Ознака: ковид пасош
Свет 21.09.21 | 08:59

Холандија: Не ви треба сертификат за да седнете во ресторан, но без него не можете во тоалет

Иако муштериите на холандските барови не се обврзани да покажуваат ковид-сертификат за пиење или јадење на терасите, тие сепак ќе мора да го имаат тој документ доколку...

Свет 20.09.21 | 17:05

Од 1 октомври Ватикан ќе дозволува влез само со здравствен сертификат за Ковид-19

Од 1 октомври за влез во Ватикан ќе биде потребен здравствен сертификат со кој се докажува имунитет против Ковид-19. Oд Светата столица во соопштение објавија дека жителите,...

Свет 04.08.21 | 11:59

Во ресторан и театар можат да влезат само вакцинирани, Њујорк воведе ковид-пасоши

Во Њујорк нема да може да се влезе во ресторан, спортска сала и театар без потврда за вакцинација, изјави демократскиот градоначалник Бил де Бласио. Градот стана првиот...

Свет 26.07.21 | 09:33

Францускиот Парламент ја усвои проширената употреба на ковид-пасошот

Францускиот Парламент доцна синоќа ја усвои проширената употреба на ковид-пасошот, по викендот за време на кој се одржаа протести против таа обврска низ целата земја. Долниот...

Фудбал 09.06.21 | 09:10

Aнглиските навивачи на ЕУРО ќе мора да покажат „ковид-пасош“, шкотските може слободно да влезат на стадион

Навивачите на англиската фудбалска репрезентација ќе мора да покажат ковид пасоши доколку сакаат да присуствуваат на натпреварите од Европското првенство што ќе се...

Здравје 02.06.21 | 12:58

Македонските граѓани наскоро до дигитален здравствен сертификат

Македонските граѓаните наскоро ќе може да дојдат до дигитална ковид-пропусница преку апликацијата „Комон пас“ (CommonPass), информираше Министерството за здравство кое...

Свет 01.06.21 | 16:28

Седум ЕУ земји почнаа да го издаваат „зелениот ковид пасош“

Седум земји-членки на Европска Унија од денеска воведуваат систем на сертификат за ковид-19 за патувања, а во цела ЕУ во сила ќе стапат од 1 јули. Како што соопшти Европска...

Балкан 01.06.21 | 10:17

Хрватска почна да издава ковид – пасоши

Хрватска од денеска почнува да издава ткн. ковид пасоши. Одлуката за започнување со издавање на дигитални сертификати, попознати во јавноста како ковид – пасоши, Владата...

Свет 27.05.21 | 09:54

Лидерите на ЕУ: Има се помалку заразени, се отвора пат за слободно патување со дигитални ковид сертифкати

Откако бројките на заразени со корона вирус ширум Европа се драстично опаднати,  поради што шефовите на држави и влади на земјите членки на Европската унија велат дека...

Свет 15.05.21 | 10:21

Оние кои примиле „Спутник“ и „Синофарм“ нема да бидат третирани како вакцинирани во Австрија

Министерството за здравство на Австрија појасни дека лицата кои биле вакцинирани во странство со руска или кинеска вакцина против коронавирусот нема да бидат третирани...

Свет 03.05.21 | 12:34

Препорака на ЕК: Патувањата во ЕУ да бидат дозволени за вакцинирани

Европската комисија денеска издаде препорака на странските државјани кои се целосно имунизирани со вакцини одобрени во ЕУ и оние од земји со поволна епидемиолошка...

Свет 29.04.21 | 14:19

Европарламентот ја усвои преговарачката позиција на Ковид пасошите

Европскиот Парламент ја усвои својата преговарачка позиција за дигиталните зелени сертификати кои треба да овозможат повторно непречено патување во ЕУ. Сега веќе...

Свет 19.04.21 | 18:21

СЗО смета дека потврдите за вакцинација се дискриминирачки

Вонредниот комитет на Светската здравствена организација (СЗО) препорача потврдите за вакцинација да не бидат предуслов за меѓународно патување бидејќи вакцината...

Свет 13.04.21 | 15:19

Ќе има три вида „ковид пасоши“, а ЕУ ќе биде обврзана да прифаќа и вакцини што не се одобрени од ЕМА

Дигиталните зелени сертификати кои треба да станат оперативни во ЕУ до почетокот на летото, ќе бидат издадени за сите вакцини против Ковид-19, а такви ковид пасоши ќе...

Свет 09.04.21 | 08:31

Потребни ли им се ковид пасоши на Европејците?

„Ковид-сертификатите“ може да се користат за да им се помогне на луѓето да се вратат како гледачи на местата со голем број луѓе, како што се спортски и културни настани,...

Свет 28.03.21 | 19:51

Ковид-пасоши за жителите на ЕУ од 15 јуни

Единствен здравствен сертификат во ЕУ ќе биде достапен за граѓаните на земјите членки од 15 јуни. Ова го објави Тиери Бретон, еврокомесар на ЕУ за внатрешен пазар, кој...

Свет 19.03.21 | 10:17

ЕУ ја договори употребата на Ковид пасоши: Ова се деталите за „дигиталниот зелен сертификат“

Пасошот за вакцинираност против Ковид-19, односно „дигитален зелен сертификат“ што треба да го олесни патувањето и секојдневието веќе псотои во Израел, а ЕУ најви дека...

Свет 17.03.21 | 15:09

Сертификатите за патување во ЕУ ќе важат само со вакцините одобрени во Унијата

Европската комисија го обелодени долгоочекуваниот предлог за дигитални зелени сертификати со кои треба да се олесни патувањето на граѓаните во ЕУ. Како што беше најавено,...

Свет 15.03.21 | 14:24

Целта на ковид пасошите е слободно движење внатре во ЕУ, не олеснување за трети земји

Од Европската Комисија (ЕК) прецизираат дека целта на предлогот за дигитални пасоши е да се олесни движењето внатре во Европската Унија (ЕУ), без да се даваат гаранции...

Балкан 13.03.21 | 15:52

Вучиќ за одобрените вакцини од ЕУ: Ќе примам кинеска вакцина, па ако сакаат нека не ме примат во Брисел

Во обраќање до граѓаните на Србија, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги коментираше последните најави од Европската Унија, дека дозволи за патување во Унијата...