Ознака: кошарка
Кошарка 15.08.20 | 19:58

По 5 месеци пауза: МЗТ в понеделник стартува со подготовките за новата сезона

По точно пет месеци пауза поради пандемијата со коронавирусот, кошаркарите на МЗТ Скопје задутре, конечно, ќе влезат во сала, со што ќе биде означен официјалниот старт...

Кошарка 23.07.20 | 13:19

ТФТ потпиша со Амир Смит, син на НБА-легенда и некогашен прв пик на драфтот

Дебитатнот во кошаркарската Прва лига, ТФТ потпиша едногодишен договор со Американецот Амир Смит (22), кој игра на позицијата крилен центар. Тој е син на НБА-легендата...

Семејство 17.07.20 | 13:12

Почина таткото на Денис Родман, имал најмалку 29 деца со 16 жени

Легендарниот НБА центар Денис Родман важи за еден од најконтраверзните спортисти на сите времиња, а малку е познато дека и неговиот татко е живописна личност.  За жал,...

Кошарка 29.06.20 | 19:52

Кошаркарската АБА лига сезоната ќе ја започне на 19 септември

На денешното Собрание на клубовите од регионалната кошаркарска АБА лига одржано преку видео-врска, донесена е одлука новата сезона да започне на 19 септември. Основниот...

Кошарка 14.05.20 | 13:46

За првпат од осамостојувањето: Нема да се прогласи кошаркарски шампион

Кошаркарската федерација на Македонија денеска соопшти дека е донесена одлука за завршување на Првата лига во машка конкуренција без да се прогласи шампион. Одлуката...

Кошарка 12.03.20 | 13:07

Одложени сите кошаркарски натпревари во Македонија

Од Кошаркарската федерација на Македонија се огласија со официјално соопштениепоради актуелната состојба со коронавирусот во државата. -Земајќи ја предвид моменталната...

Кошарка 25.12.19 | 14:28

Александар Тодоров е новиот селектор на кошаркарите

Александар Тодоров денеска беше промовиран во нов селектор на македонската кошаркарска репрезентација. Тодоров го наследува Јорданчо Давитков, кој досега ги водеше...

Кошарка 17.11.19 | 23:36

Голем срам, македонските кошаркарки загубија од Летонија со 59 поени разлика

Женската кошаркарска репрезентација на Македонија претрпе уште еден катастрофален пораз во квалификациите за ЕП 2021 и тоа на домашен терен од селекцијата на Летонија...

Ракомет 31.10.19 | 15:12

Ракометните и кошаркарските второлигаши нема да штрајкуваат пред Владата

Ракометните и кошаркарските второлигаши нема да го одржат протестот кој беше најавен за в недела напладне. Причината е што добиле ветување дека во следните неколку...

Ракомет 28.10.19 | 09:05

По земјоделците, пред Влада ќе протестираат и ракометарите и кошаркарите

Клубови од кошарката и од ракометот соопштија дека ќе продолжат да протестираат и дека нема да играат во понатамошниот дел од сезоната поради процедурата за добивање...

Кошарка 28.08.19 | 16:08

Жарко Паспаљ постави кош пред својата зграда, а му дојде цел тим и Бјелогрлиќ со Ѓуричко

Жарко Паспаљ, кој долги години беше репрезентативец во кошарка во Југославија деновиве е присутен на социјалните мрежи. Имено тој одлучил да стави кош пред зградата...

Кошарка 08.04.19 | 16:36

Специјалци ги извлекувале кошаркарите на Тетекс од Чаир?!

Вчера во рамките на 22-то коло од Втората македонската кошаркарска лига, во спортската сала во Чаир се сретнале екипите на “Чаир 2030” и “Тетекс”. Натпреварот завршил...

Калеидоскоп 27.02.19 | 13:31

Кошаркарите на Портланд половина час заглавени во лифт

Осум играчи на Блејзерс чекаа 30 минути пред да бидат извлечени од лифт во Бостон. Речиси половина кошаркари од екипата на Портланд трејлблејзерс беа заглавени во лифт...

Кошарка 14.02.19 | 12:49

Одложен е Купот на Македонија за два месеци

Завршниот турнир од Купот на Македонија што требаше да се игра викендов во Гевгелија е одложен за два месеци, на барање на Гостивар поради трагичната сообраќајна несреќа...

Кошарка 14.02.19 | 10:49

КК Гостивар бара одложување на Купот на Македонија

Големата трагедија што се случи во близина на Скопје во која животите, според последните информации, ги загубија 14 лица ја покира цела Македонија и регионот. Неофицијално,...