Ознака: ковид мерки
Свет 12.08.22 | 20:43

Изолација пет дена, маска на уста 10 – нови ковид правила во САД

Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) ги олесни мерките за Ковид-19, укинувајќи ја препораката за граѓаните на САД да се изолираат доколку дојдат...

Здравје 05.08.22 | 22:23

Комисијата за заразни болести не препорача нови мерки, апелира да се почитуваат актуелните

Комисијата за заразни болести денеска одржа состанок на којшто ја разгледа епидемиолошката состојба во земјата, при што не препорача воведување на нови рестриктивни...

Здравје 30.07.22 | 08:47

Земјата во жолта ковид зона, засега нема нови мерки

Во земјава моментално се активни над пет илјади случаи со Ковид-19 и таа се наоѓа во жолта зона, а Комисијата за заразни болести засега не препорачува нови мерки. Според...

Балкан 28.07.22 | 22:57

Грција донесе одлука околу можноста за воведување ковид мерки во текот на летото

Сметаме дека во моментов бранот е во надолен тренд и веруваме дека ова ќе продолжи околу еден месец. Не покажува карактеристики дека во текот на летото ќе биде потребна...

Балкан 27.07.22 | 17:06

Грција засега не разгледува можност за воведување ковид мерки

Сметаме дека во моментов бранот е во надолен тренд и веруваме дека ова ќе продолжи околу еден месец. Не покажува карактеристики дека во текот на летото ќе биде потребна...

Здравје 16.07.22 | 12:16

Комисијата за заразни болести со препораки за маски во канцеларии и дезинфекција

Министерството за здравство и Комисијата за заштита на населението од заразни болести активно ја следи состојбата со Ковид-19 во земјата, но и активно ги следи состојбите...

Балкан 21.05.22 | 10:51

Летово во Грција слободно, без маски и ограничувања

На почетокот на месецов Грција укина голем дел од рестрикциите за спречување на ширењето на Ковид-19, а единствената мерка што сè уште е во сила е маската во затворени...

Балкан 18.05.22 | 21:15

Ако одите во Грција, маски во затворен простор не ви требаат

Грција го укинува носењето маски во затворен простор. Земјата денеска oбјави дека од 1 јуни ќе го укине задолжителното носење маски во авиони и затворени јавни места,...

Здравје 16.05.22 | 13:56

Сали: Се додека секојдневно добиваме бројки од 80 до 90 новоинфицирани случаи постојните ковид мерки треба да останат

Се додека секојдневно добиваме бројки од 80 до 90 новоинфицирани случаи постојните ковид мерки треба да останат, иако 99 отсто од нив се укинати. Состојбата е стабилна,...

Балкан 01.05.22 | 15:37

И Албанија ги укина сите анкти-ковид мерки: На граница без сертификати, отворени и ноќните клубови

Од денеска, Албанија ги укина ограничувањата воведени за да се спречи ширењето на коронавирусот. Според одлуката на Национален комитет за справување со пандемијата,...

Балкан 28.04.22 | 09:49

Грција се отвора за туристите од 1 мај, ковид протоколите се сведуваат на минимум

Веќе од 1 мај, Грција повеќе нема да им бара на патниците да покажат доказ за вакцинација, негативен ковид тест или доказ дека се опоравиле од болеста за да влезат во земјата,...

Македонија 25.04.22 | 18:33

Ќе има ли свадби без ограничувања ова лето ?!

Свадбите и забавите оваа сезона се организираат слободно. Смирувањето на ситуацијата со Ковид-19 ги ​​олесни и мерките за заштита што ги имавме минатата сезона. Организаторите...

Балкан 19.04.22 | 23:37

Албанските туристички работници бараат укинување ковид мерките

Во пресрет на новата туристичка сезона, Асоцијацијата на албанските туристички работници бара од Техничкиот комитет на експерти за справување со пандемијата со Ковид-19...

Балкан 11.04.22 | 19:27

Словенија ги укинува маските и речиси сите мерки

Словенија се подготвува за укинување на последните рестриктивни мерки поврзани со епидемијата на ковид-19 која е во пад, потврди словенечкиот министер за здравство...

Здравје 06.04.22 | 15:05

Германија ги укина ковид-мерките

Германија ги укина речиси сите ограничувања за коронавирусот. Оваа недела најверојатно ќе се одлучи дали ќе се воведе вакцинација на одредени возрасни групи. Германскиот...

Свет 03.04.22 | 21:05

Маските задолжителни само во авион и воз: Германија ги укина речиси сите ковид мерки

Германија ги укина речиси сите мерки за борба против пандемијата на корона вирусот. Прописите за борба против пандемијата се изменети и остануваат само неколку заштитни...

Свет 01.04.22 | 12:25

Швајцарија ги укина ковид мерките, Италија ја прекина вонредната состојба

Швајцарија денеска ги укина последните преостанати ограничувања за Ковид-19, а Италија ја прекина вонредната состојба прогласена поради пандемијата. Во Швајцарија,...

Македонија 28.03.22 | 09:09

Се чека Владата да одлучи за олабавување на мерките, активни се 2.041 ковид случаи

Во земјава има вкупно 2 041 активни случаи на КОВИД-19, а најголем дел од нив се во главниот град -1152. Инаку, активностите од караванот за промоција на вакцинацијата против...

Македонија 13.03.22 | 11:18

Засега нема ниту намалување ниту целосно укинување на ковид-мерките или нивно намалување, активни 2.178 случаи

Целосно укинување на ковид-мерките или нивно намалување засега нема. Министерот за здравство Беким Сали вчера изјави дека ја следат состојбата и според тоа што го добиваат...

Македонија 12.03.22 | 14:19

Уште не сме подготвени за целосно укинување на ковид-мерките, смета министерот за здравство

Се уште не сме подготвени за целосно укинување на мерките кои се воведоа како резултат на пандемијата со Ковид-19. Првиот човекот на здравството во државата, министерот...