Ознака: куќен притвор
Црна хроника 15.10.19 | 10:12

Куќен притвор за жител на Церово: Дома му нашле муниција и пушка без број

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице поради постоење основано сомнение дека сторил кривично дело...

Македонија 11.10.19 | 14:05

Јанева останува во болница, Фрчкоска ќе бара куќен притвор

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, најверојатно, и денешниот ден ќе го помине во болница. Нејзината адвокатка Ирена Фрчковска за телевизијата Алсат...

Македонија 10.10.19 | 15:33

Куќен притвор за Фросина Ременски и Миле Јовановски

Судија на претходна постапка го прифати предлогот на Обвинителството и на осомничените Фросина Ременски и Миле Јовановски и им определи куќен притвор, да се јавуваат...

Македонија 09.10.19 | 22:43

Куќен притвор за Јасна Мандиќ, мерки на претпазливост за Ременски и другите

Од Кривичниот суд претседателката на Меѓународниот сојуз Јасна Мандиќ заминува во куќен притивор, одлучи судија на претходна постапка. Куќен притвор за Јасна Мандиќ За...

Македонија 29.09.19 | 15:55

Уште утре ќе се знае дали Катица Јанева ќе си замине од Шутка?

Одговорот на прашањето – Дали екс специјалната обвинителка Катица Јанева ќе излезе од Шутка и ќе замине во домашен притвор веројатно ќе биде познат уште утре. Според...

Македонија 24.09.19 | 14:37

Кичеец пуштен во домашен притвор

Второосомничениот во случајот „Рекет“ Зоран Милевски – Кичеец ќе биде пуштен во домашен притвор, откако денеска судија на претходна постапка, по добиено позитивно...

Македонија 12.09.19 | 20:02

Милошоски: Заев ни најави дека Јанева за 10 дена ќе оди во домашен притвор

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, изјави дека премиерот Зоран Заев на вчерашната лидерска средба најавил дека Катица Јанева за десетина дена од Шутка ќе...

Македонија 09.08.19 | 21:30

Миле Јанакиески префрлен во куќен притвор

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески вечерва од истражниот затвор „Скопје“ е спроведен во домашен притвор. Неговиот адвокат Еленко Миланов за...

Црна хроника 31.05.19 | 16:51

Ристовски и Атанасовски заминуваат од Шутка

Кривичниот совет на Основниот кривичен суд Скопје на двајца од обвинетите за нападот во Собранието на 27 април 2017 година мерката притвор им ја замени со мерка куќен притвор,...

Македонија 06.05.19 | 14:09

Сашо Мијалков излегува од куќен притвор

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, ќе се брани од слобода. Домашниот притвор, кој му беше одреден за предметот на СЈО познат како „Титаник 2“, по изрекувањето...

Македонија 29.03.19 | 13:08

Укинат куќниот притвор на Мијалков за „Империја“

Од Врховниот суд информираат дека е донесено решение со кое му се укинува куќниот притвор на екс директорот на УБК Сашо Мијалков, кој му беше одреден за случајот „Империја“....

Македонија 22.03.19 | 19:07

Јакимовски останува во куќен притвор

Поранешниот градоначалник на Општина Карпош Стевчо Јакимовски останува во куќен притвор и му се забранува комуникација со лица опфатени во кривичнно-правниот настан. Постапувајќи...

Македонија 19.03.19 | 21:05

Куќен притвор за Стевчо Јакимовски – Девет часа беше во Кривичен

Pоранешниот градоначалник на Карпош Стевчо Јакимовски доби куќен притвор поради, како што тврди Обввинителството, злоупотреби со легализација на градежни објекти...

Македонија 04.03.19 | 14:55

Врховниот суд им го укина куќниот притвор – Камчев, Панделески и Јосифовиќ на слобода

Бизнисменот Јордан Камчев, Цветан Панделески и Ненад Јосифовиќ, осомничени во истрага на СЈО „Империја“, денеска излегуваат од куќен притвор по одлука на Врховниот...

Македонија 22.02.19 | 14:25

Миле Јанакиески денеска ќе бара домашен притвор

Одбраната на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески денеска ќе го обжали судското решение за затворски притвор и ќе побара оваа мерка да биде заменета...

Македонија 08.02.19 | 17:49

Укинат куќниот притвор за двајца осомичени во „Империја“

Од домашен притвор излегуваат двајца осомничени во случајот на СЈО „Империја“, односно осомничените Тодор Мирчевски и Зорица Арсовска. За нив се изречени мерки на...

Македонија 29.12.18 | 17:40

Прифатен предлогот на СЈО, Мијалков оди во куќен притвор

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков вечерва излегува од затворот во Шуто Оризари, каде беше во притвор како осмничен за случајот „Империја” на специјалното...

Македонија 29.12.18 | 14:27

СЈО денеска ќе го достави предлогот до Кривичен за куќен притвор на Мијалков

Специјалното јавно обвинителство денеска ќе го достави предлогот за определеување куќен притвор на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков до Основниот суд Скопје1. Документите...

Црна хроника 28.12.18 | 12:25

Апелациски суд Скопје: Укинат притворот на Јанакиески, Божиновски, Јосифовиќ и Арсовска

Апелацискиот суд Скопје известува дека, по повлекување на предлогот за одржување јавна седница од страна на обвинетите, на денешната нејавна седница Кривичниот совет...

Македонија 27.12.18 | 11:38

СЈО даде позитивно мислење – Јанакиески и Божиновски да се пуштат во куќен притвор

Специјалното јавно обвинителство одговори позитивно и на барањата на обвинетиот поранешен министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески и на поранешниот генерален...