Ознака: коронавиус
Македонија 27.05.20 | 11:51

Рекордери: Македонија со најлоши бројки по број на заразени и починати во регионот

Mакедонија има убедливо најлоши резултати во справувањето со корона вирусот. Податоците од „Worldmeter“, нашите бројки се најлоши ако се споредат земјите од нашето опкружување. Да...

Свет 06.05.20 | 19:48

Во Италија денеска е полошо од вчера

Во Италија денеска порасна бројот на заразени и починати, односно има 1.444 заразени за разлика од вчерашните 1.075 и 369 починати, во однос на вчерашните 236. Како што соопшти...

Свет 05.05.20 | 08:55

Јужна Америка е новото жариште: Во Бразил над 6.000 новозаразени

Бразил вчера регистрира повеќе од 6.600 нови случаи на коронавирусот и повеќе од 290 починати, покажаа најновите податоци на локалните власти. Министерството за здравство...

Македонија 12.04.20 | 15:03

Стапката на смртност од корона во Македонија е 4,1 проценти

Заклучно со вчера има  828 случаи со коронавирус, што е стапка на заболување од 40,3 на 100 000 жители и во однос на Европа е се уште ниска стапката на заболување. Во Скопје има...

Македонија 07.04.20 | 14:46

Во Дебар состојбата се стабилизира

Стабилна е безбедносната состојба на подрачјето на општините Дебар и Центар Жупа, каде е прогласена кризна состојба. Не се регистрирани собирања на граѓани на јавни...

Македонија 07.04.20 | 14:28

Британската амбасада во Македонија донира опрема за АРМ за борба против короната

Британската Амбасада во земјава денеска донираше опрема за Армијата за поддршка за нивното справување со ситуацијата со коронавирусот. Британската Амбасада на својот...

Свет 07.04.20 | 12:13

Дали се луѓе или роботи: Короната не ги исплаши Германците од нови сериозни заболувања

Новиот коронавирус, и покрај својата заразност и смртност, не го зголеми стравот на Германците од сериозни заболувања, се вели во деталното истражување на „Р + В“ осигурување. Споредено...

Балкан 28.03.20 | 23:48

„Ова е војна која никој не може да ја добие сам“: Aлбанија испраќа лекари во Италија

Триесет албански лекари и медицински техничари отпатуваа за Италија за да им помогнат на нивните колеги во Бергамо во борбата против коронавирусот, јави дописничката...

Свет 27.03.20 | 13:23

Tоплото време може да не спаси: Високите температури ја уништуваат короната

Најновите истражувања покажуваат дека ширењето на корона вирусот може да го забави топлото време. Влажното време и високите температури е поврзано со споро напредување ...

Македонија 25.03.20 | 15:41

Авионски ќе се враќаат 915 македонски државјани од Германија

Владатa објави јавен повик за организирање на авионски превоз за враќање на 915 македонски државјани од Германија. Предмет на овој јавен повик е организирање авионски...

Свет 25.03.20 | 10:16

Ги чуваат за помладите: Во Италија постарите од 60 години веќе не ги ставаат на респиратори

Гал Пелег, доктор од Израел кој работи во болницата во Парма вели дека добиле упатства постарите од 60 години веќе да не ги ставаат на респиратори. Тој објаснува дека...

Свет 24.03.20 | 08:45

Хорор во шпанските старечки домови: Старци оставени да умрат од корона

Припадници на шпанската армија пронајдоа напуштени стари лица и неколку тела во пензионерски домови погодени од епидемијата на новиот коронавирус. Тоа го соопшти синоќа...

Црна хроника 20.03.20 | 21:25

Се шетал надвор: За кичевчанец кој не ги почитувал препораките за изолација се предлага казна од 4.000 евра

Жител на Кичево се вратил од Австрија и потпишал дека 14 дена нема да излегува од дома, но при полициска контрола него не го пронашле на адресата која ја пријавил.ОЈО Кичево...

Свет 19.03.20 | 00:22

Европа ја помина Азија по број на заболени од корона

Бројот на заболени од новиот коронавирус во светот го надмина психолошкиот праг од 200 илјади случаи, и денеска тој изнесува 204.732. Вирусот досега погоди 170 држаи и територии...

Македонија 18.03.20 | 16:28

Во излолација се испраќаат само селективни повратници, власта тврди дека има контрола на ситуацијата

Власта полека како да признава дека не може да се справи со последиците од корона вирусот. Ова посебнно се однесува за оние повратници од кризните региони кои задолжително...

Македонија 16.03.20 | 18:22

И покрај тоа што се најризична група: Пензионерите денеска „лабаво“ во парк

Иако важат за најризична група пензионерите не ги почитуваат препораките за седење дома како најсигурна мерка против корона вирусот. Поголема група денеска го искористи...

Македонија 15.03.20 | 18:22

И вториот тест на кочанчанецот е негативен

Министерството за здравство информира дека вториот, повторен тест на лицето од Кочани, чиј брис пристигна преку ЦЈЗ Штип е негативен на коронавирусот. И првиот тест...

Македонија 15.03.20 | 17:29

Добра вест: Седумте пациенти кои се тестираа немаат корона

Резултатите на седумте пациенти кои претпладнево се тестираа се негативни на коронавирус, соопшти Министерството за здравство. Пациентите кои денеска се тестираа...

Балкан 14.03.20 | 21:21

Короната ја зеде првата жртва во Словенија

Постар маж е првата жртва од коронавирусот во Словенија, јави дописникот на МИА од Љубљана. Човекот имал хронични болести, а од вирусот се лекуваше на Инфективната клиника...

Македонија 14.03.20 | 20:48

Тестот на странецот бил нагативен: Во Битола нема заразен од корона

Министерот за здравство Венко Филипче за Тера телевизија потврди дека негативен е тестот на лицето од странство кое преку Центарот за јавно здравје во Битола денеска...