Ознака: ковакс
Свет 19.01.22 | 21:43

Иницијативата КОВАКС бара 5,2 милијарди долари за продолжување на програмата за испорака вакцини до сиромашните земји

Глобалната иницијатива КОВАКС, програмата поддржана од ОН, почната за подеднаква дистрибуција на вакцините против корона вирусот меѓу богатите и сиромашните земји,...

Здравје 24.11.21 | 16:24

СЗО: Децата се во мал ризик, дајте им ги вакцините на сиромашните

Децата и адолесцентите се во помал ризик од добивање на тежок облик на Ковид-19, соопшти денеска Светска здравствена организација, при тоа упатувајќи апел до државите...

Свет 04.11.21 | 21:23

СЗО бара приоритет при испораката на вакцини да има Ковакс системот за сиромашните земји

Светската здравствена организација (СЗО) ги повика производителите на вакцини да дадат приоритет на испораките на вакцини против Ковид-19 на механизмот Ковакс за посиромашните...

Здравје 28.07.21 | 22:10

СЗО: Ковакс очекува 250 милиони дози вакцини во следните шест до осум недели

Системот Ковакс очекува да добие 250 милиони дози вакцини против Ковид-19 во следните шест до осум недели, донирани на најсиромашните земји во светот, соопшти денеска...

Свет 14.07.21 | 12:40

Директорката на СТО: КОВАКС не ја исполни целта, некои држави се уште не ги вакцинираа лекарите, а други купуваат трета доза

Програмата КОВАКС за рамномерна испорака на вакцини против Ковид-19 низ целиот свет не успеа да ја исполни целта, бидејќи некои земји беа во можност да понудат повеќе...

Свет 14.07.21 | 09:09

Директорка на СТО: Програмата КОВАКС засега не ја исполни целта

Програмата КОВАКС за рамномерна испорака на вакцини против Ковид-19 низ целиот свет не успеа да ја исполни целта, бидејќи некои земји беа во можност да понудат повеќе...

Здравје 03.05.21 | 15:23

Модерна договори испорака на 500 милиони вакцини за програмата Ковакс

Глобалната програма за правична распределба на вакцини Ковакс потпиша прелиминарен договор со Модерна за купување 500 милиони дози од својот препарат против Ковид-19,...

Здравје 12.04.21 | 20:01

РСЕ: Од Ковакс за Македонија, БиХ и Косово по 100.620 дози на Фајзеровата вакцина

Приближно 14,1 милиони дози вакцини Фајзер/БиоНТек ќе бидат дистрибуирани во 47 земји во вториот квартал на оваа година, соопшти денеска Глобалниот сојуз за вакцини и...

Македонија 28.03.21 | 13:45

Вархеји ја поздрави испораката на вакцини во Македонија и Црна Гора преку Ковакс

Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји денеска ја поздрави испораката на вакцини против Ковид-19 во Македонија и Црна Гора преку програмата Ковакс. ЕУ е меѓу...

Македонија 28.03.21 | 07:01

Пристигнуваат првите 24.000 дози вакцини преку Ковакс

Во точно 7.55 на скопскиот аеродром треба да пристигне првата пратка од вакцините на АстраЗенека сео 24.000 дози. Вакцинацијата, како што веќе пишуваше Фактор, треба да започне...

Македонија 22.03.21 | 13:01

Македонија не е на списокот за „Фајзер“ вакцини преку Ковакс, велат од Твоја

Зошто нашата земја не е влезена во распределбата на вакцини од „Фајзер“ за првото тромесечје преку Covax/Gavi системот, ја прашуваат Владата од партијата Твоја. Рокот за...

Македонија 16.03.21 | 17:29

Се зборува за некој сомнеж дали Македонија исполнува услови за „Фајзер“ преку „Ковакс“

Коментирајќи ја веста дека и Босна ќе добие „Фајзер“ вакцини после Албанија од КОВАКС, активистот Ивор Мицковски во стилот на Џура вели: Вакцина, Здраво… И Босна...

Здравје 15.03.21 | 10:28

За испорака на вакцини од Ковакс потребно исполнување на клучни услови

Од ГАВИ, Алијансата за вакцини, задолжена за програмата Ковакс преку која се испраќаат вакцини на земји со среден или низок приход, за МИА објаснуваат кои критериуми...

Балкан 12.03.21 | 11:32

Албанија преку Ковакс денеска доби 38.400 вакцини

Во Албанија денеска преку Ковакс механизмот пристигнаа 38.400 вакцини од „АстраЗенека“, соопшти информираше Огерта Манастирлиу, министерка за здравство. Со оваа пратка,...

Балкан 12.03.21 | 11:30

БиХ ќе добие 136.300 дози вакцина преку Ковакс

Министерот за надворешни работи на Босна и Херцеговина, Бисера Турковиќ, вчера ги објави датумите кога 136.300 вакцини ќе пристигнат во таа земја преку меѓународниот механизам...

Свет 06.03.21 | 08:12

Преку Ковакс за една недела низ светот испорачани 20 милиони дози вакцини

Во првата недела од дистрибуцијата на вакцините против коронавирусот преку меѓународната програма Ковакс во 20 сиромашни земји низ светот се испорачани 20 милиони дози...

Свет 05.03.21 | 10:05

Молдавија доби вакцини од Ковакс

Молдавија е првата европска земја што доби вакцини против коронавирус од глобалната програма Ковакс, соопшти денеска претседателката на земјата Маја Санду. Таа на...

Македонија 04.03.21 | 11:23

Македонија треба да добие 100.800 дози до мај

Програмата ковакс беше одобрена вчера за набавка на околу 1,8 милијарди дози вакцини во 2021 година, што е за околу 500 милиони повеќе од планираното на крајот на минатата...

Свет 02.03.21 | 15:45

Преку ковакс-системот до крајот на мај ќе бидат испорачани околу 237 милиони вакцини во 142 земји

Генералниот директор на Светска здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебреисус денеска изјави дека се очекува преку програмата КОВАКС до крајот на мај да бидат...

Свет 26.02.21 | 20:13

СЗО: Договорите на богатите земји го загрозуваат Ковакс

Земјите кои се обидуваат да набават свои дози на вакцина потпишуваат договори со компании за лекови кои го загрозуваат снабдувањето на глобалната програма Ковакс...