Ознака: ковид сертфикати
Балкан 12.04.22 | 18:36

Во Бугарија од утре ќе се влегува без ковид сертификат

Од утре, лицата кои пристигнуваат од Република  Македонија, Турција, Романија, Србија, Унгарија, Полска, Чешката Република, Словачка, Израел и Египет при влез во Бугарија...

Македонија 09.03.22 | 08:53

Oд денеска слободен влез во трговските центри

Укинување на мерката за задолжително поседување КОВИД-19 сертификат за влез во трговски центри/молови, сертификатот за прележан КОВИД-19 наместо 45 да трае 180 дена и укинување...

Македонија 21.01.22 | 17:08

Сали: Рано е да се зборува за укинување на ковид-сертификатите, зашто имаме ниско ниво на вакцинација

Министерот за здравство Беким Сали попладнево изјави дека болничките капацитети во земјава за ковид пациенти се исполнети околу 60 отсто. Тој исто така испрати апел...

Патувања 21.12.21 | 18:15

Kaко ќе патуваме следната година: Со ковид сертификат,но бустер доза засега нема да биде неопходна

Европската комисија денеска донесе одлука за промени во користењето на дигиталните сертификати за ковид во 2022 година. Граѓаните ќе можат да ги користат овие потврди...

Свет 01.12.21 | 08:06

Србин и Турчин се степале во Виена за контрола на бизнисот со фалсификувани ковид сертификати

Државјанин на Србија денеска влетал во полициската станица во Виена, тврдејќи дека го бркал маж со безбол палка. Побарал помош и заштита од полицијата, а набргу во станицата...

Свет 01.07.21 | 12:19

Ковид-сертификатите стапуваат на сила денес на ниво на целата ЕУ

Ковид-сертификатите стапуваат на сила денес на ниво на целата Европска унија, за време на летните одмори во Европа, но поинтензивната делта варијанта на коронавирусот...