Ознака: кризна состојба во енергетиката
Македонија 12.01.23 | 15:36

Ковачевски: Избори во 2024-та, успешно се справуваме со енергетската криза

Премиерот Димитар Ковачевски денеска уште еднаш рече дека предвремени парламентарни избори нема да има, туку дека изборите ќе се одржат во 2024 година. Според Ковачевски,...

Македонија 30.09.22 | 17:37

Собранието изгласа продолжување на кризните состојби заради недостиг на електрична и топлинска енергија

Собранието на денешното продолжение на 86-тата седница, изгласа продолжување на рокот на кризните состојби заради недостиг на електрична енергија на територијата на...

Економија 26.08.22 | 16:56

СДСМ: Домашното производство на струја ќе ја обезбедува целата потребна енергија и максимално ќе се зголеми

Со навремени и ефикасни политики Владата предводена од СДСМ ја одржува стабилноста на домашната економија, енергетскиот сектор, производството на струја и силно ја...

Економија 25.08.22 | 21:02

Прогласена кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија во Скопје и со струја во целата земја

Владата денеска ја одржа 74-тата седница, на која донесе одлуки за постоење на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија на подрачјето на Град Скопје и во...

Економија 25.08.22 | 20:33

Без да видиме каде отидоа парите нема шанса да поддржиме продолжување на кризната состојба

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ посочи без да се види каде се потрошени парите од минатата кризна состојба нема да поддржи продолжување на кризната состојба во енергетиката...

Македонија 25.08.22 | 19:19

Така беше со ковидот, така е и сега: Се прогласуваат кризни состојби за да се крадат народни пари и да се прават набавки во 4 очи

Премногу раскрчмувања на државата во многу кратко време. Во неколку дена се случија толку многу работи што човек не е способен да ги процесира. А каде се останатокот...

Економија 25.08.22 | 17:29

Македонија прогласува кризна состојба во енергетиката, ќе се постапува во општините каде има загуби на струја

Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека вечер ќе прогласат кризна состојба во енергетскиот сектор на национално ниво, но и најави оти ќе побара од МВР и другите...