Ознака: корона тест
Балкан 14.09.21 | 18:15

Во Грција и децата од 4 до 11 години ќе треба да имаат корона тест

За патување со авион во внатрешноста на Грција, децата од четири до 11 години потребно е да имаат негативен резултат од направен тест за домашна употреба, односно селф...

Црна хроника 03.08.21 | 13:00

Скопјанец ќе плати висока казна за фалсификувана потврда за негативен тест на коронавирус

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе предлог за казнен налог за 37-годишен скопјанец кој се товари дека фалсификувал медицинска потврда за негативен тест за...

Балкан 14.04.21 | 19:51

Без негативен тест нема да ве примат на работа во Грција

Новите селф тестови, односно брзите тестови за домашна употреба што ги воведе грчката Влада, од понеделник ќе бидат задолжителни и за вработените во малопродажбата,...

Здравје 29.01.21 | 08:42

Која ќе биде првата земја во Европа која ќе воведе анално тестирање за корона?

Европската унија потврди дека е заинтересирана за тестирање со со анални брисеви како дел од тестирањето на коронавирус, одекна во Европскаунија, па затоа портпаролот...

Здравје 27.01.21 | 17:39

Нов метод на корона тест – анален

Може да се случи наскоро со радост да се потсетуваме (и ние и докторите) на времето кога тестовите за ковид-19 се правеа со забивање на тоа стапчето во нос, откако кинеските...

Свет 25.01.21 | 08:21

Словачка за еден ден тестираше 1,3 милиони жители

Вкупно 1.303.949 лица беа тестирани за коронавирусот за време на скрининг тестот низ Словачка во саботата, при што 9.979 или 0,77 проценти се позитивни на тестот, изјави словачкиот...

Македонија 25.12.20 | 22:44

Денеска помалку теститрања и помалку заразени

Во последните 24 часа се направени 1892 тестирања, а регистрирани се 489 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-230, Куманово-28, Штип-7, Прилеп-21, Тетово-18, Струга-15, Велес-11, Битола-13,...

Свет 17.11.20 | 16:13

Џонсон негативен на Ковид-19

Британскиот премиер Борис Џонсон, кој е во самоизолација, тестиран е и е негативен на Ковид-19, изјави денеска неговиот портпарол. Тој додаде дека Џонсон ќе остабе во...

Македонија 11.11.20 | 09:25

Уште еден рекорд: Македонија прва по просек на позитивни тестови

Според веб страницата ourworldindata.org, Македонија е неславен светски лидер според процентот на новозаразени од коронавирус во однос на направените тестови во период од седум...

Македонија 01.11.20 | 19:26

Знаат ли во СДСМ што значат 4.000 денари за корона тест за едно македонско семејство?

Осудија за тероризам невини луѓе кои што си ја сакаат државата, додека убијците на децата од Смилковско се на слобода! -Ги запрашав дали знаат што значат 4000 денари за...

Македонија 27.10.20 | 10:22

Целото раководство на СДСМ, Партениј од Бигорски, вработени во МВР: Кој треба да оди во изолација поради позитивниот тест на Спасовски?

Откако министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски објави дека е позитивен на корона се поставува прашањето со кого се бил во контакт изминатите неколку денови...

Балкан 12.10.20 | 16:20

Косовците навалија во Македонија без ПЦР-тест

Значително зголемување на фреквренција на луѓе се бележи во текот на денешниот ден на граничниот премин Јажинце откако има можност да се поминуваат границите помеѓу...

Здравје 19.09.20 | 17:59

Во Франција ќе се тестира за корона и на плунка

Тестовите на плунка може да се користат за откривање на зарази со Ковид-19, но само кај луѓе со симптоми, според мислењето на Високиот здравствен орган на Франција, јави...

Свет 27.08.20 | 14:13

Добра вест за сите гастарбајтери: При враќање во Германија од Балканот нема да биде потребен корона тест

Германија ќе ги укине задолжителните тестови за коронавирус за патниците кои се враќаат од области со висок ризик во странство и ќе се фокусира на тестирање лица со...

Здравје 27.08.20 | 10:18

Корона тест за пет долари и резултатите се готови за 15 минути

Американската управа за храна и лекови издаде одобрение за употреба на тест за коронавирус, направен од компанијата „Абот Лабораторија“(Abbott Laboratories), кој може да помогне...

Свет 11.08.20 | 14:29

Со руската вакцина против корона ќе бидеме заштитени само две години

Луѓето кои ќе ја примат новата руска вакцина против Ковид-19 ќе бидат имуни на новиот коронавирус до две години, соопшти руското Министерство за здравство. – Вакцината...

Македонија 11.08.20 | 13:46

Владата за „Финците“ со корона: За транзит низ Македонија не е потребен ПЦР тест

Државјаните на Косово, Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина, како и дипломати, членови на нивните семејства и граѓани со двојно државјанство од овие држави, при транзит...

Балкан 08.08.20 | 18:22

Плажите во Албанија преполни но бројот на заразени од корона се зголемува

Нови 124 случаи на заразени со Ковид-19, 41 оздравени и четири починати лица е билансот од епидемиолошката состојба во Албанија во последното деноноќие. -Во изминатите 24...

Здравје 06.08.20 | 22:59

Др. Кунгуловски објаснува зошто во ист ден може да добиете позитивен и негативен тест на корона

Биоинженерот доктор Горан Кунгуловски, од генетската лабораторија на една приватна клиника во Скопје, објаснува зошто резултатите од тестовите за коронавирус од две...

Балкан 06.08.20 | 20:02

Во Србија и ветеринарните институти ќе тестираат за корона

Српската Влада на денешната седница донесе одлука да ги утврди сите лаборатории кои се квалификувани за спроведување на тестови за коронавирус, односно вклучување...