Ознака: Кралица Елизабета
Калеидоскоп 04.09.21 | 16:55

Се прават планови за погребот на кралица Елизабета Втора, денот на смртта ќе биде државен празник

Британската кралица Елизабета Втора има 95 години, а нејзината смрт е планирана под кодно име Операција Лондонски мост. Наводно, погребот ќе се одржи 10 дена по нејзината...

Свет 23.06.21 | 22:31

Прв состанок на Џонсон и кралицата Елизабета Втора по повеќе од една година

Британската кралица Елизабета Втора по повеќе од една година го одржа својот прв неделен состанок со премиерот Борис Џонсон поради карантинот воведен во земјата против...

Свет 12.06.21 | 14:53

Бајден како и Трамп го прекрши кралскиот протокол на приемот на кралицата Елизабета

Американскиот претседател Џо Бајден исто како и неговиот претходник Доналд Трамп го прекрши кралскиот протокол кога неговата колона пристигна на приемот за вечера...

Свет 11.06.21 | 09:58

Портрет на Кралицата Елизабета отстранет од Оксфорд по барање на студентите

Портрет на се уште актуелната британска кралица Елизабета е отстранет од заедничката просторија на еден од колеџите на Универзитетот Оксфорд со образложение дека...

Свет 03.05.21 | 11:41

Непознати лица упаднале на имотот на кралицата Елизабета Втора

Обезбедувањето на имотот на Виндзор на кралицата Елизабета Втора (95) била непријатно изненадено кога забележало две непознати лица, маж (31) и жена (29) како шетаат околу...

Калеидоскоп 21.04.21 | 10:05

Кралицата со него помина децении дружење, почина на денот на погребот на принцот!

Долгогодишниот пријател и соработник на кралицата Елизабета втора, Мајкл Освалд починал на 86 години од својот живот. Долгогодишниот пријател и соработник на кралицата...

Калеидоскоп 17.04.21 | 19:28

Кралицата сама со насолзени очи на погребот на принц Филип

Кралицата Елизабета Втора, сопругата на покојниот принц Филип, пристигна на неговиот погреб одвоена од другите членови на семејството. Додека останатите членови на...

Калеидоскоп 10.04.21 | 17:46

Тој беше моја сила и прибежиште сиве овие години

На официјалниот профил на „Инстаграм“ на британското кралско семејство е објавена порака по повод смртта на принцот Филип, сопругот на кралицата Елизабета Втора. Во...

Калеидоскоп 09.03.21 | 10:58

Кралицата е во шок по интервјуто кај Опра: Хари фрли атомска бомба и го разнесе семејството

Британското кралско семејство сè уште не може да се соземе по интервјуто на принцот Хари и Меган Маркл кај Опра Винфри во кое беше обвинето за расизам, злоставување...

Семејство 07.03.21 | 21:38

Обраќање на Кралицата неколку часа пред интервјуто на Хари и Меган

Британската кралица Елизабета денес го одбележа Денот на Комонвелтот само неколку часа пред американското интервју на нејзиниот внук, принцот Хари и неговата сопруга...

Калеидоскоп 02.02.21 | 12:49

Сите брошови на кралицата Елизабета носат скриена порака за јавноста

Брошевите што ги носи кралицата Елизабета не се само украсни светкави модни детали. Секој од нив има свое значење и преку нив таа ѝ испраќа пораки на јавноста. Многу...

Свет 10.01.21 | 09:44

Кралицата Елизабета се вакцинираше против коронавирусот

Британската кралица Елизабета Втора во саботата се вакцинираше против коронавирусот. Вакциниран е и нејзиниот сопруг Филип, објави Бакингемската палата. Кралицата...

Свет 31.12.20 | 10:31

Кралицата Елизабета го одобри трговскиот договор меѓу Велика Британија и ЕУ

Портпаролката на Претставничкиот дом, Линдзи Хојл, им порача на пратениците дека трговскиот договор меѓу Велика Британија и ЕУ е одобрен од кралицата Елизабета Втора. По...

Кариера 22.11.20 | 15:46

Љубовната приказна на кралицата Елизабета и на принц Филип – роднини се, ја вика колбас

Принц Филип во една пригода изјавил дека тајната на неговиот долг брак со кралицата Елизабета Втора е во толеранцијата, бидејќи сè е добро додека сè е во ред, но кога...

Свет 30.10.20 | 14:11

Кралицата Елизабета има дублерка: Запознајте ја Ела Слак

Многумина во светот се прашуваа како 94-годишната британска кралица Елизабета Втора успева да стигне да присуствува на многубројни кралски приеми и настани. Од каде...

Свет 19.10.20 | 10:46

Кралицата Елизабета помилува убиец којшто спречи терористички напад во Лондон

Британската кралица Елизабета Втора го помилува 42-годишниот Стивен Галант, затвореник кој издржува казна за убиство и кој минатата година стана познат откако успеа...

Свет 05.04.20 | 22:06

Кралицата Елизабета се обрати на нацијата: Ќе бидеме со нашите пријатели повторно, со нашите фамилии, ќе се сретнеме повторно

Пораката на Кралицата доаѓа во време кога бројот на жртви од коронавирусот во Велика Британија речиси достигна 5.000. Кралицата Елизабета рече дека Велика Британија „ќе...

Калеидоскоп 18.03.20 | 13:20

Меган и Хари се во самоизолација, принцот е загрижен за кралицата Елизабета

Принцот Хари и Меган Маркл се во самоизолација со својот син Арчи во домот во Ванкувер. Парот по враќањето од Обединетото Кралство одлучил самоиницијативно да оди во...

Калеидоскоп 16.03.20 | 23:07

Кралицата Елизабета во самоизолација дочека прекрасна вест!

Кралицата Елизабета одлучи заедно со сопругот Филип, до крајот на пандемијата од коронавирусот да биде во дворецот Виндзор во самоизолација. Таа се чувствува добро,...

Калеидоскоп 04.03.20 | 14:51

Страв од коронавирус: Кралицата Елизабета со ракавици делеше ордени

Кралицата Елизабета носеше ракавици за време на свечената церемонија на доделување на ордени во Бакингамската палата, во услови на закана од Ковид-19. Церемонијата претпочита...