Ознака: ковид центар тетово
Македонија 08.09.22 | 10:54

Ни Заев, ни Филипче, ни ДУИ, ни Анѓушев – одговорноста за трагедијата, како и секогаш, оди кај друг

Денеска се навршува една година од пожарот во модуларната болница во Тетово во која животите ги загубија 14 луѓе, кои таму беа на болничко лекување поради дијагностициран...

Македонија 06.09.22 | 09:01

Почнува судењето за трагедијата во тетовската болница

Денеска во 10 часот започнува првото рочиште за пожарот во модуларна болница. Првото рочиште е закажано согласно Информациски систем за автоматско управување со судски...

Македонија 09.06.22 | 13:01

СДСМ и ДУИ не присуствуваат на сединцата за трагедиите во Тетово и во Бугарија

Во Собранието попладнево почна седницата на Постојаната анкетна комисија за заштита на слободите и правата на граѓанинот, на чиј дневен ред се Информацијата за автобуската...

Македонија 15.05.22 | 18:03

Јовески: Има осомничени за пожарот во тетовската болница, нема да е кабелот виновен

Има осомничени за пожарот кој минатата година се случи во модуларната болница во Тетово открива јавниот обвинител на Македонија, Љупчо Јовевски екслклузивно за емисијата...

Црна хроника 28.04.22 | 15:30

Јовески се обидува да објасни зошто уште не е завршена постапката за трагедијата во Тетово

Жал ми е што големата трагедија во болницата во Тетово се користи за политички цели. При крај е овој дел од постапката и деновиве, за брзо време, очекувам Обвинителството...

Македонија 06.04.22 | 09:16

Koго штити Џафери и зошто трагедиите од Бугарија и Тетово никако да стигнат на дневен ред?

Семејствата на жртвите кои ги загубија животите во автобуската трагедија во Бугарија, денеска во допис до медиумите јавно прашуваат кого сака да заштити претседателот...

Македонија 08.03.22 | 12:34

Шест месеци по трагедијата Обвинителството е во „фаза на анализа на доказите“

Шест месеци по пожарот во модуларната ковид болница во Тетово кога 14 луѓе го загубија животот, Обвинителството информира дека во тек е фаза на анализа на сите прибрани...

Македонија 26.01.22 | 11:55

ОЈО уште не знае дали некој кривично ќе одговара зa пожарот, изгорената барака уште стои на истото место

Дали ќе има кривична одговорност против некој за 14 загубени животи во тетовската модуларна болница, обвинителите сеуште не знаат. Од тетовското обвинителство за ТВ...

Македонија 24.01.22 | 14:10

Конечно е преведен извештајот од германските експерти, сега Обвинителство ќе почне со разгледување

Основното јавно обвинителство го доби преведениот извештајот од истрагата за пожарот во тетовската модуларна болница направен од експертите и истражителите од Сојузната...

Македонија 08.11.21 | 18:56

Мицковски: Два месеци по катастрофата, а премиерот пишува статуси за „лошите чичковци“

Поминаа точно 2 месеци од катастрофата во Тетово во која живот изгубија 14 наши граѓани. Модуларната болница изгоре за 3 минути, со ѕидови направени од пур пена, купени...

Македонија 21.10.21 | 23:03

Арифи: Филипче е одговорен за модуларната, да имав одговорност, немаше сега да седам тука како кандидат

Ако имавме институционална одговорност немаше да седам тука како кандидат, изјави кандидатката за градоначалник на Тетово Теута Арифи од ДУИ во емисијата 24 анализа....

Македонија 12.10.21 | 22:56

Заев: Оставките на Филипче и Хасани не се прифатени бидејќи мислев на последиците

Не би можело да се прифатат оставките поднесени од првите луѓе во Министерството за здравство бидејќи тоа би отворило потреба од назначување на нови на коишто ќе им...

Македонија 11.10.21 | 23:55

Незири: Оваа влада ја исмеваше болката на семејствата на жртвите

Еден месец од трагедијата во модуларната болница во Тетово, каде што 14 тетовци изгореа живи, сè уште нема ниту морална, ниту правна одговорност, порача пратеникот Аднан...

Македонија 07.10.21 | 19:57

Сè додека нема одговорност за 14-те жртви во тетовската болница, Тетово ќе нема мир

Плакати на кои е испшано „Сè додека нема одговорност за 14-те жртви во тетовската болница, Тетово ќе нема мир“ осамнаа во градот под Шара. Албанските портали „Струга...

Македонија 07.10.21 | 08:55

Хајредини: Тоа што се очекуваше, Заев вчера и го потврди

Поранешниот министер за финансии и политички аналитичар Џевдет Хајредини, потсети на негово гледиште од 12 септември, три дена по трагедијата во Тетово. Никој не очекуваше...

Македонија 06.10.21 | 10:39

Ова се лицата за чија смрт нема одговорност: Објавена неофицијална листа со имињата на загинатите пациенти

Албанските портали „Струга лајм“ и „Тетова експрес“ објавија неофицијален список со имињата на 13 од 14 загинати пациенти во трагедијата која се случи на 8 септември...

Македонија 05.10.21 | 19:22

Мицкоски: Никогаш нема да прифатам дека за смртта на 14 луѓе во Тетово може да биде виновен кабел или нечиј полнач за телефон

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски реагираше по изјавата на премиерот Зоран Заев, дека не ја прифаќа оставката на Венко Филипче за 14 луѓе кои живи изгореа во болницата...

Македонија 05.10.21 | 18:01

Среќа што кабелот изгоре, тој ќе беше уапсен – Заев, што треба уште да се случи за да ти и твојата неспособна и криминална банда си заминете

Премиерот Зоран Заев денеска кажа дека не ги прифаќа оставките од министерот Венко Филипче и на заменикот Илир Хасани кои ги поднесоа како морален чин по трагедијата...

Македонија 05.10.21 | 17:30

Мицковски: Не прифаќате одговорност за набавката на лоши контејнери од ваш политички и бизнис партнер кои изгореле за 3 минути со 14 луѓе внатре

Многу беше тешко да се предвиди дека оставките нема да бидат прифатени. На крај не разбравте и се направивте будали што значи морална одговорност. Тоа значи дека не прифаќате...

Македонија 05.10.21 | 17:17

Шопова: Дали и човечките животи за вас се политика, г. Заев

Д-р Жаклина Шопова од скопската Инфективна клиника реагира на денешната прес-конференција на премиерот Зоран Заев кој смета дека согласно извештајот на јавното обвинителство...