Ознака: коса
Естрада 11.06.21 | 17:15

Водителката на „Магазин“ ја донираше својата коса, од неа ќе се изработи перика за детенце кое се лекува на Детска клиника

Водителката на сителовата утринска емисија „Магазин“ и некогашна спикерка за забавното шоу „Фчерашни новости“, Јелена Богојевиќ денеска ја донираше својата коса...

Калеидоскоп 22.09.20 | 10:57

7кг влакна извадени од стомакот на 17-годишно девојче

Докторите во Индија хируршки отстранија топка од влакна тешка 6.8 килограми од стомакот на 17-годишната Кумари, која пред една недела беше хоспитализирана поради силни...

Мода и убавина 30.07.20 | 23:00

Овој витамин е клучен за здрава и сјајна коса: Ја обновува од коренот до краевите!

Маслата  за коса ја зајакнувааат  и ја хранат косата, а особено е корисно масло од витамин Е. Витаминот Е е антиоксиданс растворлив во маснотии, така што е во состојба...

Естрада 18.06.20 | 23:45

Пред и потоа: Како изгледа Селма Хаек кога косата не и е бојадисана

Многу сметаат дека јавните личности се совршени, но сепак некои работи едноставно се продукт на природата и не можат да се поправат. Актерката Селма Хаек на својот инстаграм...

Здравје 13.04.20 | 13:44

Д-р Арсова: Мијте ја косата, коронавирусот се пренесува и преку неа

Ковид-19, може да се пренесе на косата, со допир или по пат на капки во воздухот, вели трихологот, д-р Елена Арсова. Таа потенцира дека треба да бидете внимателни, на пример,...

Мода и убавина 12.10.19 | 19:45

Девојка се онесвести откако виде колку коса ѝ отсече фризерот

Девојка изгуби свест за време на турско телевизиско шоу, откако фризерот ѝ отсече 30 сантиментри од долгата коса без да ѝ каже. Се работи за мејковер шоу во кое учесничките...

Здравје 02.05.19 | 23:46

По овој рецепт, косата ќе ви расте како луда: Исчистете ги затнатите пори на скалпот

Речиси секоја жена има утрински и вечерен ритуал на чистење на лицето, но колкумина од нас некогаш би се сетиле да ја исчистат кожата на главата? Ако чувствувате дека...

Мода и убавина 04.03.19 | 19:07

Цел живот сте во заблуда: Косата не белее од старост, туку од оваа причина

Ако забележавте дека вашата коса почнуваа да белее, а белите влакна не се веќе само неколку, единствено што може да направите е да се опуштите. Научниците откриваат дека...

Здравје 23.02.19 | 16:20

Тоа што имате бели влакна во косата пред 35 години има влијание врз вашето здравје

Белите влакна не се појавуваат исклучиво кај старите лица, има и доста млади луѓе со прошарана коса. Дерматологот Малиса Пулианг вели дека до 50. година од животот, половина...

Семејство 10.01.19 | 10:02

Слатка бушавка: Девојчето кое стана хит со бујната коса ја сними првата реклама

Пред неколку месеци, светот го обиколија првите слатки фотографии од бебето Чанко. Благодарение на бујната коса, слатката Јапонка стана вирален хит на 6-месечна возраст. Малата...

Свет 14.12.18 | 17:40

Дневна доза Јункер: Што прави со косата на оваа жена?

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер денеска повторно беше во центар на вниманието на самитот на лидерите на земјите членки на Европската унија. Тој...