Ознака: купопродажба на гласови
Македонија 12.10.21 | 23:45

Мицкоски: Ако се толку сигурни дека победуваат, зошто поткупуваат?

„На терен се случува брутален поткуп еднаков на тој минатата година. Еве денеска можам да кажам во вашата емисија како партија реагираме, брутално двајца советници...

Македонија 04.04.20 | 19:44

Хуманитарна помош или изборен поткуп: Брашно, компири и тоалетна хартија за Ромите во Струмица?!

Компири, брашно, колачи, тоалетна хартија, детергент за садови… Се дели хуманитарна помош за Ромите во Струмица, а случајно или не, фотографиите до кои дојде Република...

Македонија 29.01.20 | 11:15

Во вториот дел „Ла верита“ носи: За пусти гласови Заеви исклучувале струја и вода, бркале луѓе од работа…

Италијанскиот медиум „Ла верита“ со документи и докази ги покажа тортурата и пририсокот врз цели семејства кои семејството Заеви, на чело со браќата Зоран и Вице, за...

Македонија 28.01.20 | 15:37

Мицкоски за продолженијата на „Ла верита“: Тоа е доказ дека политичарите од транзицијата функционираат со поткуп, закани и уцени

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес беше во посета на Прилеп. По завршување на посетата тој одговараше на новинарски прашања. Едно од нив беше како ги коментира...

Македонија 28.01.20 | 13:20

„Ла верита“ 3: Заев купувал албански гласови преку командант на УЧК, од кого се плашеле Тачи и Ахмети

Новинарот на италијанска „Ла Верита“, Ларис Гејсер продолжува со објавување на доказите во случајот со изборен поткуп во 2014-та година каде првоосомничен е токму екс...

Македонија 28.01.20 | 13:01

Постои многу материјал што заслужува истрага, неопходно е ОЈО да се обрати до МВР

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев смета дека се работи за сериозен  случај за изборни нерегуларности во однос на објавените сознанија во италијанскиот „Ла...

Македонија 28.01.20 | 10:32

Првиот дел од „Ла верита“ открива: Вице и Зоран оставаат цели фамилии без леб зошто гласале за ВМРО-ДПМНЕ

Италијанскиот весник „Ла верита“ го објави обвинението покренато во 2018 година од страна на омилената обвинителка на Зоран Заев, Вилма Рускоска, кое експресно беше...

Македонија 28.01.20 | 07:30

Командантот на УЧК Баци од американската црна листа преку Чаушот им донел 5.000 гласови на Заев и СДСМ

Документите што се однесуваат на снимените разговори помеѓу лидерот на СДСМ Зоран Заев и неговите соработници, поднесени во овинителството во Скопје, укажуваат на...

Македонија 27.01.20 | 13:20

Го сакаме Виц’то, ни дава пари колку сакаме

Го сакаме Виц’то, ни дава пари колку сакаме. Вака жител на село Баница вели во изјава за „Канал 5“, во која пред локалните избори во 2014 година зборува за Зоран Заев...

Македонија 26.01.20 | 19:27

Платени и заплашувани гласачи: Јанша ја шири вистината за браќата Заеви

Поранешниот премиер на Словенија, Јанез Јанша на Твитер се огласи за текстот објавен во весникот „Ла Верита“. Втор дел од скандалот со поткуп на гласачите околу Зоран...

Македонија 26.01.20 | 12:48

СДСМ со реакција на текстовите на „Ла верита“

ВМРО-ДПМНЕ преку медиуми блиски до нив, со силни конекции со кадрите на ВМРО-ДПМНЕ како Андреј Лепавцов и Ѓорге Иванов, очајно се обидува да конструира непостоечки случаи”,...

Македонија 26.01.20 | 12:37

Како бе вака, стално за Заев „нема докази“?

Димитар Апасиев од Левица реагира по пишувањето на италијанскиот весник „Ла верита“ околу неговата вмешаност со купување гласови на избори. Како бе вака, стално за...

Македонија 26.01.20 | 07:35

„Ла верита“: Заев плаќал за гласови по 10 евра

Во денешното продолжение на аферата за купопродажба на гласови, новинарот Ларис Гајсер од италијанскиот весник „Ла верита“, објавува видео од истражување кое се однесува...

Македонија 26.01.20 | 01:52

Досието со изборни измами на премиерот сакан од ЕУ: Јанез Јанша се мајтапи со Заев на Твитер

Лидерот на десничарската Демократска партија во Словенија и поранешен премиер Јанез Јанша ги коментира на Твитер последните информации за изборни нерегуларности...

Македонија 25.01.20 | 11:44

(1) Изборните тактики на Заеви: Камбер и Јашар гласале за ВМРО, цела фамилија да се исфрли

Материјалите што ги објавува италијанскиот весник „Ла верита“, а се во владение на Јавното обвинителство, како што пишува италијанскиот весник, содржат индиции за...

Македонија 25.01.20 | 07:22

„Ла верита“ најавува нов скандал: Зоран и Вице Заеви учествувале во купопродажба на гласови на изборите во 2014 година

Како што беше истакнато во август по објавувањето на доказите поврзани со случајот „Рекет“, кои придонесоа за пад на владата на социјалистот Зоран Заев, „Ла верита“...