Ознака: ковакс
Здравје 03.05.21 | 15:23

Модерна договори испорака на 500 милиони вакцини за програмата Ковакс

Глобалната програма за правична распределба на вакцини Ковакс потпиша прелиминарен договор со Модерна за купување 500 милиони дози од својот препарат против Ковид-19,...

Здравје 12.04.21 | 20:01

РСЕ: Од Ковакс за Македонија, БиХ и Косово по 100.620 дози на Фајзеровата вакцина

Приближно 14,1 милиони дози вакцини Фајзер/БиоНТек ќе бидат дистрибуирани во 47 земји во вториот квартал на оваа година, соопшти денеска Глобалниот сојуз за вакцини и...

Македонија 28.03.21 | 13:45

Вархеји ја поздрави испораката на вакцини во Македонија и Црна Гора преку Ковакс

Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји денеска ја поздрави испораката на вакцини против Ковид-19 во Македонија и Црна Гора преку програмата Ковакс. ЕУ е меѓу...

Македонија 28.03.21 | 07:01

Пристигнуваат првите 24.000 дози вакцини преку Ковакс

Во точно 7.55 на скопскиот аеродром треба да пристигне првата пратка од вакцините на АстраЗенека сео 24.000 дози. Вакцинацијата, како што веќе пишуваше Фактор, треба да започне...

Македонија 22.03.21 | 13:01

Македонија не е на списокот за „Фајзер“ вакцини преку Ковакс, велат од Твоја

Зошто нашата земја не е влезена во распределбата на вакцини од „Фајзер“ за првото тромесечје преку Covax/Gavi системот, ја прашуваат Владата од партијата Твоја. Рокот за...

Македонија 16.03.21 | 17:29

Се зборува за некој сомнеж дали Македонија исполнува услови за „Фајзер“ преку „Ковакс“

Коментирајќи ја веста дека и Босна ќе добие „Фајзер“ вакцини после Албанија од КОВАКС, активистот Ивор Мицковски во стилот на Џура вели: Вакцина, Здраво… И Босна...

Здравје 15.03.21 | 10:28

За испорака на вакцини од Ковакс потребно исполнување на клучни услови

Од ГАВИ, Алијансата за вакцини, задолжена за програмата Ковакс преку која се испраќаат вакцини на земји со среден или низок приход, за МИА објаснуваат кои критериуми...

Балкан 12.03.21 | 11:32

Албанија преку Ковакс денеска доби 38.400 вакцини

Во Албанија денеска преку Ковакс механизмот пристигнаа 38.400 вакцини од „АстраЗенека“, соопшти информираше Огерта Манастирлиу, министерка за здравство. Со оваа пратка,...

Балкан 12.03.21 | 11:30

БиХ ќе добие 136.300 дози вакцина преку Ковакс

Министерот за надворешни работи на Босна и Херцеговина, Бисера Турковиќ, вчера ги објави датумите кога 136.300 вакцини ќе пристигнат во таа земја преку меѓународниот механизам...

Свет 06.03.21 | 08:12

Преку Ковакс за една недела низ светот испорачани 20 милиони дози вакцини

Во првата недела од дистрибуцијата на вакцините против коронавирусот преку меѓународната програма Ковакс во 20 сиромашни земји низ светот се испорачани 20 милиони дози...

Свет 05.03.21 | 10:05

Молдавија доби вакцини од Ковакс

Молдавија е првата европска земја што доби вакцини против коронавирус од глобалната програма Ковакс, соопшти денеска претседателката на земјата Маја Санду. Таа на...

Македонија 04.03.21 | 11:23

Македонија треба да добие 100.800 дози до мај

Програмата ковакс беше одобрена вчера за набавка на околу 1,8 милијарди дози вакцини во 2021 година, што е за околу 500 милиони повеќе од планираното на крајот на минатата...

Свет 02.03.21 | 15:45

Преку ковакс-системот до крајот на мај ќе бидат испорачани околу 237 милиони вакцини во 142 земји

Генералниот директор на Светска здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебреисус денеска изјави дека се очекува преку програмата КОВАКС до крајот на мај да бидат...

Свет 26.02.21 | 20:13

СЗО: Договорите на богатите земји го загрозуваат Ковакс

Земјите кои се обидуваат да набават свои дози на вакцина потпишуваат договори со компании за лекови кои го загрозуваат снабдувањето на глобалната програма Ковакс...

Балкан 25.02.21 | 17:57

Не обезбедила соодветно чување: БиХ нема да ги добие најавените вакцини од Ковакс

Од механизмот Ковакс соопштија дека БиХ е виновна што не ја добила ветената количина вакцини против корона вирусот од компанијата „Фајзер“ затоа што не ги исполнила...

Балкан 23.02.21 | 23:18

БиХ ни во март нема да добијат вакцини од Ковакс-системот

Босна и Херцеговина ниту во март нема да добие вакцини преку заедничкиот механизам Ковакс, според документ што го примило Министерството за цивилни работи на БиХ од...

Свет 19.02.21 | 23:28

Бајден најави четири милијарди долари помош за Ковакс

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп одби да учествува во иницијативата поради нејзините врски со СЗО. Американскиот претседател Џо Бајден вети четири...

Свет 19.02.21 | 07:35

Бајден ќе дава четири милијарди долари за „Ковакс“

Американскиот претседател Џо Бајден ќе вети, за време на самитот на Г-7, дека САД ќе одвојат четири милијарди долари за програмата за дистрибуција на вакцините против...

Македонија 18.02.21 | 23:08

Таравари: Македонија нема нарачано 800.000 вакцини преку „Ковакс“, туку 103.200

Во вечерашната емисија „Патот кон …“ на „Алсат“ се соочија заменик министерот за здравство Илир Хасани и поранешниот министер за здравство Арбен Таравари, кој обвини...

Свет 05.02.21 | 10:24

Северна Кореја ќе добие речиси два милиона вакцини иако нема официјално пријавено ниту еден заболен од Ковид-19

Северна Kореја нема официјално пријавено ниту еден случај на заразен со корона вирусот, но очекува да добие речиси два милиони дози вакцини против Ковид-19. Според водечките...