „Ла Верита“ околу вакцините, каде што објавија околу скандалот на министерот Венко Филипче за набавка на кинеските вакцини, според...

Македонија 12.03.21 | 00:19

Пендаровски: Пишувањата на „Ла верита“ за вакцините треба да се проверат до крај

Претседателот Стево Пендаровски смета дека треба да се проверат до крај информациите на италијанскиот весник „Ла Верита“ за вакцините, при што весникот објавија скандалот...

Македонија 11.03.21 | 13:18

На Филипче „Ла Верита“ му е виновна за вратениот аванс од сомнителната фирма

На минстерот за здравство виновни му се пишувањата на весникот „Ла Верита“ за провизиите и аваните кои биле платени на сомнителна фирма од Хонг која требало да помогне...

Македонија 11.03.21 | 09:56

Николоски: Јасно е дека за провизии се одело преку фантом фирма, а не директно до производителот

Во трка по провизии се губат човечки животи, вели потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ откако италијанскиот весник „Ла верита“ ги објави писмата со потпис и печат од министерот...

Македонија 11.03.21 | 09:41

За негативните ефекти од вакцината нема да бараме одговорност од вас, им ветил Филипче на „Синофарм“

Пишувањата на италијанскиот весник „Ла верита“, дека министерот за здравство Венко Филиче им ветил на Кинезите дека нема да сносат никаква одговорност доколку вакцината...

Македонија 11.03.21 | 08:34

Писмата на Филипче до Пекинг каде строго се фаворизирала фантом фирмата „Stabri International“ во Хонг Конг, која нема фармацевско порфолио, објавени на „Ла верита“

Писмата на министерот за здравство Венко Филипче до Пекинг, за кои вчера пишуваше италијанскиот весник „Ла верита,“ оделе строго преку фантом фирмата „Stabri International”...

Македонија 11.03.21 | 08:24

Српските бeзбедносни cлyжби заинтересирани за обидот на 3аев да „лaпa” провизии за кинеските вакцини

Информациите кои вчера ги објави италијанскиот весник „Ла верита“ преговорите за кинески вакцини на македонската влада и вратениот аванс по сомнението дека мириса...

Македонија 10.03.21 | 15:17

Мицковски го фати во лага Заев за кинеските вакцини

Заев за капарот и вакцините пред 2 недели: Не е добро авансот да седи на странска сметка. Заев денес: Одевме преку приватни фирми и посредници кои Пекинг не ги дозволува. Лаже,...

Македонија 10.03.21 | 13:33

ВО ЖИВО: Прес на Милошоски за фантом-фирмата преку која владата се обиде да набави на вакцини од Кина

Следете ја во живо прес-конференцијата на пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ за информациите дека владата преку сомнителна фирма се обидела да ги набавува...

Македонија 10.03.21 | 12:00

Заев: Негирам било какви лоши намери за набавката на кинески вакцини преку приватна фирма

По пишувањата од „Ла верита“ дека Кина го вратила авансот за вакцините поради сомневања за фирмата-фантом посредник, премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско...

Македонија 10.03.21 | 11:01

Филипче ја ослободил Кина од било какви негативни ефекти предизвикани од вакцината

Италијанскиот весник „Ла верита“ тврди дека поседува две официјални писма министетот за здравство Венко Филипче до кинеската фирма „Синофарм“. Покрај првичната...

Македонија 10.03.21 | 10:35

Гледале да лапнат и од оваа зделка? Авансот на Заев и Филипче вратен откако Кина намирисала криминал

Кој враќа депозит доколку нешто не „смрди“? Ова прашање со недели ја мачеше македонската јавност, по веста дека кинеската фирма „Синофарм“ го вратила авансот уплатен...

Македонија 10.03.21 | 10:14

Без стабилни темели а со пари во Дојче банк: Која е фантом-фирмата од Хонг Конг што им ја понудил Филипче на Кинезите?

Кулминацијата со лошото менаџирање и набавувањето на вакцините се случи уште еднаш во Македонија, каде што владата предводена од Зоран Заев е подготвена дури и на сметка...

Македонија 10.03.21 | 09:55

Пандов: Заев и Филипче и на вакцините тргнале да прават екстра профит

Македонија во минатото низ историјата ја ограбувале разни окупатори и арамии. Али како оваа банда криминална на Заев до сега немало, а не верувам дека и може да има, коментира...

Македонија 10.03.21 | 09:09

Кина ги напуштила преговорите за вакцини зошто Заев и Филипче користеле фантом-фирма за преговори, открива „Ла верита“

Во текст со наслов „Битка помеѓу Кина и Русија за Балканот“ новинарот Џовани Каподистрија за италијанскиот весник „Ла верита“ го открива најновиот скандал на владата...

Црна хроника 13.02.20 | 12:03

Орце, срце мое, да ја почекаме Димишкова што ќе направи

Обвинетиот Бојан Јовановски смета дека аудио и видеоснимките со сведокот Орце Камчев, кои се пуштаат на денешното судење за „Рекет“, се груба аматерска монтажа. Се...

Македонија 29.01.20 | 11:15

Во вториот дел „Ла верита“ носи: За пусти гласови Заеви исклучувале струја и вода, бркале луѓе од работа…

Италијанскиот медиум „Ла верита“ со документи и докази ги покажа тортурата и пририсокот врз цели семејства кои семејството Заеви, на чело со браќата Зоран и Вице, за...

Македонија 28.01.20 | 15:37

Мицкоски за продолженијата на „Ла верита“: Тоа е доказ дека политичарите од транзицијата функционираат со поткуп, закани и уцени

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес беше во посета на Прилеп. По завршување на посетата тој одговараше на новинарски прашања. Едно од нив беше како ги коментира...

Македонија 28.01.20 | 13:20

„Ла верита“ 3: Заев купувал албански гласови преку командант на УЧК, од кого се плашеле Тачи и Ахмети

Новинарот на италијанска „Ла Верита“, Ларис Гејсер продолжува со објавување на доказите во случајот со изборен поткуп во 2014-та година каде првоосомничен е токму екс...