Ознака: кредити
Економија 30.03.21 | 12:28

Утре истекува рокот за одложената отплата на кредитите

Утре истекува рокот за одложено плаќање на ратите на кредитите на физичките лица кои ги дадоа банките на одредени категории граѓаните погодени од ковид-кризата. Ново...

Економија 30.03.21 | 12:01

Завршиja антикризните мерки: Од утре ќе мора да се враќаат ратите за кредитите во банките

Утре истекува рокот за одложено плаќање на ратите на кредитите на физичките лица кои ги дадоа банките на одредени категории граѓаните погодени од ковид-кризата. Ново...

Економија 02.01.21 | 12:28

Македонците живеат на кредит – најмногу потрошувачки и станбени кредити

Граѓаните и компаниите на банките должат 353.345 милиони денари. Кредитите на ниво на банкарски сектор заклучно со ноември 2020 година забележале раст од 5,4 отсто. Раст, истовремено...

Економија 02.01.21 | 12:03

Граѓаните и компаниите на банките им должат 5,5 милиони евра

Граѓаните и компаниите на банките должат 353.345 милиони денари (околу 5,5 милиони евра). Кредитите на ниво на банкарски сектор заклучно со ноември 2020 година забележале раст...

Скопје 06.12.20 | 13:29

Скопје ќе се задолжи со кредит од 70 милиони евра за автобуси

Готов е Законот за задолжување на Макеодниј акај Европската банка за обнова и развој за проектот „Воведување на брз автобуски превоз во Град Скопје“. Законот за задолжувањето...

Економија 27.10.20 | 09:57

Над 100.000 клиенти земале кредити од финасиските друштва од над 74 милиони евра

Податоците на нардоната бнка покажуваат дека граѓаните се повеќе се одлучуваат да ги користат услугите на финансиските друштва и да земаат брзи кредити. Затоа, освен...

Економија 27.09.20 | 10:46

Триесет проценти од граѓаните кои го одложија плаќањето на кредитите бараат втора шанса за одложување

Дваесет до 30 проценти од граѓаните што ја искористија можноста за одложување на плаќање на ратите на кредитите во првиот период, што почна од април и трае до крајот на...

Економија 02.09.20 | 08:43

Од октомври продолжува редовната отплата на кредитите, одложување ќе има само за погодените од кризата

Одложена отплата на кредитите  за нови шест месеци, заклучно со март 2021 година овозможуваат банките, но тоа ќе важи само за оние  кои имаат реална неопходна потреба...

Економија 01.09.20 | 16:00

Одложена отплата на кредити нема да има за сите корисници

Банките ќе овозможат втор период на одложена отплата на кредитите само за клиентите кои имаат реална, неопходна потреба како на пример да останале без работа, имаат...

Економија 28.08.20 | 11:28

Развојна банка повлече нови 5 милиони евтини кредити за домашните компании

Развојна банка на Македонија повлече уште 5 милиони евра за евтини кредити за домашните компании. Заклучно со оваа транша, досега се повлечени вкупно 30,6 милиони евра...

Балкан 16.08.20 | 18:25

Кинеските кредити ја ставаат Србија во должничко ропство

Додека „состојбата со долгот“ во буџетот на Србија за 2020 година, според претходните заеми, изнесува вкупно 1,128 милијарди евра, само оваа година се планира да склучат...

Економија 16.08.20 | 17:37

Еуростандард банка издала кредити за фирми од 68 милиони евра, а за домаќинства од 26 милиони

Заклучно со 31 јули Еуростандард банка има одобрено кредити на правни лица во вкупен износ од 4.220 милиони денари (околу 68 милиони евра), додека 1.588 милиони денари (26 милиони...

Економија 21.07.20 | 13:06

Раст на кредитите и депозитите во јуни и на месечно и на годишно ниво

Во јуни годинава вкупните депозити и кредитите забележуваат раст. Податоците на Народната банка покажуваат дека вкупните депозити продолжија да растат на месечна...

Економија 17.07.20 | 14:10

Народната Банка и ОПМ заеднички ќе ги штитат граѓаните кои користат услуги од банките и штедилниците

Народната банка и Организацијата на потрошувачите на Македонија (ОПМ) заеднички ќе се залагаат за натамошно унапредување на заштитата на потрошувачите – корисници...

Економија 06.07.20 | 20:52

Заев: Ќе продолжиме да земаме кредити

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во вечерашниот ТВ дуел на Македонската телевизија рече дека СДСМ и понатаму ќе продолжи да зема кредити и да ги задолжува граѓаните. Апсолутно...

Економија 30.06.20 | 23:20

Продолжува трендот на намалување на просечната каматна стапка на вкупните кредити

Народна банка соопшти дека во мај продолжи трендот на намалување на просечната каматна стапка на вкупните кредити и таа се сведе на ниво од 4,83%. Просечната каматна стапка...

Економија 12.05.20 | 22:05

Одобрени бескаматни кредити од „Ковид 1″ линијата на 738 претпријатија

Владата на денешната седница ја усвои информацијата на Развојната банка за четвртата група обработени кредитни апликации со што се исцрпени предвидените фондови за...

Економија 08.04.20 | 13:54

Бектеши ги обвини угостителите дека лажат: Има голем интерес за кредитите

Министерот за економија Kрешник Бектеши денеска изјави дека не се вистинити информациите што вчера ги изнесе Туристичко угостителската комора на Македонија дека правните...

Економија 02.04.20 | 20:49

Заев: Новите кредити се многу евтини денеска

Лидерот на СДСМ запрашан за тоа зошто банките за оние граѓани кои сакаат одложување на кредитите ќе наплаќаат камата објасни дека тоа е така насекаде и оти треба да...

Економија 27.03.20 | 14:40

НЛБ: Одложување на кредитите до шест месеци

Одложување на отплатата на кредитите на физичките лица до шест месеци, заклучно со 30 септември 2020 година, како и рефинансирање на постоечките кредити, одобрување нови...