Ознака: ковид пасоши
Свет 07.06.21 | 11:24

Јапонија летово ќе издава ковид-пасоши

Јапонските власти планираат ова лето да почнат со издавање сертификати за вакцинација против Ковид-19, објави весникот Никеи. Во првата фаза, таквите пасоши ќе бидат...

Македонија 22.05.21 | 12:16

Ни со две дози од вакцината Македонци не може да влезат во сите земји од ЕУ: Ова се условите

Комплетна вакцинација со две примени дози не е доволен услов за македонските граѓани без проблем да влезат во земјите од ЕУ. Доказ за ова е случајот со тричлено семејство,...

Македонија 21.05.21 | 08:21

Како ќе патуваме летово: „Грин пасот“ дека сме вакцинирани ќе можеме да го симнеме на нашиот мобилен телефон

Министерот за здравство Венко Филипче објаснува дека нашиот „грин пас“ или Ковид-19 пасош за патување во странство ќе биде спремен од почетокот на следната недела. -Тоа...

Свет 20.05.21 | 19:46

ЕУ постигна договор за Ковид пасошите што треба да ги олеснат патувањата летово

Европратениците и земјите членки, по четири часа преговори, постигнаа договор за дигиталните зелени сертификати кои треба да ги олеснат патувањата во ЕУ летово, јави...

Свет 19.05.21 | 10:12

ЕУ не се договори за ковид-пасошите

Лидерите на ЕУ доцна синоќа не успеаја да ги договорат деталите за европските ковид-пасоши, што големите туристички центри ги сметаат за витални за спас на претстојната...

Свет 08.05.21 | 21:03

Јенс Шпан: Во ЕУ патувањата, најверојатно, повеќе нема да зависат од вакцинацијата

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан смета дека летниот одмор во рамките на Европската унија ќе биде можен и без потврда за вакцинација со негативен тест за...

Свет 08.05.21 | 20:33

Британските туристи од 17 мај ќе добијат ковид пасоши, под услов да ги примиле двете дози на вакцината

Британските туристи од 17 мај ќе добијат ковид пасоши, под услов да ги примиле двете дози на вакцината. Министерот за транспорт Грант Шапс рече дека оние кои биле вакцинирани...

Балкан 30.04.21 | 13:20

Брнабиќ: Од 1 мај вакцинираните граѓани добиваат дигитален ковид сертификат

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ соопшти дека од сабота, 1 мај, сите граѓани што се вакцинирани, ќе добијат дигитален ковид сертификат, јави дописникот на МИА од Белград. Благодарение...

Свет 22.04.21 | 17:33

ЕУ се приближува до компромис за дигиталните „пасоши” за Ковид-19

Земјите членки на ЕУ ги испеглаа главните технички разлики околу предлогот на Европската комисија за Дигитален зелен сертификат кој треба да овозможи повторно слободно...

Свет 14.04.21 | 10:36

Дигиталните ковид пасоши ќе важат за сите вакцини, со нив ќе се влегува и во авион

Еврокомесарот за правда Дидие Рејндерс изјави дека „зелените“ ковид-пасоши ќе се користат сè додека Светската здравствена организација не објави крај на пандемијата...

Свет 13.04.21 | 10:11

Грција и уште 11 членки на ЕУ се договорија за Ковид пасоши

Грција, Хрватска и уште десет членки на Европската Унија ги договорија критериумите за издавање на таканаречените „ковид пасоши“, кои би требало да гo олеснат патувањето...

Свет 07.04.21 | 08:58

Личните податоци мора да бидат заштитени: На Американците нема да им се наметнуваат „здравствените пасоши“

Белата куќа соопшти дека нема да им ги наметнува „здравствените пасоши“ на Американците како потврда дека се вакцинирани против Ковид-19. Владата не поддржува и нема...

Свет 06.04.21 | 14:50

СЗО сè уште не го поддржува „ковид-пасошот“: Не знаеме дали вакцинацијата го спречува преносот на вирусот

Светската здравствена организација (СЗО) не го поддржува барањето за поседување на пасоши за вакцинација за преминување на границите, заради неизвесноста поврзана...

Свет 13.03.21 | 19:06

Ковид пасошот ќе важи само за вакцините одобрени од ЕУ

Предлогот за воведување на таканаречениот „ковид пасош“ за слободно движење низ земјите на ЕУ, кој ќе биде ставен на разгледување на 17 март, ќе важи само за вакцините...

Здравје 04.03.21 | 12:29

Ивануша: Ситуацијата е многу сериозна, СЗО е против ковид пасошите

Директорот на канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) во Србија, Маријан Ивануша изјави денеска дека епидемиолошката состојба во Србија е влошена...

Балкан 21.01.21 | 11:43

Грција, Шпанија и Португалија главни во барањето да се воведе ковид пасош

Европската унија денеска ќе расправа за можноста за воведување сертификат за вакцинирање со цел да се олесни патувањето во рамки на Унијата. Освен Грција, и Шпанија...

Свет 21.01.21 | 08:29

EУ дискутира: Ќе има ли ковид пасош за патување?

Лидерите на ЕУ на денешниот онлајн самит ќе разговараат за епидемиолошката состојба во Европа и усогласувањето на мерките за борба против пандемијата, а една од темите...

Свет 19.01.21 | 11:24

СЗО е против воведување потврда за вакцинација за патувања

Вонредниот одбор на Светската здравствена организација (СЗО) денеска ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази за вакцинација или...

Калеидоскоп Патувања 17.01.21 | 22:49

Ковид пасоши ќе почнат да се користат од март?!

Како што беше најавувано од претходно, веќе станува и реално – за патување со авион ќе треба да се поседува Ковид пасош (IATA Travel Pass). Меѓународната асоцијација за воздушен...