Ознака: кумановска група
Македонија 26.05.20 | 22:55

Терористите од Диво Насеље од затвор во живо на косовска телевизија

Во неделата, терористичката „Кумановска група“ директно од затворот „Идризово“ гостуваше во живо на косовската телевизија „Корект Прес“. Еден од терористите од...

Црна хроника 10.02.20 | 16:26

„Кумановската група” се дистанцира од Ел Чека

Шефќет Халачи и Сами Укшни осудени на 40 години затвор за кумановските настани во 2015 и Валдет Зекај осуден на доживотен затвор, се дистанцираат од сите изјави од Ел Чека,...

Црна хроника 19.11.19 | 14:03

Адвокатката на Кумановската група: Владата на Албин Курти ќе ги ослободи нашите момци!

Барањето за меѓународна истрага за случајот „Диво Насеље“ предизвика и реакцијата на познатата адвокатка Артене Исени, која ги брани некои од членовите на кумановската...

Македонија 12.09.19 | 11:38

Мухамед Зекири бил замолчен со рекетот од поглаварот на ИВЗ?

Дали е вистина дека после втората средба со посредникот се согласивте да извршите „Рекет“ и, од тогаш, веќе да не го спомнувате името на Сулејман Реџепи? Колку му зедовте?...

Балкан 27.08.19 | 17:28

Харадинај бара екстрадиција на кумановската група

Поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај бара Македонија да им дозволи на припадниците на т.н. „кумановска група“ преостаниот дел од казната да го отслужат во...

Македонија 27.02.19 | 20:07

Дем Шеху од Кумановската група: ВМРО е терористичка организација!

Уште еден терористи од Кумановската група, која дејствуваше во Диво Насеље на 9 мај 2015 година, упати заканувачко писмо од затвор. Овојпат Дем Шеху му пишува на претседателот...

Македонија 26.02.19 | 11:11

Бројни пропусти и дисциплински постапки за најмалку 11 лица во затворот во Шутка

Најмалку 11 лица вработени во истражниот затвор „Скопје“ ќе одговараат за направени пропусти, кои довеле до двата одвоени инциденти со поранешните министри Миле Јанакиески...

Македонија 24.02.19 | 12:19

Командант Соколи го прекина молкот: Ќе платите денес или по 100 години

Командант Соколи, еден од затворениците во затворот Шутка, го прекрши молкот и реагираше на инцидентот во кој во затворот во Шутка беа претепани поранешните министри...

Двоглед 24.02.19 | 12:10

Ако дознаеме дека некој од Диво Насеље прв провоцирал, ќе го избркаме од затвор

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски соопшти дека се спроведува истрага за случувањата и инцидентите во затворот Шутка, во кои беа физички нападнати поранешни...

Македонија 23.02.19 | 15:23

Мицкоски: Не коментирам закани од кукавици

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски не сакаше да го коментира отвреното писмо на Кумановската група одговорна за терористичкиот напад во Диво Насеље на 9 мај 2015...

Македонија 23.02.19 | 12:04

Пандов бесен: Озбилна терористичка група отворено да се заканува, а Заев и понатаму да го држи Ристовски во притвор со нив, ама во „хашко одделение“

Преку пуч, од 27 април со Македонија владеат фашисти, криминалци и апаши кој безмилосно крадат и пљачкаат. Распродадоа се, име, идентитет, историја, култура. Ја задолжија...

Македонија 23.02.19 | 08:18

Порака од Кумановската група до Груевски, Ахмети, Мијалков и Јанкулоска: Ќе ве следиме до крајот на светот

Кумановската група преку нивните роднини испрати реакција до весникот Лајм. Во оваа реакција уште еднаш е наведена хронологијата на настаните во Куманово, а се објаснува...