Ознака: ковид-центар
Македонија 20.03.21 | 10:56

Села и Гаши: Ковид-центри да бидат СЦ „Борис Трајковски“, касарната „Илинден“ и ГОБ „8 Септември“

Земјава влезе во третиот бран на пандемијата со ковид-19 поради фактот што имаме енормно зголемување на бројот на заразени и починати, реагираше коалицијата Алијанса...

Македонија 07.03.21 | 12:49

825 пациенти се лекуваат во Ковид центрите низ Македонија

Во изминатите 24 часа  во ковид-центрите во болниците во земјава се лекуваат вкупно 825 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. Од нив 500 во внатрешноста, а 325...

Македонија 10.02.21 | 11:07

Почина 70-годишниот пациент болен од ковид што скокна од прозорец од ГОБ „8 Септември“

Почина 70-годишниот пациент што скокнал од првиот кат на Ковид центарот во ГОБ „8 Септември“.Тој бил хоспитализиран бил пред пет дена и позитивен на ковид-19. Од МВР за...

Скопје 01.02.21 | 13:20

Поради компликации со корона вирусот: Нови 11 хоспитализирани во болниците во Скопје

Во изминатите 24 часа во Ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 11 нови пациенти поради компликации предизвикани од корона вирусот. Од министерството за здравство...

Свет 29.01.21 | 08:47

Изгоре уште една ковид-болница во Романија, најмалку четворица загинати

Четири лица загинаа во ковид болница во Букурешт во пожар кој избувна рано утрово. Здравствените власти информираат дека се евакуирани 102 пациенти од болницата. Во меѓувреме,...

Балкан 23.01.21 | 08:14

Оро, пијачки и тамбураши сред ковид-центарот ја разбеснија јавноста, сестрите испраќаат колешка во пензија

Шокантната снимка на која се гледа како медицински сестри и помошен персонал играат оро и пејат заедно со свирачите во болница ја разбесни хрватската јавност. Видеото...

Македонија 20.01.21 | 18:52

Бунт на администрацијата во болницата „8-ми Септември“

Вработените во администрацијата во градската болница „8-ми Септември“ се незадоволни што иако се дел од најголемиот ковид-центар, сепак не добиле награда што се дел...

Македонија 04.01.21 | 12:11

Кучиња скитаат низ ходниците на ковид центарот во Кичево

Улични кучиња со часови се шетале низ ходниците од Општата болница во Кичево, на приземјето каде што е приемниот оддел за пациенти. Наместо вработените кои се задолжени...

Македонија 01.12.20 | 13:14

Додека состанчат кризата ќе заврши: Надлежните министерства и општините дискутираат за градежните дозволи за монтажни ковид болници

Работни тимови од министерствата за транспорт и врски, и за здравство, како и од неколку општини, денеска имаат состанок во однос на прашањето за издавање градежни дозволи...

Македонија 01.12.20 | 12:28

Почна да се полни со пациенти и ковид-центарот на Клиниката за уво, нос и грло

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 56 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 489 лица сомнителни и потврдени за КОВИД...

Македонија 30.11.20 | 18:40

Луѓе умираат, Филипче брка бирократија: За „Мала Богородица“ битен е потписот на Стојанче

Приватните болници прво треба да склучат договор со Центарот за управување со кризи (ЦУК) па потоа ќе склучат договори со Фондот за здравствено осигурување за лекување...

Македонија 30.11.20 | 15:44

Министерството за здравство сè уште не издало дозвола за работа на ковид-центарот „Мала богородица“ кој речиси е опремен

Објектот на поранешната болница „Мала Богородица“ е во финална фаза на опремување и адаптирање во ковид-центар и секој момент очекува да ги прими првите пациенти....

Македонија 28.11.20 | 10:40

Одделот за неврологија во гостиварската болница се отвора за болните од ковид-19

Зголемениот број на заразени со коронавирусот во гостиварскиот регион ја принуди управата на болницата „Ферид Мурад“ да ги зголеми капацитетите за сместување на...

Здравје 26.11.20 | 13:23

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 836 пациенти, за 24 часа се хоспитализирани 43 нови

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 43 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. На инфективните одделенија во земјава се лекуваат...

Здравје 26.11.20 | 13:15

Се отвора ковид центарот на Клиниката за уво, нос и грло, ќе има 50 кревети

Министерот за здравство Венко Филипче утрово се сретна со директорите на ковид центрите од комплексот клиники Мајка Тереза во Скопје за да се разгледа состојбата со...

Македонија 25.11.20 | 10:24

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 39 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 39 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 486 лица сомнителни и потврдени за КОВИД...

Македонија 25.11.20 | 08:57

Ново видео од хоророт на Филипче наречен „сè е под контрола“: Со чадор се штитат од фекалии во битолската болница

Во тоалет во битолската болница има чадор кој е поставен во близина на таванот за да не течат фекалии врз пациентите. За ова сведочи пациент кој овие денови престојува...

Македонија 24.11.20 | 15:52

Првите пациенти во новата ковид-болница „Мала Богородица“ в понеделник – лекувањето ќе го плаќа државата

Во тек е медицинско опремување на објектот (на поранешната гинеколошка болница „Мала Богородица”, сегашен хотел „Ибис Стајлс”), што Клиничката болница „Аџибадем...

Македонија 23.11.20 | 12:26

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 19 пациенти, а вкупно се лекуваат 470 болни

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 19 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 470 лица сомнителни и потврдени за КОВИД...

Македонија 23.11.20 | 09:00

Болницата „Мала Богородица“ станува Ковид центар

Сопствениците на приватните болници „Систина“, „Жан Митрев“ и „Ре-медика“, вчера беа на состанок со министерот Венко Филипче, во Министерството за здравство. Вчера...