Ознака: кралица
Семејство 09.06.21 | 10:44

Хари и Меган не ја прашале кралицата за името на нивната ќерка Лилибет

Повикувајќи се на извор на кралското семејство, „Би-би-си“ објави дека принцот Хари и неговата сопруга Меган не ја прашале кралицата Елизабета Втора за името на нивната...

Калеидоскоп 04.04.21 | 09:05

Кралицата Елизабета ја прими втората доза од вакцината против Ковид-19

Кралицата Елизабета ги прими и двете дози од вакцината против Ковид-19, објави „Пипл“. Кралицата и сопругот принцот Филип ја добија првата доза во јануари, потврди тогаш...

Калеидоскоп 06.01.21 | 09:39

Вработен во Бекингемската палата осуден на казна затвор, крадел од кралицата

Вработен во делот за угостителство во Бакингемската палата кој украл медали и фотографии од резиденцијата на кралицата осуден е на осум месеци затвор. Адамо Канто (37)...

Свет 06.12.20 | 11:24

Кралицата Елизабета втора јавно ќе прими вакцина против корона

Британската кралица Елизабета Втора би требало да ја прими вакцината против Ковид-19 во следните недели, а потоа да открие дека го сторила тоа со цел да охрабри што е...

Калеидоскоп 31.10.20 | 15:02

Кралицата Елизабета ќе се повлече следната година

Кралицата Елизабета ќе се „пензионира“ и ќе му го предаде управувањата со монархијата на нејзиниот син принцот Чарлс кога таа ќе наполни 95 години, според високиот...

Калеидоскоп 24.07.20 | 17:00

Кралицата скршена поради одлуката засекогаш да остане во Виндзор

Кралицата Елизабета и нејзиниот сопруг Филип, најверојатно, нема да смеат да се вратат во Бакингамската палата до крајот на животот. Тие се преместени во замокот во...

Калеидоскоп 06.05.20 | 22:37

Кралицата ја изненади јавноста и го прекрши кралскиот протокол за да го честита првиот роденден на Арчи

Денеска Арчи Харисон Маунтбатен Виндзор го прослави својот прв роденден. Членовите на кралското семејство му го честита роденденот на малиот Арчи, а тоа што најмногу...

Калеидоскоп 23.02.20 | 15:15

Кралицата не може да ни забрани да го користиме „кралски“, вели Меган Маркл

Меган Маркл и принцот Хари објавија ново соопштение во врска со зборот „кралски“ кој од неодамна им е забранет за употреба. Соопштението излезе откако британските...

Калеидоскоп 18.02.20 | 19:08

Дали кралицата ова ќе го поднесе: Нов развод во кралското семејство

Дејвид Армстронг Џоунс, внук на кралицата Елизабета втора, се разведува од својата сопруга Серена. Двајцата одлуката за развод ја донеле спогодбено, изјавил портпаролот...

Калеидоскоп 29.01.20 | 14:02

Кого нема, без него се може: Падна одлука, Елизабета одбра кој ќе ги замени Хари и Меган

Одлуката на принцот Хари и Меган Маркл да отстапат од вршење на своите должности ја шокираше светската јавност, а сега е откриено кој ќе ги замени. Судејќи по кралскиот...

Астро 14.01.20 | 23:21

Мажите избраа: Оваа дама е кралица на хороскопот

4. место: Жената Бик Жената со овој хороскопски знак може да се омажи без многу двоумење, особено доколку нејзиниот партнер е одлично ситуиран и има добра смисла за хумор....

Здравје 12.01.20 | 19:32

Која дама е кралица на хороскопот, според изборот на мажите?

Астрологијата секогаш има големо влијание во секој аспект од нашиот живот, особено кога станува збор за љубовта. Денес ви откриваме кои четири дами во хороскопот се...

Свет 17.12.19 | 12:19

Кралицата плаќа 67.000 долари за објавување на нејзините профили на социјалните мрежи

Британската кралица Елизабета втора е подготвена да плати дури 67.000 американски долари годишно за личноста која ќе управува со нејзините профили на социјалните мрежи,...

Калеидоскоп 04.09.19 | 09:57

Елизабета е кралица, но не и „паѓа круната“ ако се вози во автобус, воз или во метро

Елизабета е кралица, но тоа не значи дека не сака да ги користи градските автобуси како и секој граѓанин. Кралицата Елизабета веќе е познато дека често патува со воз,...

Калеидоскоп 22.04.19 | 13:00

Кралицата Елизабета слави роденден, а само еден од семeјството не дојде на прославата

Кралицата Елизабета денеска слави роденден и полни 93. години. Таа е најстар британски монарх со најголем стаж, а на роденденот на кралицата дошле сите членови на кралското...

Калеидоскоп 26.12.18 | 10:06

Кралицата Елизабета Втора упати традиционална божикна порака за мир

Британската кралица Елизабета Втора во божикнаата порака истакна дека се надева оти постигнала одредена количина мудрост за време на своите 92 години. Некои култури...