Ознака: коронавиурс
Македонија 14.11.20 | 21:59

Meнче Точи: Oва е тотален хаос и распад на здравствениот систем

Новинарката Менче Атанасова Точи, која веќе неколку години ги анализира состојбите во здравството на својот ФБ профил излезе со тврдење дека ова што се случува со КОВИД-19...

Македонија 14.11.20 | 20:22

Спасовски демантира дека е сместен во приватна клиника

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски демантира дека е сместен во приватна клиника и оти се наоѓа во неговиот дом во Куманово.Тој пред неколку недели беше...

Македонија 27.10.20 | 13:30

Во струшката болница нема место за заболени од ковид 19

Предвидените десет легла за пациенти позитивни на Ковид 19 во Интерното одделение во Струшката Општа болница се исполнети. Во моментот, како што информира директорот...

Балкан 23.08.20 | 16:27

Kластер Косово: Над сто заразени, десет починати

Во Косово во изминатите 24 часови починаа десетмина заболени од Ковид-19, со што бројот на жртви епидемијата на новиот коронавирус достигна до 467, објави попладнево во...

Балкан 17.08.20 | 22:36

Поради короната рекордна невработеност во Хрватска

За само една година, од крајот на јуни минатата година до крајот на јуни оваа година, бројот на вработени во Хрватска се намали за повеќе од 73.000. Бројот на невработени...

Свет 17.08.20 | 22:14

Короната се враќа во Шпанија на голема врата

Шпанија регистрираше 1.833 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, соопшти денеска Министерството за здравство, што е под пост-карантинскиот рекорд од 2.987 во...

Балкан 26.07.20 | 18:12

Бележат рекорди: Короната не се смирува и во Албанија

Во Албанија забележан е нов негативен рекорд на позитивни случаи со Ковид-19 во едно деноноќие, од почетокот на пандемијата, во почетокот на месец март. Според Министерството...

Македонија 26.07.20 | 14:33

10.000 случаjи од почетокот на пандемијата: Денеска нови 152 заразени од корона

Нови 152 случаја позитивни на КОВИД-19 има во изминатите 24 часа од направени 1077 тестирања. Во изминатото деноноќие нема починати пациенти. Од новодијагностицираните, 39...

Свет 08.07.20 | 23:21

Кандидатот за претседател на САД за „Форбс“: Вакцината против корона ќе нè спречи да влеземе во рајот

Раперот Кање Вест е „исклучително внимателен“ за можната вакцина против коронавирусот, зашто верува дека таа би можела да ги спречи луѓето да влезат во рајот. 42-годишниот...

Балкан 01.07.20 | 08:55

Листата се ажурира на секои 15 дена: Нова шанса да влеземе во Грција за две недели

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за...

Македонија 30.06.20 | 10:06

ВМРО-ДПМНЕ: Поради неодговорноста на Филипче, Заев и СДСМ, Македонија е балканска Ломбардија

Заев и Филипче газат по здравјето и животите на граѓаните кои се жртви на епидемијата.За Филипче е поважно да статира во спотови на Зоран Заев отколку да работи на запирање...

Македонија 14.06.20 | 16:16

Се зголемува бројoт на починати, денеска девет го загубија животот, а 162 се нови случаи

Македонија руши рекорди во корона вирусот. Денеска имаме дури девет граѓани кои го загубија животот а 162 се новозаболени. Во последните 24 часа се направени 778 тестирања,...

Вести 13.06.20 | 18:41

Морбидно: На денот кога почина 31 годишна родилка, Заев, Филипче и Спасовски велат дека направиле успешен здравствен систем

Ова веќе станува морбидно.Во најцрниот ден кога имаме 200 заразени и дури осум починати, Заев, Филипче и Спасовски без никаква грижа на совест велат дека градат успешен...

Свет 21.05.20 | 14:17

Бројот на заразени и починати не се намалува: Шведска не успеа да изгради колективен имунитет

Истражување во Шведска покажа дека до крајот на април, само 7,3 проценти од жителите на Стокхолм развиле антитела на коронавирусот, што може да ги зголеми стравувањата,...

Црна хроника 06.05.20 | 11:47

Само во последниот ден 207 лица ставени во изолација

Вкупно 55 лица на ниво на целата држава во текот на изминатото деноноќие не ја почитувале забраната за движење, при што приведени се 42 лица, а за останатите се земени податоци...