Ознака: корона вакцини
Здравје 13.04.21 | 23:45

САД: Препорачуваме Фајзер и Модерна на бремени жени

Американскиот колеџ за акушери и гинеколози (ACOG) денес објави дека е најдобро за бремени жени и мајки кои сакаат да се вакцинираат против Ковид да го сторат тоа со вакцината...

Македонија 13.04.21 | 22:52

Трпеновски: Владата не ни достави документи дали има склучено договори со некоја фирма за набавката на вакцини

Горан Трпеновски од Антикорупциска комисија во своето гостување во емисијата „Топ Тема“ зборуваше со сканадалот околу набавката на вакцините и посочи дека од Владата...

Македонија 12.04.21 | 12:35

Досега вакцинирани 25.000 лица, Филипче повикува на трпение, ќе има вакцини за сите

Вакцинацијата во државата се одвива добро. Веќе се вакцинирани околу 25.000 граѓани во салата „Борис Трајковски“, а утре завршува вакцинација на вработените во критичната...

Македонија 12.04.21 | 11:59

2000 вакцини стигале денес, идемооо масовна вакцинација

2000 вакцини стигале денес, идемооо масовна вакцинација – коментира Ивор Мицковски. Денеска министерот за здравство, Венко Филипче излезе на прес-конференција на која...

Свет 12.04.21 | 11:19

Меркел ја откажа вакцинацијата која беше закажана за вчера, имала важна средба

Германската канцеларка Ангела Меркел ја откажа регистрацијата за вакцинација против КОВИД-19. Вакцинацијата на Меркел беше закажана за 11 април, а според планот за вакцинација,...

Македонија 12.04.21 | 10:51

Денеска во земјава пристигнуваат 2000 вакцини

Денеска доаѓаат 2000 вакцини во нашата земја. Ова го најави министерот за здравство Венко Филипче пред салата „А1 Борис Трајковски“ во Скопје. Станува збор за кинеските...

Здравје 11.04.21 | 23:22

Имунитетот од вакцината трае шест месеци, се истражува дали ќе биде потребна уште една доза

Главниот американски епидемиолог Антони Фаучи смта дека имунитетот стекнат по природната зараза со ковид -19 трае најмалку шест месеци и тоа е периодот кога лицата кои...

Здравје 11.04.21 | 22:40

Само еден од 28.000 луѓе кои примиле вакцина против корана има сериозни несакани ефекти

Помалку од еден во 28.000 лица кои примиле вакцина против ковид-19, што е помалку од 0,004 проценти, имале сериозни реакции, покажуваат податоците од Министерството за здравство...

Здравје 11.04.21 | 21:49

Дали мртов вирус може да ве зарази – сите дилеми околу вакцините на едно место

Епидемиологот Предраг Кон од Кризниот штаб на Србија вели дека од почетокот на вакцинацијата во Србија е забележан само еден случај на тромбоза и бесмислено е тој еден...

Здравје 09.04.21 | 09:14

Научниците кои ја направија вакцината „астразенека“ ќе бидат побогати за 22 милиони фунти, нивните колеги од „Фајзер“ и „Модерна“ станаа милјардери

Научничката Сара Џилберт, која го предводеше тимот што ја создаде вакцината против коронавирус на Универзитетот Оксфорд и „АстраЗенека“, наскоро ќе биде побогата...

Здравје 07.04.21 | 22:11

Инвестико: Фармацевтските компании не ги зеле предвид родовите разлики за нуспојавите од вакцините

Според белгиската платформа за истражувачко новинарство, Инвестико, петте најголеми фармацевтски компании кои произведуваат вакцини не ги земаат предвид разликите...

Свет 07.04.21 | 17:38

Во Британија младите до 30 години ќе се вакцинираат со Фајзер или Модерна, наместо со Астра Зенека

Имунизацијата против Ковид-19 со вакцините на Универзитетот во Оксфорд и „Астра Зенека“ на лица на возраст под 30 години ќе биде запрена денеска врз основа на препораките...

Здравје 07.04.21 | 16:03

Околу 60 македонски здравствени работници добиле ковид по првата доза вакцина

Дали се доволни 14 дена за создавање имунитет против корона вирус, по примена вакцина? Ова прашање ги мачи поголем број од граѓаните. Во групата Ковид 19, совети и искуства,...

Македонија 05.04.21 | 08:08

Заврши симулацијата, започнува вакцинацијата

Масовното вакцинирање на населението против Ковид-19 во земјава официјално ќе почне од денеска во А1 Арената (сала „Борис Трајковски“). Закажани се термини за 3000 граѓани,...

Свет 04.04.21 | 22:39

И Либија доби 100.000 дози на рускиот Спутник V

Првата количина вакцини против корона вирусот пристигна денес во Либија, со испорака на 100.000 дози на рускиот Спутник V. Министерството за здравство на Либија објави...

Македонија 03.04.21 | 19:17

Сите држави вакцинираат, само кај нас властите два дена симулираат вакцинирање

Сите држави вакцинираат 💉, само кај нас властите 2 дена симулираат вакцинирање. Симулираат!!! Планирале они, замислете!!! Симулираат вакцинирање!!! Додека вие викендов...

Здравје 03.04.21 | 18:39

Холандија целосно ја запре имунизацијата со „АстраЗенека“ до 7 април

Холандија денеска соопшти дека привремено, до 7 април, ја прекинува употребата на вакцините на „АстраЗенека“ против коронавирусот. Министерството за здравство вчера...

Македонија 01.04.21 | 15:33

10.000 во Србија и 40.000 во Македонија: Вучиќ со повеќе вакцинирани Македонци од Заев и Филипче

Имам информација дека околу 10.000 македонски државјани заминале да се вакцинираат во Србија, рече министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција...

Македонија 31.03.21 | 23:41

СДСМ тврди: Се споделува лажен повик за вакцинирање на партиски членови

СДСМ најавува пријави за, како што тврдат, лажниот допис што се споделува на социјалните мрежи за наводно изготвување на списоци за вакцинација Владејачката партија...

Македонија 31.03.21 | 23:03

СДСМ прави списоци за приоритетно вакцинирање на нивни луѓе – партиската книшка тикет за вакцина

Наскоро започнува вакцинирање на граѓаните против САРС Ковид-19 вирусот. Првата количина е ограничена. Бараме од општинските организации да ни се достават списоци за...