Ознака: кучиња скитници
Скопје 01.08.22 | 10:19

Аеродром ќе издвои над еден милиони денари за ЈП „Лајка“ откако камиони од други места се фатени како истоваруваат кучиња во општината

Градоначалникот на општина Аеродром преку Фејсбук статус информираше дека е зголемен буџетот за ЈП „Лајка“ со цел поефикасно решение со уличните кучиња. Свесни сме...

Скопје 11.03.22 | 11:01

„Анима мунди“ имаат проблем со начинот на кој бил пријавен нападот од бесно куче врз постара жена

Од Здружението за заштита на животни „Анима мунди“ реагираат по последниот случај со нападнати граѓани од страна на бездомни кучиња и начинот на кој случајот бил...

Црна хроника 06.02.22 | 18:15

На иста улица во иста ноќ искасани двајца велешани

Двајца велешани ноќва пријавиле дека биле искасани на иста улица во Велес. Прво во 00:20 часот П. П. (24) од Велес пријавила дека на улица „Андон Шурков“ била касната од куче...

Црна хроника 06.02.22 | 16:56

Глутница кучиња искасала тројца тетовчани во рок од еден час

Глутница кучиња искаса тројца тетовчани. Како што соопштија од МВР, вчера во периодот од 16 часот и 30 минути до 17 часот и 45 минути, во СВР Тетово пријавено е дека на улица...

Скопје 17.12.21 | 11:06

Стојкоски: Оставајте храна за кучињата подалеку од школите и градинките

Проблемот со кучињата скитници во Ѓорче Петров ќе се решава во соработка со јавното претпријатие „Лајка“, со чие раководство, градоначалникот Александар Стојкоски оствари...

Македонија 01.10.21 | 22:04

ДПА во Тетово: Ќе го решиме проблемот со кучињата скитници

Носителот на листа на ДПА во Тетово , Пајтим Тачи заедно со кандидатот за градоначалник на Тетово, Сади Беџети, беа во центарот на градот каде што зборуваа за проблемот...

Црна хроника 15.06.21 | 13:55

Глутница кучиња го тероризираат Клинички, искасан 23-годишен скопјанец

Вчера во 18.00 часот во СВР Скопје, А.Т.(23) од Скопје пријавил дека во кругот на Комплексот клиники „Мајка Тереза“ бил каснат од куче скитник. Порблемот со кучињата скитници...

Скопје 07.05.21 | 10:54

Кучињата лаат, луѓето не врват – средете ги гробиштата да запалиме свеќа на најблиските!

Само неколку дена откако „Република“ пишуваше за проблемот кој го имаат граѓаните кои се обидуваат да стигнат до гробиштата на најблиските, а не можат од чопорот на...

Скопје 28.04.21 | 13:10

Граѓаните не можат да дојдат до гробовите од кучиња скитници, прашуваат: За што постои „Лајка“?

Граѓаните кои сакаат да ги посетат вечните почивалишта на најблиските тешко можат да стигнат до гробовите. Причината се големиот број на улични кучиња кои се собираат...

Скопје 21.12.20 | 13:21

Глутница улични кучиња го растргнаа белиот паун во дворот на црквата „Св. Архангел Михаил“

Глутница улични кучиња го растргнале белиот паун Белан кој го красеше дворот на црквата „Св.Архангел Михаил“ во скопската населна Автокоманда, соопштија на својот...

Скопје 25.08.20 | 17:12

Градските власти пребројале 2.500 улични кучиња во Скопје

Градоначалникот на Скопје, Петре шилегов, информира дека во градот се пребројани и забележани во регистар не повеќе од 2.500 кучиња скитници. Оваа бројка, Шилегов ја соопшти...

Скопје 25.08.20 | 14:45

Петре се дрзна повторно да изговори дека наскоро ќе проработи „Лајка“

Стационарот „Лајка“ очекувам да биде отворен кон првата половина на септември, изјави денеска градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов. Ни самиот не брои по кој...

Скопје 30.05.20 | 09:48

Градот излажа, „Лајка“ е место каде ќе се убиваат бездомните заловени кучиња

Манипулациите на Град Скопје со бездомните животни и со друшствата за заштита на животни, како и логорот наречен Зоолошка градина во Битола е тема на сторијата за третманот...

Црна хроника 02.05.20 | 10:57

На Кеј повторно напад на куче скитник

Вчера во 11.35 часот во Полициската станица Центар, Г.Б.(53) од Скопје пријавил дека на кејот на реката Вардар бил каснат од куче скитник во пределот на левата нога. Во текот...

Македонија 15.04.20 | 19:59

Активисти ќе имаат по два часа дневно да ги ранат бездомните животни

Активистите за бездомни животни, кои се дел од регистирани здруженија, ќе добиваат дозвола два часа дневно во услови на ограничено движење за време на претстојниот...

Црна хроника 13.03.20 | 11:37

Седумгодишно дете искасано од две кучиња

Вчера 13.35 часот во Полициската станица Карпош, М.С.(41) од Скопје пријавила дека на ул.„Римска“ нејзиниот седумгодишен син бил каснат од две кучиња скитници.

Црна хроника 25.02.20 | 10:18

Во еден ден искасани двајца малолетници

Двајца малолетници се искасани од улични кучиња во текот на вчерашниот ден. Како што соопштува МВР, во 11.20 часот во Полициската станица Ѓорче Петров, С.С.(40) од Скопје...

Скопје 18.02.20 | 08:53

Eдна година откако е најавена, дури денеска ќе се зборува за програмата на „Лајка“

По реакциите во јавноста во врска со работата на „Лајка“, вечер Град Скопје ќе ја презентира програмата за работа на ова јавно претпријатие. Изминативе денови во јавноста...

Црна хроника 03.10.19 | 10:46

Тројца скопјани вчера каснати од кучиња скитници на три различни локации

Во текот на вчерашниот ден тројца жители на главниот град пријавиле дека биле каснати од кучиња скитници. Околу 11 часот во Полициската станица Центар, М.Г. (28) од Скопје...

Црна хроника 29.09.19 | 15:19

Две лица нападнати од кучињa скитници, млада девојка искасана на двете нозе

Во текот на вчерашниот ден, две лица пријавиле дека биле каснати од кучиња скитници во главниот град. Вчера околу полноќ во Полициската станица Ѓорче Петров, Ј.А. (37) од...