Ознака: корона вирус
Македонија 17.11.21 | 17:50

Нови 13 лица ја загубија битката со корона вирусот, 476 новозаразени

476 нови случаи на КОВИД-19 се регистрирани во последните 24 часа од направени 3.145 тестирања. Скопје – 208, Битола – 45, Велес – 29, Прилеп – 22, Куманово – 21, Кавадарци – 18, Охрид,...

Свет 29.10.21 | 10:58

Прв случај на Ковид-19 во оваа островска држава од почетокот на пандемијата

Премиерот на пацифичкото кралство Тонга, Похива Туионетоа, соопшти дека во земјата е регистриран првиот случај на Ковид-19 од почетокот на пандемијата. Тонга, островска...

Балкан 14.10.21 | 09:15

Исчезнал еден помал град: Црна Гора од корона вирус загубила 0,3 отсто од населението

Бројот на жртви од корона вирус во Црна Гора надмина 2.000 луѓе, со што од почетокот на пандемијата во пролетта 2020 година, земјата загубила вкупно 0,3 проценти од своето...

Здравје 07.09.21 | 20:00

Вакцинираните намерно да се заразат со коронавирус, советува германскиот инфектолог Дростен

Реномираниот германски инфектолог Кристијан Дростен препорачува вакцинираните да се заразат со корона вирус, со цел подолго време да бидат заштитени од ковид-19. Тој...

Здравје 25.08.21 | 21:30

Близу 4,5 милиони луѓе починале од корона, бројката продолжува да расте

Четири милиони и 451.888 луѓе досега починаа од Ковид-19 во светот, додека 213.100,070 се заразени, покажуваат најновите податоци. Бројот на официјално заразени не го одразува...

Балкан 24.08.21 | 18:53

Можни три различни модели: Училиштата во Србија почнуваат со настава на 1 септември

Кризниот штаб за борба против корона вирусот во Србија одлучи наставата во училиштата да се одржува регуларно од 1 септември и часовите да траат 45 минути. Сакавме да...

Балкан 21.08.21 | 16:15

Нови 1.510 случаи со коронавирусот во Србија, починале 11 лица

Коронавирусот во последните 24 часа е потврден кај 1.510 лица, а истовремено како последица од оваа болест починале 11 пациенти. Тестирани се 11.521 лица. На респиратор се приклучени...

Калеидоскоп 09.08.21 | 11:53

Стивен Кинг ќе пишува роман за пандемијата

Познатиот американски писател Стивен Кинг има намера да напише книга за пандемијата на корона вирусот. Вакво нешто тој најави во емисијата „Поглед“ на Вупи Голдберг. Сакам...

Македонија 08.08.21 | 23:25

Најмладата почината од корона била родилка, уште две кумановки ја загубија битката со вирусот

Дваесет и деветгодишна родилка од Куманово почина од компликации на Ковид-19 на клиника во Скопје. Покрај неа, починаа уште две жени од Куманово, на возраст од 49 и 74 години. Директорката...

Здравје 21.07.21 | 22:17

СЗО: „Делта“ сојот на Коронавирус ќе биде доминантен следните месеци

Светската здравствена организација (СЗО) предвидува дека „Делта“ сојот на коронавирус, кој е позаразен и одговара за повеќе од три четвртини од новите случаи на инфекција,...

Балкан 08.07.21 | 18:32

Влошување на здравствената ситуација во Грција, вирусот се шири меѓу младите

Портпаролката на грчката влада, Аристотелија Пелони, изјави дека епидемиолошката состојба во Грција е влошена. „Во последните десет дена има зголемување на случаите...

Македонија 08.07.21 | 17:20

Тетовчани од исто семејство заразени со делта сој, немаат никакви симптоми

При ПЦР тестирање, кај две лица од Тетово е утврдено присуство на делта сојот на ковид-19. И двете лица се од исто семејство и немале никакви видливи симптоми на болеста....

Здравје 07.07.21 | 13:16

Анализа на делта сојот: Кој е вакциниран ќе си биде мирен, а Ковидот ќе продолжи да ги напаѓа невакцинираните

За повеќето целосно вакцинирани останува заканата дека кај невакцинираната популација ќе продолжат да се шират и произведуваат понатамошни мутации, што уште повеќе...

Здравје 06.07.21 | 11:21

Каков е делта сојот на корона вирусот: Побрзо се шири и симптомите се поинакви

Сѐ поголема е загриженоста од ширењето на делта сојот на корона вирусот, што за првпат беше идентификуван во Индија во декември минатата година. Тогаш беше наречен индиски...

Балкан 24.06.21 | 17:27

Делта сојот ќе стане доминантен во Грција до крајот на август

Делта сојот на Ковид-19 се очекува да стане доминантен во Грција до крајот на август, поради што населението треба да се вакцинира, рече претседателот на Националната...

Здравје 22.06.21 | 14:29

Научно објаснување како настанува ковид-инфекцијата и како се развива во нашиот организам

Kако изгледа короната, како работи и како се создава? Порталот „Наука во Србија“ се обидува живописно да даде научно објаснување на овој процес. „Вирус со круна“ или...

Филм 22.06.21 | 10:02

Финалето на ЕУРО 2020 да не се игра на Вембли: Италијанскиот премиер загрижен поради ширењето на корона вирусот во Велика Британија

Италијанскиот премиер, Марио Драги, смета дека финалето на Европското првенство во фудбал не треба да се одржи во Велика Британија, поради тоа што станува збор за, како...

Свет 19.06.21 | 19:31

Велика Британија повторно со над 10 илјади новозаразени со коронавирус

Велика Британија регистрира 10.321 лице заразени со коронавирус во последните 24 часа, со што бројот на заразени од почетокот на пандемијата се искачи на 4.620,968, соопшти...

Здравје 19.06.21 | 16:47

Што одговори „жената лилјак“ на прашањето дали вирусот излегол од лабораторијата?

Ши Џенгли, врвен кинески вирусолог, која се соочува со испитувања среде теории дека коронавирусот може да потекнува од нејзината лабораторија, ги отфрли овие тврдења....

Здравје 17.06.21 | 20:33

„Делта“ сојот рапидно се шири во Велика Британија: Над 10.000 заразени за еден ден

Научниците проценуваат дека новиот делта вирус, кој сочинува 95% од сите новоаразени со коронавирус во Велика Британија, е помеѓу 40 и 95% позаразен од претходниот доминантен...