Ознака: кучиња
Здравје 06.07.20 | 10:49

Германија обучува кучиња да препознаваат коронавирус

Германската армија почна со обука на службени кучиња за откривање на инфекција со коронавирусот. Бундесверот и Фондацијата на ветеринарната висока школа (TiHo) од Хановер...

Калеидоскоп 10.06.20 | 11:38

Научниците во Финска изненадени: Кучињата можат да го намирисаат коронавирусот

Првите испитувања во Финска ги изненадија научниците – кучињата брзо научија да го намирисаат корона вирусот. Како омилените животни може да помогнат против пандемијата? Успехот...

Македонија 23.04.20 | 09:37

Безживотни тела на кучиња по улиците на Виница

Грозна слика ги вознемири виничани, откако изминатите денови на улицата Димитар Герасимовски Дидо во овој град нашле неколку отруени кучиња како безживотно лежат на...

Балкан 02.04.20 | 22:00

Вучиќ дозволи изнесување на кучињата во сабота навечер, од 23 до 01 часот

Српскиот претседател Александар Вучиќ денес по седницата на кризните штабови ги заостри мерките во борбата за спречување на ширењето на вирусот Ковид-19. Како што јави...

Свет 02.04.20 | 12:10

Кинескиот град Шенжен забрани јадењe кучиња и мачки

Големиот кинески град Шенжен забрани јадење кучиња и мачки во рамките на сузбивањето на трговијата со диви животни поради пандемијата на коронавирусот. Кучињата и...

Скопје 15.01.20 | 16:43

Ивор Мицковски: Пацови умираат во оваа депонија и од го****а на вашите кучиња кои не си ги собирате

Ивор Мицкосвки на својот фејсбук профил покажа фотографија од мртви стаорици и кучешни измет во школски двор во Центар. Еден навидум обичен школски двор во центарот...

Црна хроника 04.12.19 | 22:28

Приведен убиецот кој со секира искасапи две кучиња во Аеродром

17 годишен Г.С. е приведен вечерва, откако полицијата го идентификувала од снимките на околните камери на кои се гледало како тој ги убива кучињата Гоца и Макс од населбата...

Свет 21.11.19 | 09:29

Трудница до смрт искасана од чопор кучиња

Во шума во близина на францускиот град Вијер Котре во сабота е пронајдено беживотното тело на трудница, која излегла да ги прошета своите кучиња, пренесува „Би-Би-Си“....

Калеидоскоп 11.10.19 | 23:03

Како да има шесто сетило, жена за влакно избегна трагедија

Во местото Николина Гора, Русинка која ги изнела кучињата на шетање, или има шесто сетило или неверојатна среќа. Таа кучињата ги внела во ограден дел од парк и ги пуштила...

Црна хроника 11.10.19 | 16:04

Маж пукал во кучиња во парк во Ново Лисиче

Скопјанец бил уапсен откако пукал во кучиња во парк во Ново Лисиче. Синоќа во 02:45 часот во Полициска станица Аеродром бил лишен од слобода 69-годишниот И.Д. од Скопје. Постапувајќи...

Калеидоскоп 27.09.19 | 19:52

Растргната од нејзините кучиња: Вриштела за помош, но било предоцна

Четириесет и четиригодишната Британка Елејн Стенли, мајка на три деца, била нападната и растргната од сопствените кучиња. Во тешка состојба ја пронашле соседите, но...

Црна хроника 02.08.19 | 21:56

Кучињата нападнаа туристи во Охрид

Неколку лица се нападнати а десетици туристи и локални жители се преплашени од глутница од десетина кучиња која скита по охридските улици во деновите со најмногу гости...

Црна хроника 23.07.19 | 12:10

Ново насилство врз куче: Маж пука во кучиња во Скопје

На социјалните мрежи се појавија фотографии од маж со пушка во раката за кој очевидци велат дека пукал во кучиња кај просториите на поранешната А1 телевизија. Се очекува...

Калеидоскоп 02.05.19 | 13:00

Почина една од најубавите жени во светот во обид да си ги спаси кучињата

Пронајдено е телото на бразилската манекенка и телевизиската водителка Каролина Битенкор (37) која во неделата во текот на олујата завршила во водите околу Илхабела,...

Црна хроника 14.04.19 | 15:14

Млада девојка нападната од две кучиња на свој соселанец

Вчера попладне околу 19 часот во Полициско одделение – Мирковци, лицето С.Х.Х. (24) од с. Мирковци пријавила дека истиот ден на ул. Александар Урдаревски додека се движила...

Црна хроника 02.04.19 | 15:09

Вреќи со мртви кучиња фрлени во Куманово

Членови на здружението за заштита на животни „Анима Мунди“ денеска во кумановската полиција пријавиле дека во поранешната касарна во населбата „Карпош“ има вреќи...

Калеидоскоп 04.03.19 | 20:04

Млад полициски академец одгледува и храни 34 кучиња скитници во својот двор

Дури 34 улични кучиња, поголемиот дел со некаков хендикеп предизвикан од суровоста на луѓето, веќе пет години ја уживаат комплетната грижа и љубов на младиот дипломиран,...

Калеидоскоп 05.02.19 | 13:08

Глутница крволочни кучиња растргнале жена среде улица и ја изгризале до смрт

Жена во Мексико била крвнички убиена од 11 кучиња, додека одела на работа. Кучињата првично ја следеле, а потоа ја собориле на земја и ја растргнале. Снимката од надзорните...

Свет 03.02.19 | 17:55

Забрана за шетање на кучиња

Иранските власти го забранија шетањето кучиња на јавни места во главниот град Техеран, пренесува „Анадолија“.  Шефот на полицијата на Техеран, Хусеин Рахими, денес...

Балкан 13.01.19 | 08:25

Гладни кучиња го задавиле сопственикот и му ја откинале главата

56 годишниот Драган Пауновиќ од Шабац, е убиен од своите кучиња од расата стафорд, за кои не се грижел и често биле врзани во запуштена шупа и прегладнети. Неговото обезглавено...