Ознака: ковид мерки
Свет 17.09.21 | 00:29

Италија воведе најстроги антиковид мерки на светот

Владата на Италија усвои една од најстрогите мерки против ковид-вирусот во светот, обврзувајќи ги сите вработени во јавниот и приватниот сектор да имаат сертификат...

Македонија 16.09.21 | 08:18

Владата не исклучува нови ковид-мерки

Надлежните здравствени власти укажуваат дека ковид вирусот моментно има широка инфекција, се следи ситуацијата, а доколку е потребно ќе има нови мерки. Засега, истакнуваат...

Свет 12.09.21 | 18:29

Само вакцинираните од Македонија од утре можат да влезат во Швајцарија

Швајцарија ги затегна условите за влез во земјата за туристите од Македонија и од Косово, кои од утре ќе можат да влезат во оваа држава само вакцинирани, и тоа со една...

Македонија 01.09.21 | 20:59

Царовска: Само 2 % од учениците побарале онлајн учење, родителите да се вакцинираат за да потрае наставата во училница

Од нашата одговорност и од секој поединец во образовниот систем зависи колку долго децата ќе останат во училницата. Во образовниот систем околу 74 отсто веќе се вакцинирани,...

Македонија 01.09.21 | 20:29

Царовска: Епидемиолозите посебно за секое училиште ќе одлучат за наставата ако се појават случаи на зараза

Епидемиолози за секое училиште посебно ќе одлучуваат како ќе продолжи наставата доколку се појават случаи на зараза кажа Министерката за образование Мила Царовска...

Македонија 29.08.21 | 17:41

Наредната недела МОН и директорите на училиштата ќе ги разгледуваат здравствените протоколи

Наредната недела, пред стартот на новата учебна година Министерството за образование и наука наредната недела ќе одржи координација со директорите на средните училиштата...

Македонија 25.08.21 | 18:54

Започнува нов протест против ковод мерките

По дводневна пауза вечерва продолжуваат протестите против сегрегирачките ковид мерки на министерот за здравство Венко Филипче Протестот е закажан во 19.00 часот пред...

Свет 23.08.21 | 11:40

Во Германија од денеска речиси никаде не можете ако не сте вакцинирани: Ресторан, домови за стари лица, спортските сали, базени, фризери, хотели

Сојузната држава и сите 16 германски покраини донесоа заедничка одлука од денеска граѓаните да не можат да одат во кафеана или кино доколку немаат доказ за вакцинација,...

Македонија 22.08.21 | 10:30

Николов за пропустите што ги направи Филипче за четвртиот бран: Мерки само на хартија

За жал, и за овој четврт бран чувството и кај мене и кај колегите е дека не гледаме јасно кој е планот. Општото чувство е дека повторно влегуваме во нешто, можеби повеќе...

Свет 21.08.21 | 18:13

Жестоки судири во Мелбурн поради ковид мерките, повеќе од 250 уапсени

Австралиските власти објавија дека денес уапсиле повеќе од 250 учесници во демонстрациите против рестриктивните мерки воведени поради корона вирусот, јавува агенцијата...

Балкан 21.08.21 | 15:33

Невакцинираните ќе се вакцинираат на сопствен трошок – Грција воведе нови мерки

Рамката и начинот на кој ќе функционираат економијата и општеството во Грција во следниот период и рестрикциите кои се чини дека ќе важат само за невакцинираните, грчката...

Македонија 21.08.21 | 13:39

Николоски: Власта не ги слуша ниту своите идеолози на мерките против корона, затоа јасно е оставки мора да има

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски вели дека власта не си ги почитува кажувањата ниту на оние кои им се идолози на мерките кои се спроведуваа од почетокот...

Македонија 17.08.21 | 16:24

Николоски: Наместо по вакцини, власта трчаше по провизии

Александар Никололски од ВМРО-ДПМНЕ, коментирајќи ги новите мерки против корона вирусот и дали ги смета за репресивни вели дека тоа на дело се гледа во  фијаското на...

Македонија 15.08.21 | 19:41

Следете во живо: Пpoтест пpoтив мерките за Ковид-19

Во тек е голем протест пред Собранието на Република Македонија против ковид мерките на Владата. Граѓаните, револтирани од најновата мерка на власта, да се ограничи слободата...

Здравје 14.08.21 | 12:33

Филипче: Најмалку 45 дена по прележан ковид ќе може да се пие кафе во кафуле

За влез на сите настани кои се организираат освен сертификат за вакцинација треба да приложат и потврда дека од прележаниот ковид има поминато најмалку  45 дена, рече...

Македонија 09.08.21 | 22:30

Заев бара откако ќе заврши прославата за Рамковниот, граѓаните да ги почитуваат мерките против Ковид-19

Премиерот Зоран Заев апелира до граѓаните крајно внимателно да ги почитуваат постоечките и новите мерки, а надлежните инспекциски служби да ги интензивираат контролите...

Вести 09.08.21 | 13:56

Арсовски: Заев и Филипче наместо да носат стимулативни мерки, ги заплашуваат и дискриминираат граѓаните

Зоран Заев и Венко Филипче повторно и повторно како и во текот на целата пандемија прават катастрофално погрешни чекори. Или со еден збор циркус Влада, ова денеска преку...

Црна хроника 09.08.21 | 11:47

Казна од 300.000 денари за ресторан: Организирана свадба со 150 гости без протоколи

Против едно физичко и едно правно лице Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка за сторено кривично дело – Непостапување според здравствените прописи...

Вести 08.08.21 | 21:11

Филипче: Мерките не го делат народот, новите трендови со „делта-сојот“ се многу сериозни

Министерот за здравство Венко Филипче на „Фејсбук“ напиша дека јавното здравје и колективната заштита се приоритет, а дека мерките кои се донесени се исклучиво во...

Македонија 08.08.21 | 20:53

Најважно е забавата да продолжи заради коалицијата… метеоров никако да стигне

На нови 400 заразени денес и 4 починати, мерките кои се и така крајно конфузни и задоцнети, ги одложуваат до 16 август. Зошто? Заради прослава на ДУИ каде ќе се соберат 3000...