Ознака: куманово
Црна хроника 15.04.21 | 15:50

Сведок на сообраќајна несреќа во која загинала девојка ја следел мајката, а друг и се заканувал

Жена од Куманово од Куманово била следена од сведок на сообраќајна несреќа во која загинала нејзината ќерка, а друго лице и се заканувало на мајката. Вчера во 22: 45 часот...

Црна хроника 14.04.21 | 14:58

Исчезнатиот кумановец пронајден мртов во нива

Шеесет и седумгодишниот кумановец, по кого трагаше и семејството и полицијата е пронајден мртов во нива во населбата Карпош, а на телото нема траги на насилство. Вчера...

Македонија 14.04.21 | 12:24

Во Куманово, Штип, Кавадарци, Битола, Охрид и Тетово ќе има масовна вакцинација по примерот на салата „Борис Трајковски“

Во Куманово, Штип, Кавадарци, Битола, Охрид и Тетово ќе има масовна вакцинација по примерот на салата „Борис Трајковски“, најави денеска Венко Филипче, министерот за...

Црна хроника 12.04.21 | 15:14

Инспeктop од Куманово снимен како се договара со дилeр: „Hикој немa да те диpa од колегите“

Снимки од телефонски разговор од две и пол минути помеѓу, наводно, локален дилер во Куманово и наводно, инспектор за недозволена трговија и шверц во градот, се шири на...

Македонија 04.04.21 | 00:02

По Скопје, најзагрозени со корона се Прилеп и Куманово

1 394 новорегистрирани случаи на ковид-19, вкупниот број на заболени од вирусот во земјава достигна 134 134 лица, од кои во моментов активни се 21 553. Од нив речиси половина, или...

Црна хроника 28.03.21 | 10:51

Полицијата растурила забава во семејна куќа во Куманово, имало 11 малолетници и 10 возрасни

На 27.03.2021 во 20.48 часот, по претходна пријава, полициски службеници од СВР Куманово извршиле контрола во семејна куќа на ул.„Народна револуција“ во Куманово, сопственост...

Македонија 26.03.21 | 11:31

Градоначалникот на Куманово очекува поддршка од СДСМ за уште еден еден мандат на локалните избори

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски очекува поддршка од матичната партија СДСМ за уште еден мандат на следните локални избори. Димитриевски неколку пати...

Црна хроника 21.03.21 | 18:29

Прекината семејна веселба со повеќе гости во Куманово

Кумановската полиција прекина семејна веселба во куќа во Куманово, соопшти СВР Куманово. Претпладнево во 11:20 часот во СВР Куманово било пријавено дека во семејна куќа...

Македонија 10.03.21 | 16:04

Димитриевски: Општина Куманово нема никакви долгови, наша обврска е да се грижиме за граѓаните

Градоначалникот на Општина Куманово, Максим Димитриевски, за „Утрински брифинг“ информира дека општината во моментов нема никакви долгови и обврски према никого. Должиме...

Македонија 05.03.21 | 12:43

Општинските комитети на ВМРО-ДПМНЕ не ги организирале протестите, луѓето се собирале самоиницијативно

Речиси сите сведоци на денешното рочиште за настаните од „27 април“  беа едногласни во излагањето дека ВМРО-ДПМНЕ не било организатор на протестите. Драган Петковски...

Црна хроника 26.02.21 | 12:45

49 лица не ги почитувале мерките за Ковид-19 во угостителски објект во Куманово

Во угостителски објект во центарот на Куманово биле затекнати 49 лица од кои шест малолетници, при што не биле почитувани мерките за заштита од Ковид-19. Како што соопштија...

Економија 23.02.21 | 14:13

Зголемената цена на станови во Куманово се должи на зголемените комунални давачки и пазарната економија

Градоначалникот на куманово, Максим Димитриевски, на седница на Советот на општината истакна дека зголемената цена на новоизградени станови во Куманово главно се должи...

Црна хроника 14.02.21 | 19:57

Затворен објект во Куманово – девет гости седеле по 21 часот

Локал во Куманово работел по дозволеното работно време, кое е ограничено на 21 часот поради корона пандемијата. Според билтенот на МВР на 13.02.2021 во СВР Куманово било пријавено...

Македонија 14.02.21 | 17:15

За снег до колена во Куманово Димитриевски потрошил 10,4 милиони денари

Куманово вчера и денеска личи на едно големо лизгалиште, обвинија советниците на ВМРО-ДПМНЕ од градот. Сите булевари и улици низ градот се подледени, возилата и пешаците...

Македонија 13.02.21 | 23:11

Петрушевски го демантира Димитриевски: Ниту некој чисти во Куманово, ниту снегот е очистен, се е под снег и подмрзнато

На лице место во живо ја проверив веста објавена од Максим Димитриевски дека општинските служби се на терен и ќе работат три смени. Ниту некој чисти, ниту снегот е очистен....

Култура 12.02.21 | 16:54

Мисајловски, Стојаноска и Петрушевски со поддршка на уметниците во Куманово

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски заедно со членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Дафина Стојаноска по денешната средба со угостителите во Куманово во студиото...

Црна хроника 06.02.21 | 08:59

Повреден 18-годишникот кој ја предизвикал вчерашната сообраќајка кај Куманово

Возач е повреден и пренесен во Ургентен центар Куманово во сообраќајната несреќа што се случи вчера попладне во кумановско Бедиње, откако возилото со кое управувал...

Црна хроника 05.02.21 | 19:25

Едниот автомобил за малку ќе завршел во река – нови фотографии од несреќата во Куманово

Полицијата сè уште врши увид на местото на несреќата, каде денеска е избегната поголема трагедија и каде, според првичните информации, нема повредени лица. Сообраќајна...

Црна хроника 05.02.21 | 18:54

Карамбол во Куманово: Tешка сообраќајка меѓу три возила

ТВ21 пренесува дека вечерва во Куманово во близина на економското училиште се случила тешка сообраќајна несреќа помеѓу три возила, од кои едното е превртено на кров. За...

Македонија 05.02.21 | 08:28

Димитриевски: Убеден сум дека ќе добијам поддршка од СДСМ за втор мандат

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, најави дека ќе се кандидира за втор мандат со поддршка на СДСМ. СДСМ е политичка партија која се разликува од другите....