Ознака: криволак
Македонија 01.09.20 | 09:28

Американски војници во следните 15 дена ќе дејствуваат на Криволак

Од денеска до 15 септември на Армискиот полигон Криволак ќе се одржуваат вежбовни активности на припадниците на Вооружените сили (ВС) на САД од составот на мисијата КФОР. Од...

Македонија 11.08.20 | 17:36

На Криволак доаѓаат 170 американски војници за воена вежба со АРМ

Припадници на АРМ ќе учествуваат на заеднички воени вежби на Криволак со американски и полски војници од составот на КФОР. Владата одлучи да дозволи влегување и престој...

Црна хроника 29.07.20 | 14:17

На Криволак уништени 1.150 убојни средства

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) деновиве по стандардно оперативни процедури изврши уништување на неексплодирани убојни средства на воениот полигон Криволак. Како...

Црна хроника 10.07.20 | 14:56

На Криволак уништени гранати од Првата и Втората светска војна

Неексплодирани гранати од Првата и Втората светска војна вчера беа уништени на Армискиот полигон Криволак од страна на пиротехничарите од Дирекцијата за заштита и...

Македонија 02.07.20 | 22:44

Николоски до Заев: Не го лажи народот, датум за почеток на преговори со Европската унија нема

Три години устата им е полна со Европска унија па ги повикувам тука да дојдат во Криволак да видат колку Криволак е далеку од Европската Унија да го видат овој двор тука...

Македонија 17.06.19 | 15:41

Пендаровски: Очекувам годинава да станеме 30-та земја членка на НАТО

Претседателот на државата и Врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски се обрати на присутните на денешната најголема воена вежба во историјата на земјава...

Македонија 03.05.19 | 18:15

„Ова е невистина, зошто Македонија сѐ уште не е членка на НАТО“

Наводите кои се појавија во некои медиуми дека НАТО подготвува модернизација на базата во Криволак се лажни, коментираат од службата за односи со јавност од НАТО за...

Балкан 10.02.19 | 23:45

Лазански: НАТО го добива Криволак, а Македонија станува депонија за радиоактивна муниција

Српскиот воено-политички аналитичар Мирослав Лазански вели дека прифаќањето на Македонија да се понижи со промена на името заради влез во НАТО е тажен настан, кој ќе...