Ознака: крсте мисирков
Балкан 14.05.21 | 09:17

Дали Заев го прашал Мицотакис за укинувањето на македонското друштво „Мисирков“ во Грција?

На денот кога Зоран Заев во Атина имаше средба со неговиот грчки колега Кирјкос Мицотакис Грција не дозволи регистрирање на македонското друштво Крсте Мисирков“ од...

Култура 03.03.21 | 14:56

Отворена подновената Спомен соба на Крсте Мисирков во Институтот за македонски јазик

По речиси две децении од последното реновирање денеска беше отворена подновената спомен-соба на Крсте Мисирков во Институтот за македонски јазик во Скопје. Спомен-собата...

Култура 28.10.20 | 11:13

Цветанова го цитира Мисирков: Да се откаже човек од својот народен јазик, значи да се откаже и од својот народен дух, од самиот себе

Македонскиот народ е постар од современата македонска држава, порача претседателот на МАНУ Љупчо Коцарев на на свечениот собир што се одржа денес во чест на Димитрија...

Македонија 19.10.20 | 10:15

Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ има отворени денови

Од денеска до четврток, 22 октомври ќе се одбележува манифестацијата „Отворени денови на Институтот за македоноски јазик „Крсте Мисирков“. Во рамките на оваа манифестација...