Ознака: Кујтим Фејзулаи
Свет 22.12.20 | 10:52

Момче што го врбувало Кујтим Фејзулаи во исламистичките кругови осудено на две години затвор

Пријател на исламистичкиот терорист Кујтим Фејзулаи, кој на 2 ноември уби две и рани повеќе од 20 луѓе во центарот на Виена е осуден на две години затвор. Овој 18-годишник...

Свет 17.11.20 | 22:58

Кујтим Фејзулаи бил близок соработник на познат германски исламистички терорист

Истрагата за терористичкиот напад од 2 ноември во центарот на Виена се повеќе укажува на тоа дека терористот Кујтим Фејзулаи бил дел од меѓународна исламистичка мрежа,...

Свет 17.11.20 | 12:38

Кујтим Фејзулаи во Виена работел како обезбедување на болница

Кујтим Фејзулаи, напачот кој на 2 ноември уби четири и рани повеќе од 20 лица во центарот на Виена, работел во компанија која се занимавала со обезбедување на болници. Негов...

Свет 11.11.20 | 16:29

Далил терористот имал помошник: Полицијата истражува како Кујтим Ф. го донел оружјето во центарот на Виена

Австриската полиција се уште испитува како терористот од Виена стигнал до центарот на градот, каде што на 2 ноември застрела четири лица пред самиот да биде смртно погоден...

Свет 06.11.20 | 16:56

Кујтим Фејзулаи имал врски со исламисти од Германија: Претреси во неколку германски градови

Истражните органи во Германија вршат претреси во неколку објекти поврзани со германската исламистичка сцена. како што пишува „Дојче веле“, станува збор за лица кои...

Свет 05.11.20 | 19:52

Tерористот од Виена живеел во стан што му го плаќал градот и добивал 917 евра социјална помош

Терористот од Виена, Кујтим Фејзулаи, живеел на сметка на државата во стан што му го плаќал градот Виена. И покрај тоа што издржал затворска казна за обид да им се придружи...

Свет 05.11.20 | 14:29

Гордана Николиќ му била прва комшика на Кујтим: Беше згоден тој ден, насмеан, ми помогна…

Соседите на Кујтим Фејзулаи го опишуваат како повлечен и религиозен, а словачката полиција објави дека уште во јули ги предупредила австриските власти дека Фејзулаи...

Балкан 04.11.20 | 14:54

Кујтим беше облечен во бела наметка: Белото симболизира дека ова не е крај

Белата униформа кај радикалните екстремисти симболизира колку тие и нивната вера се чисти. Терористите кои во понеделникот ја нападнаа Виена носеа иста таква бела...

Македонија 04.11.20 | 10:36

Дедото на Кујтим: Доаѓаше секоја година, но никој не знае што правел во неговиот стан

Вооружениот напаѓач, кој уби четири лица во понеделникот вечерта во Виена, ја посетувал својата татковина, малото планинско село Челопек во западниот дел на Македонија,...

Балкан 03.11.20 | 15:42

Муниција за калашниковот со кој убиваше Кујтим набавил во Словачка

Излегуваат нови детали за терористот во Виена кој е по потекло од овие краишта. Кујтим Фејзулаи долго време го припремал нападот заедно со неговата група во која речиси...

Свет 03.11.20 | 15:40

Анализа на „Дојче веле“: Како Кујтим Ф. стана терористот од Виена

Кујтим Ф. е засега единствениот напаѓач во Виена чиј идентитет и е познат на пошироката јавност. Австриската полиција соопшти дека станува збор 20-годишник, чии родители...

Македонија 03.11.20 | 12:17

Терористот од Виена е по потекло од село Челопек?

Напаѓачот од Виена, Кујтим Фејзулаи е роден во Модлинг, Австрија, а  има потекло од тетовското село Челопек, велат за „А1 он“, полициски извори. Македонското Министерство...

Балкан 03.11.20 | 12:01

Убиениот терорист од Виена има и македонско државјанство

Австрискиот министер за внатрешни работи Карл Нехамер изјави дека убиениот терорист Кујтим Фејзулаи е државјанин на Австрија и Македонија. Фејулаи бил ослободен...