Ознака: ковид центар тетово
Македонија 08.11.21 | 18:56

Мицковски: Два месеци по катастрофата, а премиерот пишува статуси за „лошите чичковци“

Поминаа точно 2 месеци од катастрофата во Тетово во која живот изгубија 14 наши граѓани. Модуларната болница изгоре за 3 минути, со ѕидови направени од пур пена, купени...

Македонија 21.10.21 | 23:03

Арифи: Филипче е одговорен за модуларната, да имав одговорност, немаше сега да седам тука како кандидат

Ако имавме институционална одговорност немаше да седам тука како кандидат, изјави кандидатката за градоначалник на Тетово Теута Арифи од ДУИ во емисијата 24 анализа....

Македонија 12.10.21 | 22:56

Заев: Оставките на Филипче и Хасани не се прифатени бидејќи мислев на последиците

Не би можело да се прифатат оставките поднесени од првите луѓе во Министерството за здравство бидејќи тоа би отворило потреба од назначување на нови на коишто ќе им...

Македонија 11.10.21 | 23:55

Незири: Оваа влада ја исмеваше болката на семејствата на жртвите

Еден месец од трагедијата во модуларната болница во Тетово, каде што 14 тетовци изгореа живи, сè уште нема ниту морална, ниту правна одговорност, порача пратеникот Аднан...

Македонија 07.10.21 | 19:57

Сè додека нема одговорност за 14-те жртви во тетовската болница, Тетово ќе нема мир

Плакати на кои е испшано „Сè додека нема одговорност за 14-те жртви во тетовската болница, Тетово ќе нема мир“ осамнаа во градот под Шара. Албанските портали „Струга...

Македонија 07.10.21 | 08:55

Хајредини: Тоа што се очекуваше, Заев вчера и го потврди

Поранешниот министер за финансии и политички аналитичар Џевдет Хајредини, потсети на негово гледиште од 12 септември, три дена по трагедијата во Тетово. Никој не очекуваше...

Македонија 06.10.21 | 10:39

Ова се лицата за чија смрт нема одговорност: Објавена неофицијална листа со имињата на загинатите пациенти

Албанските портали „Струга лајм“ и „Тетова експрес“ објавија неофицијален список со имињата на 13 од 14 загинати пациенти во трагедијата која се случи на 8 септември...

Македонија 05.10.21 | 19:22

Мицкоски: Никогаш нема да прифатам дека за смртта на 14 луѓе во Тетово може да биде виновен кабел или нечиј полнач за телефон

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски реагираше по изјавата на премиерот Зоран Заев, дека не ја прифаќа оставката на Венко Филипче за 14 луѓе кои живи изгореа во болницата...

Македонија 05.10.21 | 18:01

Среќа што кабелот изгоре, тој ќе беше уапсен – Заев, што треба уште да се случи за да ти и твојата неспособна и криминална банда си заминете

Премиерот Зоран Заев денеска кажа дека не ги прифаќа оставките од министерот Венко Филипче и на заменикот Илир Хасани кои ги поднесоа како морален чин по трагедијата...

Македонија 05.10.21 | 17:30

Мицковски: Не прифаќате одговорност за набавката на лоши контејнери од ваш политички и бизнис партнер кои изгореле за 3 минути со 14 луѓе внатре

Многу беше тешко да се предвиди дека оставките нема да бидат прифатени. На крај не разбравте и се направивте будали што значи морална одговорност. Тоа значи дека не прифаќате...

Македонија 05.10.21 | 17:17

Шопова: Дали и човечките животи за вас се политика, г. Заев

Д-р Жаклина Шопова од скопската Инфективна клиника реагира на денешната прес-конференција на премиерот Зоран Заев кој смета дека согласно извештајот на јавното обвинителство...

Македонија 05.10.21 | 15:58

Николовски: Извештајот е нарачан, образложенијата се смешни

За потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски очигледно е дека СДСМ и ДУИ преку Обвинителството во Тетово си нарачале Извештај каков што им одговара со цел...

Македонија 05.10.21 | 14:49

Проф. Трајковски: Извештајот покажува дека трагедија може да се повтори во преостанатите модуларни болници со ѕидови и тавани од ПУР пена

Независно од причината за палењето, доколку ѕидовите на модуларната болница не биле од ПУР пена, туку биле почитувани препораките на Здружениот истражувачки центар...

Македонија 05.10.21 | 13:27

Уапсете го кабелот: Обвинителството го најде виновникот за пожарот во болницата во Тетово

Постои една шега од деведесеттитите години која можеби и не е далеку од вистината и е поврзана со Слободан Милошевиќ. Во време на најголемите медиумските напади против...

Македонија 05.10.21 | 12:15

Заев: Првпат слушам дека е готов извештајот, да го прочитам па ќе видам за оставките

Премиерот Зоран Заев најави дека во текот на денот или најдоцна утре ќе даде свој коментар за објавениот извештај од вештачењето за пожарот во Модуларната ковид болница...

Македонија 04.10.21 | 11:28

Огномет за СДСМ и во Тетово нецел месец по трагедијата за која Заев одби да зборува

Караванот „Најдоброто за нашата општина“ на СДСМ вчера помина низ Тетово и тетовско. Претседателот на партијата прво се сретна со граѓаните на Брвеница и Желино, а...

Македонија 01.10.21 | 16:24

Заев на прашањата за тетовската трагедија: Животот продолжува, политичарите се во кампања

Форензичките извештаи и анализите на вештачењето за пожарот во модуларната болница во Тетово се при крај, изјави денеска премиерот Зоран Заев, кој очекува тие да бидат...

Македонија 01.10.21 | 16:16

Извештајот од крим техника за пожарот во тетовската болница е завршен

Извештајот од Оддел за криминалистичко технички испитувања и вештачења при МВР од извршениот увид на местото на пожарот во Модуларната Ковид болница во Тетово денеска...

Македонија 28.09.21 | 23:04

14 луѓе живи гореа, 14 луѓе викаа…Ве гледам во очи и ви велам – одговорност ќе има

14 луѓе живи гореа, 14 луѓе викаа во модуларната болница во Тетово, до ден денес нема одговорност, нема еден кој ќе одговара за оваа работа, но јас ви ветувам дека веднаш...

Македонија 27.09.21 | 09:06

Освен во модуларните болници, противпожарен систем нема ниту во реновираните клиники за хирургија во „Мајка Тереза“?

И по скоро три недели од трагедијата во Тетово, во која 14 пациенти загинаа во пожарот во модуларната болница, од истрагата нема никакви детали, со што шансите да се лоцира...