Ознака: кризна состојба
Економија 24.07.22 | 14:30

Мицкоски: Власта бара прогласување на нова енергетската криза за да може да краде и да склучува тендери во 4 очи

Власта бара прогласување на нова условно кажано криза поврзана со енергетската криза за да може да краде и да склучува тендери во 4 очи, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Скопје 16.02.22 | 21:33

Продолжен рокот за кризна состојба со топлинска енергија во Град Скопје

Собранието со 59 гласа „за“, ниту еден против и воздржан, ја донесе Одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба на подрачјето на Град...

Скопје 10.02.22 | 18:49

Владата ја продолжи кризната состојба со топлинска енергија до 30 април

Владата на 13-та седница донесе Одлука за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба на подрачјето на град Скопје заради недостиг на топлинска...

Македонија 01.12.21 | 13:48

Владата ќе бара продолжување на кризната состојба за уште 6 месеци

Владата ќе достави до Собранието Предлог-одлука за продолжување на рокот на кризната состојба за уште 6 месеци Владата на денешната 123-та седница, којашто се одржа преку...

Економија 09.11.21 | 22:14

Владата уверува дека кризната состојба во енергетиката била за наше добро

Владата на денешната 118. редовна седница донесе одлука за утврдување на кризна состојба во снабдувањето со електрична енергија на целата територија на државата, поради...

Економија 09.11.21 | 18:19

Владата и Бектеши го излажаа народот за рестрикциите на струјата

Во текстот од уредбата за енергетска криза има голема грешка токму во делот со кој се регулираат ограничувањата односно рестрикциите. Во членот 7 кој ги регулира мерките...

Вести 09.11.21 | 14:29

Владата прогласи кризна состојба во енергетскиот сектор во траење од 30 дена

Владата на денешната седница донесе одлука за прогласување на кризна состојба во енергетскиот сектор во траење од 30 дена на барање на Комисија за следење на состојбите...

Економија 09.11.21 | 14:28

Прогласена кризна состојба во енергетскиот сектор, соопшти Бектеши

Министерот за економија, Крешник Бектеши, на денешната прес конференција посочи дека Владата прогласила кризна состојба во снабдувањето со електрична енергија. Тој...

Економија 09.11.21 | 09:06

Владата ќе прогласи кризна состојба во енергетскиот сектор

Владата, според најавите, денеска на седница треба да прогласи кризна состојба во енергетскиот сектор за да се вбризгаат буџетски средства директно во енергетските...

Економија 09.11.21 | 08:46

Владата треба да прогласи кризна состојба во енергетскиот сектор

Владата, според најавите, денеска на седница треба да прогласи кризна состојба во енергетскиот сектор за да се вбризгаат буџетски средства директно во енергетските...

Економија 03.11.21 | 18:40

Бектеши бара кризна состојба од вторник: Рестрикции нема да има, но ќе скокне цената на струјата

Министерот за економија Крешник Бектеши утре попладне до Владата ќе достави барање за прогласување на енергетска кризна состојба. Во емисијата Економски Магазин на...

Економија 03.11.21 | 14:25

Уредбата за прогласување кризна состојба при недостиг на струја претставува усогласување со Законот за енергетика, велат од Министерство за економија

Од Министерството за економија велат дека Уредбата за прогласување кризна состојба при недостиг на електрична енергија што ја донесе Владата на 30 октомври годинава...

Македонија 05.08.21 | 22:42

Ванковска: При толку професори некој можеше да им објасни каков нонсенс е ова

Универзитетската професорка Билјана Ванковска реагира на новата владина одлука, со која денеска Владата прогласи кризна состојба во траење од 30 дена заради зголемената...

Вести 05.08.21 | 11:18

Владата прогласи кризна состојба во траење од 30 дена на територијата на целата држава

Владата на Република Македонија на денешната 95-та седница, која се одржа изутринава преку видеоконференциска врска донесе Одлука за постоење кризна состојба...

Македонија 05.08.21 | 11:10

Беше актуелна во короната: Прогласена кризна состојба, Армијата излегува на терен

Кризна состојба во траење од 30 дена на целата територија на државата прогласи денеска Владата на предлог на Управувачкиот комитет за воведување кризна состојба, поради...

Македонија 05.08.21 | 11:08

Груби: Владата донесе одлука за прогласување кризна состојба во следните 30 дена во целата држава

Владата ја усвои одлуката за прогласување кризна состојба во следните 30 дена во целата држава, информира Артан Груби, прв вицепремиер и министер за политички систем...

Македонија 05.08.21 | 07:22

Владата утрово одлучува за воведување кризна состојба поради пожарите

Владата денеска во 08.30 часот ќе одржи седница за предлогот на Управувачкиот комитет за воведување кризна состојба во траење од 30 дена поради состојбата со пожарите. -Донесена...

Македонија 04.08.21 | 21:43

Донесена е одлука за кризна состојба, Владата утре ќе има седница

Претседателот на Владата, Зоран Заев, за ТВ21 изјави дека донесена е одлука за воведување на кризна состојба на Управувачкиот комитет, а утре наутро ќе се одржи седница...

Македонија 03.08.21 | 12:34

Ангелов: Нема потреба од прогласување кризна состојба

На утринската седница на групата за процена составена од директорите на разузнавачките, контраразузнавачките служби, директорот на Бирото за јавна безбедност, како...

Македонија 03.08.21 | 00:51

Ангелов: Хеликоптерот беше во Старо Нагоричане, немаше гориво за да оди до Кочани

Во 9 часот наутро закажав состанок на Групата за процена за да ја разгледаме сериозноста на ситуацијата и, доколку процениме дека има потреба, на Управувачкиот комитет...