Ознака: криумчарење мигранти
Црна хроника 21.02.20 | 14:04

Засекогаш протерани од земјава двајца криумчари на мигранти

По поднесен обвинителен акт од страна на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција за предметот во кој се обвинети две лица, по потекло...

Македонија 17.01.20 | 12:21

Кадрите на Спасовски и Славјанка наместо за граѓаните, работат за мафијата

Орце Ѓорѓиевски од ИК на ВМРО-ДПМНЕ ја коментира вчерашната вест дека поранешниот началник на штипската полиција Љупчо Трајковски, кој беше фатен во организиран шверц...

Црна хроника 16.01.20 | 19:57

Поранешен шеф на штипската полиција кој криумчарече мигранти, стана советник во БЈБ во времето на Спасовски

Поранешниот началник на штипската полиција Љупчо Трајковски, кој беше фатен во организиран шверц на мигранти, сега е советник во (БЈБ) Бирото за јавна безбедност. Тој...

Црна хроника 15.01.20 | 10:43

Комбе со 36 мигранти пресретнато кај Струмица, уапсен арачиновец

Полициски службеници од СВР Струмица вчера го лишиле од слобода Б.А.(29) од скопското село Арачиново поради тоа што во 5:45 часот на регионалниот пат меѓу селата Куклиш...

Црна хроника 09.01.20 | 17:55

Германец и Италијанка криумчеле мигранти низ Македонија

Регионалниот центар за гранични работи „Југ“ поднесе кривична пријава против К.E. (33), државјанин на СР Германија и Р.A.(30), државјанка на Италија, поради постоење основи...

Црна хроника 18.12.19 | 11:30

Истрага против 7 македонски државјани во Хрватска за криумчарење

Хрватската канцеларија за спречување корупција и организиран криминал (Ускок) почна истрага против седум државјани на Македонија и двајца државјани на Хрватска под...

Црна хроника 02.12.19 | 11:14

Апсење во Карпош: Фатен скопјанецот кој превезувал 12 мигранти

Триесет и седунгодишниот Б.И. од Скопје вчера во Карпош бил уапсен поради тоа што претходно, во близина на бензинска пумпа на автопатот Табановце-Куманово, со патничко...

Балкан 05.11.19 | 20:26

Девет мигранти пронајдени во дрвен сандак, ги превезувал 21-годишен Украинец

Хрватската полиција утрoво пронашла седумчлено семејство од Иран и двајца Ирачани заробени во дрвен сандак во камион со полски регистарски таблички на автопатот А1. Странските...

Свет 17.10.19 | 11:54

Недостигаат мерки за справување со трговијата со луѓе и криумчарењето на мигранти

Во пресрет на Европскиот ден за борба против трговијата со луѓе, Македонското здружение на млади правници (МЗМП) денеска го промовираше Извештајот на тема „Трговија...

Црна хроника 15.10.19 | 14:43

Сузбиена организирана 14-члена криминална група инволвирана во криумчарење мигранти

Во координирана полициска операција сузбиена е организирана 14-члена криминална група, што во период од март 2019 година, па до сега, организирале криумчарење на 400 мигранти...

Црна хроника 07.10.19 | 15:29

Кривична пријава за две лица осомничени за криумчарење на 27 мигранти

Секторот за внатрешни работи Струмица во координација со Секторот за гранични работи – Регионалните центри за гранични работи Исток и Југ, до Основното јавно обвинителство...

Црна хроника 07.10.19 | 11:01

Фатени како превезуваат 27 мигранти

Вчера во 11.15 часот во СВР Струмица биле приведени Д.М.(22) и И.С.(39), двајцата од Богданци. На местото викано „Крива река“ во Струмица, во патничко возило „цитроен џампер“,...

Црна хроника 11.09.19 | 11:16

Во „ауди“ напикал 10 мигранти, полицијата го уапси кај Куманово

На автопатот Куманово – Скопје вчера во 4:40 часот полициски службеници го привеле Б.И.(47) од Скопје поради тоа што во 4:30 часот на автопатот Куманово – Граничен премин...

Македонија 15.08.19 | 13:58

Обвинение за дваесет лица за кримучарење мигранти, се трага по уште едно лице

По сеопфатна истражна постапка што Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ја спроведува од февруари годинава против 21 лице, надлежен...

Црна хроника 01.05.19 | 14:26

13 мигранти напикани во „астра“ фатени кај Штип

Во патничко моторно возило „опел астра“ со скопски регистарски таблици околу еден часот по полноќ на регионалниот пат Радовиш-Штип полицијата затекнала 13 мигранти...

Црна хроника 02.04.19 | 13:03

Земале по 25.000 долари од мигрант: Тројца македонски државјани се гонат за трговија со луѓе

По меѓународна истражна постапка, надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот суд Скопје 1 – Скопје...

Црна хроника 12.03.19 | 16:06

Од Индија, Кашмир, Пакистан, Авганисан: Комбе со 43 мигранти запрено кај Прдејци

На автопатот Гевгелија –Скопје, кај клучката „Прдејци“, вчера во 14.00 часот полициски службеници запреле товарно возило „ивеко деили“ и при преглед пронашле 43 мигранти. Како...

Црна хроника 12.03.19 | 14:31

ОЈО отвори истрага против Косовец, вчера бегал од полицијата со 39 мигранти

Надлежен јавен обвинител од Oсновното јавно обвинителство за гонење на oрганизиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно...

Црна хроника 09.03.19 | 15:42

Камионџија се посомневал дека шверцува мигранти, па го замолил пумпашот во Јосифово да пријави

На 08.03.2019 година во 11,20 часот во Полициската станица Валандово Т.Б.(37) вработен во бензинска пумпа во с.Јосифово пријавил дека од лицето С.П.(27) од Босна и Херцеговина, кој...

Црна хроника 16.02.19 | 12:11

Притвор за 11 членови на криминална група инволвирана во криумчарење мигранти

Судија на претходна постапка им одреди притвор на 11 членови на криминална група инволвирана во криумчарење мигранти, а на останатите лица им е одредена мерка на претпазливост,...