Ознака: корона вакцини
Здравје 11.04.21 | 23:22

Имунитетот од вакцината трае шест месеци, се истражува дали ќе биде потребна уште една доза

Главниот американски епидемиолог Антони Фаучи смта дека имунитетот стекнат по природната зараза со ковид -19 трае најмалку шест месеци и тоа е периодот кога лицата кои...

Здравје 11.04.21 | 22:40

Само еден од 28.000 луѓе кои примиле вакцина против корана има сериозни несакани ефекти

Помалку од еден во 28.000 лица кои примиле вакцина против ковид-19, што е помалку од 0,004 проценти, имале сериозни реакции, покажуваат податоците од Министерството за здравство...

Здравје 11.04.21 | 21:49

Дали мртов вирус може да ве зарази – сите дилеми околу вакцините на едно место

Епидемиологот Предраг Кон од Кризниот штаб на Србија вели дека од почетокот на вакцинацијата во Србија е забележан само еден случај на тромбоза и бесмислено е тој еден...

Здравје 09.04.21 | 09:14

Научниците кои ја направија вакцината „астразенека“ ќе бидат побогати за 22 милиони фунти, нивните колеги од „Фајзер“ и „Модерна“ станаа милјардери

Научничката Сара Џилберт, која го предводеше тимот што ја создаде вакцината против коронавирус на Универзитетот Оксфорд и „АстраЗенека“, наскоро ќе биде побогата...

Здравје 07.04.21 | 22:11

Инвестико: Фармацевтските компании не ги зеле предвид родовите разлики за нуспојавите од вакцините

Според белгиската платформа за истражувачко новинарство, Инвестико, петте најголеми фармацевтски компании кои произведуваат вакцини не ги земаат предвид разликите...

Свет 07.04.21 | 17:38

Во Британија младите до 30 години ќе се вакцинираат со Фајзер или Модерна, наместо со Астра Зенека

Имунизацијата против Ковид-19 со вакцините на Универзитетот во Оксфорд и „Астра Зенека“ на лица на возраст под 30 години ќе биде запрена денеска врз основа на препораките...

Здравје 07.04.21 | 16:03

Околу 60 македонски здравствени работници добиле ковид по првата доза вакцина

Дали се доволни 14 дена за создавање имунитет против корона вирус, по примена вакцина? Ова прашање ги мачи поголем број од граѓаните. Во групата Ковид 19, совети и искуства,...

Македонија 05.04.21 | 08:08

Заврши симулацијата, започнува вакцинацијата

Масовното вакцинирање на населението против Ковид-19 во земјава официјално ќе почне од денеска во А1 Арената (сала „Борис Трајковски“). Закажани се термини за 3000 граѓани,...

Свет 04.04.21 | 22:39

И Либија доби 100.000 дози на рускиот Спутник V

Првата количина вакцини против корона вирусот пристигна денес во Либија, со испорака на 100.000 дози на рускиот Спутник V. Министерството за здравство на Либија објави...

Македонија 03.04.21 | 19:17

Сите држави вакцинираат, само кај нас властите два дена симулираат вакцинирање

Сите држави вакцинираат 💉, само кај нас властите 2 дена симулираат вакцинирање. Симулираат!!! Планирале они, замислете!!! Симулираат вакцинирање!!! Додека вие викендов...

Здравје 03.04.21 | 18:39

Холандија целосно ја запре имунизацијата со „АстраЗенека“ до 7 април

Холандија денеска соопшти дека привремено, до 7 април, ја прекинува употребата на вакцините на „АстраЗенека“ против коронавирусот. Министерството за здравство вчера...

Македонија 01.04.21 | 15:33

10.000 во Србија и 40.000 во Македонија: Вучиќ со повеќе вакцинирани Македонци од Заев и Филипче

Имам информација дека околу 10.000 македонски државјани заминале да се вакцинираат во Србија, рече министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција...

Македонија 31.03.21 | 23:41

СДСМ тврди: Се споделува лажен повик за вакцинирање на партиски членови

СДСМ најавува пријави за, како што тврдат, лажниот допис што се споделува на социјалните мрежи за наводно изготвување на списоци за вакцинација Владејачката партија...

Македонија 31.03.21 | 23:03

СДСМ прави списоци за приоритетно вакцинирање на нивни луѓе – партиската книшка тикет за вакцина

Наскоро започнува вакцинирање на граѓаните против САРС Ковид-19 вирусот. Првата количина е ограничена. Бараме од општинските организации да ни се достават списоци за...

Балкан 31.03.21 | 22:51

Вучиќ за Си-ен-ен: За нас вакцинацијата е спасување човечки животи

Претседателот на Србија Александар Вучиќ даде интервју за американската мрежа Си-ен-ен во која зборува за процесот на вакцинација против коронавирусот во Србија. „За...

Македонија 31.03.21 | 19:50

Сликите од масовното заминување на македонските граѓани за вакцинирање во Србија наликуваа како бегство во војна

Тоа што го гледавме како луѓе одат за Србија е како да сме народ без држава. Се спасува кој како може, глетката е како кога луѓето во 1992 година бегаа од војната во БиХ....

Здравје 31.03.21 | 18:59

ЕМА: За употребата на Спутник V ќе се знае до крајот на април

Руската вакцина „ковида-19“ Спутник V е една од трите тековно тестирани во Европската агенција за лекови (ЕМА), заедно со американските вакцини „Новавакс“ и германскиот...

Македонија 31.03.21 | 18:56

Јанкуловски: Преписката меѓу Пендаровски и Филипче е прашање кое сами треба да си го решат, двајцата потфрлија во менаџирањето на кризата

Звонимир Јанкуловски во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“ зборуваше за целата преписка која деновиве се случува помеѓу претседателот Стево Пендаровски...

Здравје 31.03.21 | 18:33

Европската агенција за лекови не утврди фактори на ризик за згрутчување на крвта по имунизацијата со АстраЗенека

(ЕМА) денеска соопшти дека засега не идентификувала фактори на ризик како што се возраст, пол или претходна историја на згрутчување на крвта во случаите на згрутчување...

Здравје 28.03.21 | 22:15

Д-р Пановски: Во првите три недели оние кои се вакцинираа треба да се пазат повеќе отколку до сега

За да се развијат антитела потребни сетри недели. Особено во овие три недели луѓето треба да се чуваат повеќе отколку што се чувале до сега. Ова е една од препораките...