Ознака: корона вакцина
Балкан 07.04.21 | 21:56

Србинка се вакцинирала со Синофарм, а ја ревакцинирале со Фајзер

Снежана Чировиќ од Чачак, која денес била на ревакцинација наместо да ја прими втората доза на „Синофарм“, тврди дека ја примила вакцината „Фајзер“. „Лута сум и огорчена,...

Здравје 03.04.21 | 16:35

Истражување: Вакцинирањето против грип помага и против короната

Луѓето кои биле вакцинирани против грип имаат помала веројатност да бидат заразени со вирусот корона и имаат помала веројатност да имаат компликации, покажува студија...

Свет 31.03.21 | 18:37

Курц: Австрија следната недела најверојатно ќе ја нарача руската вакцина

Австрија следната недела најверојатно ќе нарача милион дози од руската вакцина „Спутник В“, изјави денеска австрискиот канцелар Себастијан Курц, без да прецизира...

Балкан 24.03.21 | 16:39

Србија ги затвора границите, слободен влез само за вакцинираните

Србија ги затегнува правилата за влез во државата. Граничните рампи ќе бидат подигнати само за целосно вакцинираните против Ковид-19, одлучи Кризниот Штаб. За оние кои...

Свет 20.03.21 | 08:17

Борис Џонсон ја прими вакцината на АстраЗенека

Британскиот премиер Борис Џонсон (56) ја прими вакцината против коронавирус од производителот АстраЗенека, пишуваат британските медиуми. Тој беше вакциниран во болницата...

Здравје 04.03.21 | 12:39

Наскоро вакцина против Ковид-19 во облик на спреј?

Повеќето вакцини кои се моментално во употреба се примаат преку инјекција во раката, меѓутоа научниците сметаат дека би имало многу повеќе смисла за респираторните...

Здравје 02.03.21 | 17:28

Тиодоровиќ за мажот од Врање кој прими две различни дози вакцина: Тоа не смееше да се случи, ја пратиме неговата состојба

На средбата со претставниците на здравствените институции во Врање, град кој минатата недела беше едно од најголемите жаришта во Србија, се разговараше за процесот...

Свет 28.02.21 | 13:15

Унгарскиот премиер Виктор Орбан се вакцинираше со кинеската вакцина против коронавирус

Унгарскиот премиер Виктор Орбан прими вакцина против коронавирусот, изработена од кинеската компанија „Синофарм“. „Вакциниран“, објави Орбан на својот Фејсбук профил,...

Свет 27.02.21 | 21:45

„Модерна“ ќе испитува вакцинa наменета против јужноафриканската мутација на корона вирусот

Водечкиот епидемиолошки стручњак во САД, Ентони Фаучи, најави дека кон средината на март, во САД ќе почнат испитувања на вакцина развиена од лабораторијата на компанијата...

Патувања 23.02.21 | 13:27

Вакцината против ковид ви ги отвора овие шест туристички врати

На стартот на туристичката сезона некои европски земји ги отвораат вратите за туристите кои имаат доказ дека ги примиле двете дози од вакцината против ковид. Се шпекулира...

Здравје 19.02.21 | 16:38

Вакцините не може да се избираат, ниту да се мешаат од различни производители

Со која вакцина ќе ја примите како прва доза со таа ќе ја завршите имунизацијата против ковид-19. Ако првата доза е од „Астра-Зенека“, таква мора да биде и втората. Истото...

Македонија 14.02.21 | 17:44

Неспособни, ама пелцувани од срам

Неспособни ама барем пелцувани од срам и одговорност, вели Ивор Мицковски за четворката на фотографијата. Неспособни ама барем пелцувани од срам и одговорност Posted...

Свет 14.02.21 | 16:08

Повеќе од една четвртина од Израелците примиле втора доза на вакцината Фајзер

Повеќе од една четвртина од населението во Израел примило втора доза вакцина против коронавирус на Фајзер/Бионетк, соопшти денеска израелскиот министер за здравство...

Македонија 13.02.21 | 09:19

Фајзер не им верува на Заев и Филипче, затоа нема испорака на вакцините од Србија

Првата пратка вакцини против корона на Фајзер која требаше да стигне од Србија е одложена. Производителот Фајзер вели нема проблем со донацијата која Србија треба да...

Македонија 13.02.21 | 08:16

Над 37.000 граѓани пријавиле дека се заинтересирани за вакцинација, вакцини се уште нема

Над 37000 граѓани досега се пријавиле преку онлајн апликацијата за вакцинирање против Ковид-19. Првите 8000 вакцини од компанијата „Фајзер“ кои ни ги отстапи Србија се очекува...

Здравје 10.02.21 | 21:45

Кој примил две дози од вакцината, не мора да биде во карантин

Американскиот Центар за контрола на болести (ЦДЦ) денес објави дека граѓаните кои примиле две дози на вакцината не мора да бидат во карантин доколку се во контакт со...

Здравје 10.02.21 | 21:29

Над 8.000 граѓани се пријавиле за вакцина

Министерот за здравствено, Венко Филипче попладнево информираше дека за само неколку часа регистрирани за вакцинација биле над 8.000 лица. „Преку пополнување на апликација...

Македонија 02.02.21 | 23:54

Масовно пријавување на Македонците за вакцинирање во Србија против Ковид-19

По објавувањето на веста од страна на македонското Министерство за здравство дека евентуално мала количина вакцини против Ковид-19 во Македонија би пристигнале дури...

Здравје 02.02.21 | 23:25

Израел докажа дека вакцинацијата е навистина ефикасна

Најновите податоци што доаѓаат од Израел покажуваат дека бројот на новозаболени, сериозно болни и мртви во таа земја опаѓа не само поради строгата блокада, туку и поради...

Македонија 02.02.21 | 21:21

Нашите политичари се ставија меѓу првите за вакцини – кај неспособни и неодговорни, кај без тронка солидарност

Ај сега пошто е пропуштена Фајзер/Модерна, а руската сме ја одбиле, да видиме што викаат италијанските истражувања за Астразенека. Нивната вакцина има ефикасност од...