Ознака: крвна плазма
Здравје 22.06.21 | 08:45

Со крвна плазма досега се третирани 1.431 пациент болен од ковид-19

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени вкупно 1.732 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени со Ковид-19, од кои 157...

Калеидоскоп 31.03.21 | 10:48

Се бара крвна плазма за млада девојка во критична состојба

Апел за помош на млада скопјанка која во тешка состојба се наоѓа на клиника споделува нејзината пријателка: Друштво, за моја многу блиска другарка која се наоѓа во многу...

Здравје Свет 30.01.21 | 23:51

Kрвната плазма од вакцинираните e поефикасна од плазмата од оздравените пациенти

Истражување спроведено во руската Воена-медицинска академија „Киров“ покажало дека третманот на пациенти заболени од Ковид-19 со крвна плазма донирана од вакцинирани...

Балкан 06.01.21 | 16:44

Во Бугарија „на црно“ се продава крвна плазма како лек за Ковид-19

Бугарската телевизија Нова објави дека во земјата „на црно“ се продава крвна плазма од оздравени пациенти од Ковид-19. Цената на крвната плазна е над 2.500 евра. Новинарите...

Македонија 23.11.20 | 18:36

Итно! Потребна е плазма од донор со крвна група 0+ за лекар од Брзатаа помош од Куманово

ИТНО! Потребна е крвна плазма од донор со крвна група 0+. На групите за совети и поддршка на болните од корона пред еден час е објавена оваа порака. Плазмата му е потребна...

Здравје 27.10.20 | 19:42

ИТНО: Потребна е крвна плазма за Горан, дарителот треба веќе да прележал ковид-19

Потребна е донација од крвна плазма од пациент со крвна група НУЛТА НЕГАТИВ кој веќе го прележал COVID-19, се апелира на социјалните мрежи, каде се бара помош за Горан Костадиновски. Дарителот...

Здравје 01.09.20 | 10:44

70 пациенти во Македонија болни од ковид-19 се лечени со крвна плазма

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека досега се обезбедени 88 единици конвалесцентна плазма, од вкупно 53 донори. Со крвна плазма се третирани околу...

Свет 24.08.20 | 09:22

Трамп: Oдобрена е моќна терапија, oва е историски ден во борбата против корона вирусот

Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека Федералната агенција за лекови (ФДА) итно ја одобрила употребата на крвна плазма на излекувани пациенти со Ковид-19...

Скопје 07.08.20 | 12:53

Градоначалникот на Гази Баба донираше крвна плазма

Градоначалникот на Општина Гази Баба, Борис Георгиевски утрово донираше крвна плазма на Институтот за трансфузиона медицина. Како што истакна тој, многу е среќен што...

Здравје 03.08.20 | 11:25

Филипче апелира оние што оздравеле од ковид-19 да донираат крвна плазма

Министерот за здравство, Венко Филипче, на својот фејсбук-профил повика пациентите што оздравеле од ковид-19 да даруваат крв зашто нивната крвна плазма е драгоцена за...

Здравје 13.07.20 | 18:07

Денеска шест лица даруваа крвна плазма

Вкупно 52 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти со КОВИД-19 се обезбедени досега, а само во текот на денешниот ден шест лица даруваа крвна плазма, од кои...

Здравје 26.06.20 | 14:39

Братучедот на Драган Вучиќ кој се излекува од Ковид 19 даруваше крвна плазма

Братучедот на популарниот пејач и водител Драган Вучиќ, кој пред повеќе од еден месец почина поради компликации од Ковид 19 на скопската Инфективна клиника, Благоја...

Здравје 25.06.20 | 23:36

Почина ресенчанецот за чие оздравување се бараше крвна плазма

На 40-годишна возраст, вечерва во скопската градска болница 8-ми септември почина ресенчанецот кој боледуваше од Ковид19, а за чие заздравување на социјалните мрежи за...

Здравје 24.06.20 | 16:03

Д-р Богдановски од Брзата помош во Македонски Брод донираше крвна плазма откако се излечи од ковид-19

Уште еден здравствен работник кој беше заразен со ковид-19 донираше крвна плазма за да помогне во лекувањето на пациентите. Станува збор за доктор Кристијан Богдановски,...

Здравје 23.06.20 | 12:49

Институтот за трансфузиологија ги повика излечените од ковид-19 да даруваат крвна плазма, да спасат живот

Институтот за трансфузиона медицина упати јавен повик луѓето кои се излечиле од ковид-19 да даруваат крвна плазма и да спасат човечки живот. Во крвната плазма на лицето...

Македонија 22.06.20 | 22:21

Повик од Институтот за трансфузиологија: Дa го победиме Covid 19 Дарувај плазма, спаси живот

Институтот за трансфузиона медицина упати јавен повик луѓето кои се излечиле од Covid 19 да даруваат крвна плазма и да спасат човечки живот. Оттаму велат дека во крвната...

Живот 21.06.20 | 22:50

Се бара донор на плазма крвна група АБ+ со прележан Ковид-19

Најитно се бара донор на плазма крвна група АБ+ со прележан Ковид-19 за пациент на 34 годишна возраст кој е поставен на респиратор. На социјалните мрежи доктор Светлана...

Здравје 16.06.20 | 13:39

Дали ќе бидат дарители на крвна плазма- се испитуваат излекувани штипјани

Епидемиолозите од штипскиот Центар за јавно здравје утринава земаа брисеви од петмина излекувани штипјани од коронавирусот, кои сакаат да бидат дарители на крвна плазма. Директорката...

Здравје 27.05.20 | 12:49

Мелиса Ценовска од Тетово го победи ковид-19 без да го прошири дома и се пријави да донира крвна плазма

Мелиса Ценовска од Тетово е една од стотината луѓе кои ја поминаа голготата наречена ковид-19. Иако спаѓа во категорија на млади лица, со неполни 30 години, таа имала позитивен...

Здравје 21.05.20 | 16:02

Филипче: Со крвна плазма излекувани петмина пациенти со коронавирус

Пет пациенти со коронавирус во земјата се излекувани со крвна плазма, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, на „Фејсбук“. Тој соопшти дека на Институтот за...