Ознака: ковид сертификат
Македонија 13.04.22 | 10:03

Македонците од денеска без ковид сертификат во соседна Бугарија

Од денеска веќе не е потребен ковид сертификат за влез во Бугарија од Македонија. Одлуката ја донесе бугарската министерка за здравство Асена Шербезова, а важи и за...

Филм 18.02.22 | 10:03

Доказ за вакцинација против Ковид-19 и најмалку два негативни ПЦР тестови за да се следи церемонијата за доделување „Оскари“

Академијата за филмски уметности и науки ќе бара од присутните на 94. церемонија на доделување „Оскари“ во март да покажат доказ за вакцинација против Ковид-19 и најмалку...

Македонија 08.02.22 | 08:47

Ќе има ли промена во времетраењето на ковид-сертификатите?

На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести ќе се разговара за можна промена во периодот на важење на сертификатите после прележан Ковид-19. Според портпаролот...

Калеидоскоп Свет 24.12.21 | 12:18

Ова се некои од најбизарните правила за употреба на ковид сертификати во Европа

Напорите во Европа да се промовира употребата на вакцини преку сертификати кои докажуваат имунизација, негативен резултат од ПЦР тест или докази за прележан корона...

Свет 21.12.21 | 13:21

Од 1 февруари: Сертификатите за вакцинација против ковид во ЕУ ќе важат девет месеци

Европска комисија денеска усвои регулатива за важење на сертификатите за ковид-19 девет месеци од примарната вакцинација, изјави претставник на Европска Унија. Тој...

Свет 17.11.21 | 19:02

Шведска воведува ковид-сертификати за собири во затворено

Шведска повторно воведува одредени ограничувања, првенствено за невакцинираните лица, помалку од два месеци по укинувањето на сите епидемиолошки ограничувања. Министерката...

Македонија 08.11.21 | 14:00

Носете ковид сертификат на хартија во Грција, нашите не ги препознава нивниот систем

Со воведување на новите мерки од саботата, за влез речиси секаде во Грција поребен е документ за Ковид-19 што се скенира преку специјална апликација,  меѓутоа државјаните...

Македонија 26.10.21 | 21:26

Од 15 ноември за влез ќе бидат потребни две дози вакцини, нема веќе во кафеана со една доза

Нема веќе влез во угостителски објекти со една доза вакцина. Владата на денешната седница одлучи од 15 ноември услов за влез да биде сертификат за примени две дози вакцина....

Балкан 25.10.21 | 08:46

Во Бугарија почнува строга проверка на зелените Ковид сертификати

Од денеска во Бугарија почнуваат засилените инспекции за зелени сертификати. Како што јави дописникот на МИА од Софија, бугарските власти во изминатите неколку дена...

Балкан 20.10.21 | 12:06

Србија ќе воведе ковид сертификати

На денешната седница на Кризниот штаб одлучено е во Србија да се воведат ковид пропусници. Според Блиц уредбата за воведување на ковид сертификатот треба да биде усвоена...

Балкан 20.10.21 | 10:19

Бугарија воведува ковид-сертификат за влез во затворени простории

Бугарскиот министер за здравство, Стојчо Кацаров, најави дека од утре, во земјата ќе се воведат нови мерки во борбата против епидемијата на ковид-19. За сите собири со...

Здравје 13.10.21 | 09:40

Во Британија можеме со ковид-сертификат, но признати ни се само неколку вакцини

Обединетото Кралство на Велика Британија и Cеверна Ирска има нови протоколи за ковид-19 со кои Република Македонија преминува во зелената листа на држави и територии...

Свет 05.10.21 | 08:47

Нов Зеланд воведува ковид сертификати за присуство на масовни собири

Властите на Нов Зеланд соопштија дека се воведува сертификат за вакцина против Ковид-19 како доказ за имунизација, што ќе биде потребен од следниот месец за да може да...

Балкан 12.09.21 | 14:20

Ковид сертификатите ќе се користат во кафулиња, ресторани, барови и ноќни клубови во Србија

Епидемиологот и член на кризниот штаб на Србија, Бранислав Тодоровиќ, зборувајќи за Ковид сертификатите, чиешто можно воведување вчера го најави премиерката Ана Брнабиќ,...

Балкан 11.09.21 | 21:43

Брнабиќ: Наредните денови ќе донесеме одлука за воведување ковид пропусници

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, по седница на Кризниот штаб за сузбивање на епидемијата на коронавирус, изјави дека епидемиолошката состојба во Србија станува се...

Македонија 21.08.21 | 16:58

Ако сте се вакцинирале во Србија, и имате српски сертификат, во странство има проблеми

Илјадници македонски граѓани се вакцинираа против коронавирусот во Србија, а весникот Блиц пишува каде нивниот сертификат го олеснува патувањето, но и каде може да...

Балкан 11.08.21 | 12:02

Задолжителен ковид-сертификат за присуство на концерти и во Црна Гора

Институтот за јавно здравје на Црна Гора соопшти дека без ковид потврди нема да може да се присуствува на најавените фестивали во целата држава, пренесува РТЦГ. Институтот...

Балкан 21.05.21 | 10:45

Грција задоволна од договорот за европскиот дигитален Ковид сертификат

Исклучително позитивна разврска, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис го карактеризираше договорот меѓу Европскиот парламент и Европскиот совет за дигиталниот Ковид...