Ознака: ковид вакцини
Здравје 19.06.22 | 12:12

САД: Одобрена вакцинација против Ковид-19 на деца од шест месеци до пет години

Американските здравствени власти препорачаа да се даде вакцина против Ковид-19 на деца на возраст од шест месеци до пет години, последната возрасна група за која вакцината...

Здравје 03.05.22 | 21:22

Фајзер годинава од антиковид вакцините ќе заработи 32 милијарди долари

Американскиот фармацевтски гигант „Фајзер“ денеска ги потврди проценките за годишниот приход од вакцините и таблетите против Ковид-19, за првпат откако се пуштени...

Македонија 09.02.22 | 19:33

Сали: Жално е што бројот на вакцинирани е низок

Министерот за здравство, Беким Сали, во гостувањето во емисијата „Само Вистина“ на Канал 5 телевизија, истакна дека состојбата со пандемијата се анализира секоја недела...

Здравје 19.12.21 | 19:27

Борба против „омикрон“: Русија испраќа вакцина во Африка

Првите бесплатни руски вакцини „Спутник V“ најверојатно ќе бидат испорачани во африканските земји, изјави за телевизијата „Русија 1“ директорот на Рускиот фонд за...

Здравје 12.12.21 | 20:51

Фаучи: Двете дози на вакцината и натаму остануваат стандард, сепак потребна е и трета

Три дози антивирусна вакцина се „оптимални“, иако две дози Pfizer или Modern, односно една доза Џонсон и Џонсон, остануваат дефиницијата на американската влада за „целосно...

Здравје 02.12.21 | 12:38

Анализа: Најмалку хоспитализирани пациентите кои ја примиле вакцината Фајзер

Вкупно 30.136 лица биле хоспитализирани од опасниот вирус ковид 19 од почетокот на епидемијата од 26 февруари, лани ок кои 6. 542 починале поточно (21.708% од хоспитализираните),...

Македонија 27.11.21 | 11:11

Вакцинирани 828.770 граѓани, ревакцинирани се 794.666

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 4.434 дози вакцини, од кои 1.268 се аплицирани како прва доза, 1.021 се ревакцинирани, а 2.145 граѓани примиле трета доза вакцина. Заклучно...

Здравје 17.11.21 | 21:44

МЗ: Нема присилна вакцинација, истите мерки се имплементираат во регионот и светот

Министерството за здравство реагира на соопштението на Конфедерацијата на синдикати во кое се тврди дека мерките кои ги предлага Комисијата за заразни болести се „присилна...

Здравје 17.11.21 | 17:23

Фаучи: Трета доза ќе стане стандард за „целосна вакцинација“ против Ковид 19

Главниот медицински советник во Белата куќа Ентони Фаучи предупреди дека слабеењето на ефектот на вакцините во комбинација со високо преносливата Делта варијанта...

Балкан 26.09.21 | 22:00

Вучиќ: Србија наскоро ќе добие уште една вакцина, ќе имаме пет

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во гостувањето во вечерашната емисија „Хит твит“ на РТВ „Пинк“, рече дека планира да ја прими третата доза од вакцината...

Здравје 01.09.21 | 22:19

Откриено уште едно контаминирано шишенце со вакцината на Модерна

Јапонската префектура Канагава објави дека пронашла уште едно шишенце со вакцина против Ковид-19 на компанијата Модерна, за која постои сомневање дека содржи надворешна...

Македонија 27.08.21 | 14:35

Шахпаска: Вакцинирани околу 65 проценти од вработените во градинките

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска вели дека градинките се подготвени да продолжат со работа по протоколите за заштита од КОВИД-19. Се прави дефинфекција...

Македонија 09.08.21 | 11:19

Даниловски: Потврдата за извршена имунизација нема никаква епидемиолошка смисла

Ако биде потребна потврда за извршена имунизација, најмалку со една доза, тоа ќе се коси со Резолуцијата 2361 (2021) на Парламентарното собрание на Советот на Европа (2), иако...