Ознака: кворум
Македонија 08.04.21 | 21:14

Собранието ја заврши расправата за измени и дополнувања на неколку закони, за гласање немаше кворум

Собранието ја заврши расправата по неколку предлог-законски измени и дополнувања во рамки на 32-та седница, и тоа за законот за јавните набавки, по скратена постапка,...

Македонија 22.03.21 | 13:34

Владеjачкото мнозинство стана малцинство: Џафери бара од опозицијата да направи кворум за работа на Собранието

Бурен ден е денеска во Собранието.Откако пропадна координацијата со координаторите на партиите, спикерот Талат Џафери се обрати на јавноста. Тој побара од опозицијата...

Македонија 15.03.21 | 16:59

Уште колку Заев ќе ја држи државата во заложништво пред да признае дека нема кворум во Собрание?

Додека СДСМ си игра држава, Собранието е блокирано поради немањето квориум на владејачкото мнозинство. Поради неспособноста на СДСМ парите од граѓаните не можат да...

Македонија 09.03.21 | 13:49

Тројца пратеници од мнозинството позитивни на коронавирусот, Собранието без кворум

Собранието не успеа да го утврди дневниот ред за 34 седница, поради немање кворум. Тројца пратеници од владејачкото мнозинство се позитивни на коронавирусот и поради...

Македонија 04.03.21 | 15:14

Ден по гласањето доверба на Владата во Собранието нема кворум за работа

Еден ден откако се гласаше доверба на Владата, во македонското Собрание повторно нема кворум за работа. Собраниската сала е полупразна, кворум за одлучување немаше,...

Македонија 24.02.21 | 15:27

Николоски: Заев во Собрание не може да собере кворум од 61 пратеник за да се одржи седница

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски при денешната посета на Неготино рече дека Владата, односно премиерот Зоран Заев нема стабилно парламентарно...

Македонија 16.02.21 | 14:36

Недоволен број присутни пратеници: Прекината 34. седница на Собранието

Собраниската седница денеска почна по два часа од закажаниот термин и набргу беше прекината поради недоволен број присутни пратеници во салата. Откако заменик-министерот...

Македонија 26.11.20 | 14:50

Апасиев прави кворум за да се изгласа Кацарска за уставен судија и законот за „Макпетрол“ важен за Телма

Собранието денеска го обезбеди потребниот, но килав кворум од 61 пратеник, за да може да продолжи со гласање на неколку точки од дневниот ред, заобиколувајќи ја најголемата...

Македонија 23.11.20 | 17:16

Опозицијата не се појави на координација кај Џафери, велат дека нема веќе да обезбедуваат кворум

Координаторите на пратеничките групи на опозициските партии, ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса за Албанците, Алтернатива и Левица, денеска претпладне не присуствуваa на редовната...