Ознака: ковид19
Здравје 06.09.22 | 15:28

Ковидот стивнува, хоспитализирани вкупно 83 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, минатата недела се регистрирани вкупно 1.069 нови случаи на КОВИД-19, со намалување од 39,3 проценти во однос на минатата...

Колумни 14.10.21 | 13:41

Жртви на пазарот на трудот во време на глобална пандемија

Александра Честоева Сведоци сме на една глобална пандемија која што во целост го смени нормалниот тек на живеење, како на приватно така и на професионално поле. Слободно...

Здравје 07.09.21 | 18:08

Дневен ковид-биланс: Починаа 32 пациенти од кои четворица дома, нови 682 заразени

Во последните 24 часа се направени 6.425 тестирањe, а регистрирани се 682 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 317, Куманово – 51, Тетово – 49, Битола – 31, Кичево – 30, Кавадарци – 22,...

Здравје 06.07.21 | 13:46

Велешанецот кој има делта сој на коронавирус, пред две недели се вратил од Англија, хоспитализиран е седум дена

Пациентот од Велес (43), кај кој е регистриран индискиот сој на ковид-19,се вратил од Англија пред две недели, објави порталот Сакам да кажам. Лицето е вратено од Англија...

Здравје 22.06.21 | 08:35

11 града без ковид-19, нема нови рестриктивни мерки, индискиот сој е присутен во 92 држави

Венко Филипче, министерот за здравство вчера ја оцени состојбата со ковид како прилично стабилна, на што упатува малиот број на новодијагностицирани и на приеми во...

Здравје 07.03.21 | 20:45

Зошто е речиси невозможно да се заразите со коронавирус на отворено?

Аеросолите, ситни честички што лебдат во воздухот, се главниот виновник за пренесување на коронавирусот. Според наодите на научниците, ова особено се случува во затворен...

Здравје 24.02.21 | 22:46

Британскиот сој на вирусот за 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која за прв пат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа студија...

Македонија 07.01.21 | 19:05

Ковид 19: Починати 10 лица, новозаразени 166 од 1049 тестирани

Во последните 24 часа се направени 1049 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 88 -Куманово 2 -Штип 4 -Прилеп 11 -Тетово 13 -Струга 11 -Велес 1 -Охрид 13 -Кавадарци...

Македонија 26.09.20 | 16:35

Почина скопјанец од ковид-19, регистирани се 141 нов случај од 1.559 тестирања

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1559 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-51, Куманово-12, Штип-6,...

Македонија 18.06.20 | 14:58

Шест лица починаа, нови 182 заболени со ковид-19, во Скопје 107

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1348 тестирање, а регистрирани се 182 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-107, Куманово-14, Штип-4,...

Свет 12.06.20 | 13:12

Со трансплатација на бели дробови спасена девојка заразена со Ковид-19

Лекарите во Чикаго ја изведоа првата позната трансплантација на белите дробови во САД кај пациент чии бели дробови биле сериозно оштетени од КОВИД-19, спасувајќи жена...

Свет 12.06.20 | 09:21

Ханкок: 80 отсто од дијагностицираните со Ковид-19 немаат симптоми

Министерството за здравство на Велика Британија соопшти дека 80 отсто од луѓето кои се позитивни на тестот за коронавирус немаат никакви симптоми. Британскиот министер...

Здравје 11.06.20 | 15:16

Во Липково 22 новозаболени од ковид-19

Центарот за јавно здравје Куманово во изминатите 24 часа регистрира вкупно 24 нови случаи на новозаболени од Ковид 19. Дваесет и две лица се од Липково, а две од Куманово. Директорот...

Свет 11.06.20 | 14:06

СЗО: Коронавирусот забрзано се шири во Африка

Пандемијата на коронавирусот забрзано се шири во Африка, предупреди регионалната директорка на Светската здравствена организација (СЗО) за Африка, Матшидисо Моети. Заразата...

Балкан 11.06.20 | 12:13

Бугарија: 104 новозаболени лица со ковид-19

Во последните 24 часа во Бугарија се регистрирани 104 новизаболени лица од Ковид-19. Тоа е највисокиот број заразени од почетокот на епидемијата и од пикот во април кога...

Свет 11.06.20 | 10:47

Во „Луфтханза“ поради новиот коронавирус загрозени се 22.000 работни места

Во германската национална авиокомпанија „Луфтханза“ поради кризата со новиот коронавирус, загрозени се поголем број на работни места од очекуваното, односно 22.000...

Црна хроника 11.06.20 | 09:50

167 лица вчера отишле во самоизолација, 1.068 не носеле маски

Во текот на изминатото деноноќие (10/11.06.2020 година) на територијата на Македонија на 125 лица им се издадени решенија за изолација, а 167 лица потпишале изјави за самоизолација....

Македонија 10.06.20 | 13:38

Владата на седница ќе расправа за информации и мерки за состојбата со Ковид-19

Владата денеска ќе одржи седница на која, меѓу останатото, треба да го разгледа и усвои записникот од 71-от состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување...

Балкан 10.06.20 | 09:56

Ердоган: Турција произведе лек што се користи како терапија за ковид-19

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека турските научници успешно го произвеле лекот „фавипавир“ кој се користи како терапија за Ковид-19. Ердоган исто...

Здравје 09.06.20 | 15:32

Завршено тестирањето на работниците во седумте штипски конфекции

Завршено е масовното тестирање на текстилните работници во седумте штипски конфекции, сега се чекаат и резултатите од последните земени брисеви, информираат надлежните...