Ознака: Кралица Елизабета
Калеидоскоп 26.11.22 | 12:26

Откриена вистината за последните денови на кралицата: Елизабета ја криела тешката болест од јавноста, а ова се симптомите!

Кралицата Елизабета Втора се борела со многу сериозна форма на рак во последните месеци од својот живот, се вели во најновата биографија напишана од Џајлс Бредрет, пријател...

Свет 20.09.22 | 11:00

Чарлс остави едно празно место во првиот ред на погребот на кралицата: Еве зошто

Стотици гости присуствуваа на погребот на кралицата во меморијалната капела на кралот Џорџ VI. Членовите на кралското семејство, нивниот персонал и важни политички...

Свет 19.09.22 | 15:12

Луѓето кои служат со љубов се ретки, а водачите кои служат со љубов сè уште поретки, рекоа на мисата за Елизабета Втора

Ковчегот на кралицата Елизабета Втора го започна своето последно патување од Лондон до замокот Виндзор, каде што ќе биде погребана покрај нејзиниот сопруг војводата...

Свет 19.09.22 | 09:56

Денеска ќе биде погребана кралицата Елизабета Втора

Две илјади гости, меѓу кои и неколку стотици претседатели, поглавари и монарси, денеска ќе присуствуваат на државниот погреб на кралицата Елизабета Втора во Вестминстерската...

Свет 18.09.22 | 17:52

Илјадници луѓе ја испратија кралицата Елизабета на своето последно патување

Ковчегот на најдолготрајниот монарх во Обединетото Кралство го напушти својот сакан замок „Балморал“ и пристигна во Лондон. По патот, илјадници луѓе излегоа да ја...

Калеидоскоп 18.09.22 | 12:22

Како ги поминала последните денови кралицата Елизабета? Многу сакала да гледа временска прогноза

Ричард Кеј, Британец кој важи за експерт за кралското семејство во таа земја и поранешен близок пријател на принцезата Дијана, во статија за „Дејли Меил“ опиша како...

Свет 15.09.22 | 09:15

Дали е ова Kралицата Елизабета или Алекс Фергусон?

Мурал насликан во чест на Елизабета Втора ги поделени мислењата на интернет, при што некои се жалат на очигледниот недостаток на сличност со покојната кралица. Исто...

Свет 11.09.22 | 11:27

Поворката со ковчегот на кралицата тргна од Балморал за Единбург

Поворката со ковчегот со телото на починатата кралица Елизабета Втора тргна од замокот Балморал во Шкотска. Погребната поворка полека ќе ја минува рутата долга 280 километри...

Свет 11.09.22 | 09:52

Ден Д+2: Еве што ќе се случува денеска по смртта на кралицата Елизабета Втора

Светските агенции ја објавуваат временската рамка на настаните што се очекува да се случат денеска по смртта на британската кралица Елизабета Втора. Денеска е Денот...

Свет 10.09.22 | 19:59

Принцот Вилијам објави емотивно обраќање за кралицата

Принцот од Велс, Вилијам, и оддаде почит на својата баба, кралицата Елизабета Втора, во обраќање кое го објави палатата Кенсингтон. Обраќањето го пренесуваме во целот: „Во...

Свет 10.09.22 | 19:28

Тајното писмо на кралицата Елизабета ќе биде отворено за 63 години

Во соодветен ден по ваш избор, во 2085 година, ве замолувам да го отворите овој плик и да им ја пренесете на граѓаните на Сиднеј мојата порака, стои на пликот на писмото. Кралицата...

Свет 09.09.22 | 22:59

Бајден ќе присуствува на погребот на кралицата Елизабета Втора

Претседателот на САД Џо Бајден денеска изјави дека ќе присуствува на погребот на кралицата Елизабета Втора, по нејзината смрт завчера. Да. Се уште не ги знам деталите,...

Свет 09.09.22 | 15:12

Како настана лажната вест на „Би-би-си“ за смртта на кралицата Елизабета

Смртта на британската кралица Елизабета предизвика огромен број реакции и внимание во светската јавност. Сепак, освен како историски маркантен настан, со оглед на тоа...

Фудбал 09.09.22 | 13:52

Ирски навивачи еуфорично се радуваа на смртта на кралицата Елизабета

Додека смртта на британската кралица Елизабета втора предизвика реакции и изјави на тага, имаше и такви што јавно се израдуваа на нејзиното починување. Станува збор...

Свет 09.09.22 | 11:55

Чарлс бил со кралицата кога починала

Вчера на 96 години почина британската Кралица Елизабета Втора, а на смртната постела бил нејзиниот син и наследник – кралот Чарлс Трети. Заедно со неговата помлада сестра,...

Свет 09.09.22 | 11:01

Што мислела кралицата Елизабета за своето семејство?

Правила, протоколи, официјални настани, се што се подразбирало за титулата кралица, Елизабета Втора знаела најдобро да го почитува, дури и за време на големите животни...

Македонија 08.09.22 | 22:30

Сочувство од Владата на Република Македонија до Обединето Кралство на Велика Британија и Северна Ирска

Во името на граѓаните и Владата на Република Македонија оддаваме почит и длабоко сочувство до Владата на Обединето Кралство на Велика Британија и Северна Ирска...

Свет 08.09.22 | 17:50

Хронологија на една најавена смрт: Британските власти го активираат планот подготвен за случај на починувањето на Кралицата

Вестите за здравствена состојба и смртта на британската кралица Елизабета втора беа главна вест на сите светски медиуми, кои од минута во минута ги следат случувањата...

Свет 08.09.22 | 17:38

Почина кралицата Елизабета втора

Почина британската кралица Елизабета втора. Веста прв ја објави Би-би-си, пренесувајќи изјава на Бакингемската палата. Сите четири деца се со кралицата, се очекува...

Свет 05.06.22 | 21:04

Кралицата Елизабета Втора се појави на балконот на Бакингемската палата на последниот ден од прославата на платинестата годишнина

Кралицата Елизабета Втора денеска, на последниот ден од прославите по повод 70-годишнината од нејзиното стапување на тронот, накратко се појави на балконот на Бакингемската...