Ознака: коронависрус
Свет 28.05.20 | 22:42

Светските лидери сакаат поголема соработка во борбата со короната

Педесетина светски лидери повикаа  за поголема соработка во светот по пандемијата, на состанокот на ОН за финансирање развој, на кој не присуствуваа САД, Кина и Русија. Целта...

Македонија 06.05.20 | 15:36

Зошто во Прилеп бројката на заразени никако да се намали?

Во општина Прилеп денеска се евидентирани 3 нови случаи на новозаболени од ковид-19, а 9 пациенти се излекувани од оваа заразна болест. По еден излекуван пациент има и...

Свет 21.04.20 | 09:24

СЗО со песимистички прогнози: Најлошото допрва доаѓа

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебреизус, уште еднаш ги предупреди земјите да размислат внимателно за мерките за ублажување...

Свет 20.04.20 | 13:19

СЗО: Укинувањето на мерките не значи крај на епидемијата во ниту една земја, туку само почеток на следната фаза

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус ги предупреди земјите што планираат да ги ублажат мерките за борба против пандемијата...

Свет 20.04.20 | 11:41

Германија ќе го плаќа лекувањето на пациенти заболени од корона, но само за оние од ЕУ

Германија планира да ги преземе трошоците за лекување на тешко заболените пациенти од вирусот Ковид-19 од ЕУ, најави министерот за здравство Јенс Шпан. – Европа мора...

Свет 19.04.20 | 19:26

Состојба со короната низ светот: Бројот на умрени во во Велика Британија надмина 16.000

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени вкупно 2.372.991 лицa. Од нив починати се 163.636, а оздравеле 611.747 луѓе. – Бројот на умрени во болниците...

Македонија 16.04.20 | 18:51

И вториот тест на Заев е негативен

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев на Фејсбук објави дека и вториот тест кој му бил направен е негативен. Тој се заблагодари на сите за поддршката и во исто време упати поддршка...

Свет 15.04.20 | 11:32

Дали вработените во маркетите можат да пренесат вируси?

Работниците со храна во маркетите и продавниците не би требало да ја загадат храната доколку ги следат стандардните, добри лични хигиенски практики кои го намалуваат...

Македонија 03.04.20 | 18:44

Списокот е долг: Ова е листата на градови каде има заразени од корона

Во изминатите 24 часа во земјава има 46 нови случаи позитивни на коронавирусот. Во Скопје 13, во Куманово 23, Дебар 2, Прилеп 1, Тетово 2, Велес 2, Гостивар 1 и Гевгелија 2 пациенти....

Македонија 30.03.20 | 22:55

Доктор Хасани: Бројот на заразени од корона е поголем од 285

Доктор Илир Хасани, кој воедно е и директор на Ургентниот центар во комплексот на Клиничкиот центар “Мајка Тереза“, смета дека бројот на заразени од корона вурус во...

Свет 29.03.20 | 13:41

Црн ден и во Франција: За еден ден умреа 319 заразени

Новиот коронавирус предизвика 319 нови смртни случаи во француските болници во изминатите  24 часа, со што бројотна починати се искачи на 2.314 луѓе  од почетокот на епидемијата,...

Балкан 15.03.20 | 16:50

75 годишен човек: Прва жртва од корона во Унгарија

Унгарската Влада го потврди денеска првиот смртен случај од коронавирус во земјата. Во владиното соопштение се наведува дека станува збор за 75-годишен унгарски државјанин,...

Здравје 15.03.20 | 08:00

Лекарите се јасни: Koроната е вирусна епидемија и се спречува само со изолација

За вирусот не се знае ништо. Ние сме жив експеримент. Учиме на најстрашниот начин…вака пробемите со кои се соочуваме ги опишува српскиот биолог Марија Михајловиќ која...

Македонија 13.03.20 | 14:58

Четри нови случаи: Се воведува кризна состојба во Дебар и Центар Жупа

Владата на денешната седница донела одлука за воведување кризна состојба во дел од државата, односно во општините Дебар и Центар Жупа откако во Дебар се потврдени уште...

Македонија 06.03.20 | 20:56

Ќе се проверуваат сите патници од автобусот кои се возеле со заболените сопружници

Во соработка и интензивна комуникација со МВР, како што соопшти, веќе се најдени имињата, матичните броеви на сите 40 патници во автобусот кој во земјава влегол на 27 февруари,...

Македонија 06.03.20 | 20:04

Филипче: Патници од автобусот со заболените сопружници се симнувале во Куманово и Скопје

Двајца сопружници од Дебар на 62 и 68 годишна возраст се новите двајца заразени од коронавирусот во Македонија. -Во нашата земја пристигнале од Италија на 27 февруари, по...

Свет 05.03.20 | 20:32

Oд појавата на вирусот: Во Италија 148 смртни случаи од корона

Бројот на смртни случаи од епидемијата на коронавирус во Италија се зголеми за 41 лице во изминатите 24 часа и достигна 148, соопшти денеска Агенцијата за цивилна заштита,...

Балкан 25.02.20 | 16:10

Македонец во Загреб: Гужви во аптеките и прехрамбените ланци, вработените работат со маски и ракавици

Во Хрватска е потврден првиот случај на корона вирус кај млад чове кој бил во Милано. Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ по седницата на кризниот штаб за коронавирусот,...

Свет 23.02.20 | 19:00

Словенија ги повика своите граѓани да бидат внимателни кога патуваат во Италија

Министерството за надворешни работи на Словенија, преку соопштение апелира до своите граѓани да бидат многу внимателни кога патуваат во Италија поради ширењето на...

Свет 22.02.20 | 11:24

Втора жртва на коронавирусот во Италија

Во Италија почина уште едно лице заразено од коронавирусот, соопштија здравствените власти. Втората жртва на ковид-19 во таа земја е жителка на регионот Ломбардија. Првиот...