Ознака: корона-криза
Свет 17.08.20 | 20:55

Најразвиените земји бараат на сиромашните да им се одложи отпатата на долговите

Министрите за финансии на Г-7 денеска оценија дека е подобрена економската состојба во нивните земји и се договорија да продолжат да ги координаираат своите одговори...

Економија 17.08.20 | 14:35

Околу 12.000 останале без работа поради корона вирусот

Околу 12 илјади лица се евидентирани во АВРМ дека останале без работа од почетокот на  март до крајот на јули поради коронавирусот. Само минатиот месец на 2.500 лица им...

Калеидоскоп 15.08.20 | 20:45

„Туркиш ерлајнс“ слабее, објави загуба од 315,9 милиони американски долари

Турскиот авиопревозник „Туркиш ерлајнс“ објави нето загуба од 2,23 милијарди турски лири (315,9 милиони американски долари) во вториот квартал во кој влијанието на епидемијата...

Свет 12.08.20 | 15:06

Милиони граѓани на ЕУ не би издржале ни 2 месеци без приходи, најтешко во Хрватска

Според истражувањето на престижниот Институт Бругел од Брисел, милиони граѓани на Европската унија не би можеле да преживеат ниту два месеци без приходи, а без помош...

Скопје 11.08.20 | 15:04

961 за една недела: Грција ги отвори границите, но бројот на заболени се зголемува

Во последната седмица беше регистриран 961 дополнителен активен случаи, бројка двојно зголемена во споредба со минатата седмица, рече заменик-минисерот за цивилна заштита...

Здравје 04.08.20 | 12:55

Француските научници предупредуваат на нов, посилен корона бран наесен

Францускиот научен комитет предупреди денеска дека е „многу веројатно“ појава на уште еден бран на новиот коронавирус наесен или во зима. „Франција ја има ситуацијата...

Свет 19.07.20 | 15:56

Орбан: Холандија не може да им кажува на Унгарците како да ги трошиме нашите пари

Унгарскиот премиер Виктор Орбан, кој ги предводи средно-европските земји во нивниот заеднички настап во преговорите за пакетот помош за борба против корона вирусот,...

Фудбал 13.07.20 | 23:00

Серија А се надева дека ќе се дозволи фановите да се вратат на стадионите

Заедно со Шпанија и Франција, Италија беше една од земјите најмногу погодена од пандемијата на коронавирус. Сепак, ситуацијата на Апенините е значително подобрена во...

Свет 13.07.20 | 21:44

СЗО: Нема враќање во нормала во блиска иднина

Светската здравствена организација денеска предупреди дека пандемијата на Ковид-19 се влошува на глобално ниво и дека работите извесно време нема да се вратат во „старата...

Свет 13.07.20 | 21:34

Во јуни во САД најголем буџетски дефицит во историјата

Владата на САД во јуни регистрира најголемиот месечен буџетски дефицит во историјата бидејќи трошоците за антикорона-програми се зголемија, а приходите од даноци се...

Македонија 11.07.20 | 09:35

Зошто стотици заболуваат, а состојбата во Македонија со корона-кризата е катастрофална

Македонија е европски Вухан, а за Заев граѓаните не вредат ни пет банки, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Македонија со Зоран Заев секој ден тоне се подлабоко и подлабоко. Последното...

Технологија 09.07.20 | 13:03

Гугл ќе инвестира 900 милиони долари за економско закрепнување на Италија

„Алфабет“ и извршен директор на Гугл, Сандар Пичаи, во четвртокот објавија дека технолошкиот гигант ќе инвестира над 900 милиони американски долари во следните пет...

Свет 06.07.20 | 14:47

Корона-кризата глобално укинува 400 милиони работни места

Меѓународната работничка организација (ИЛО) очекува дека работните часови ќе паднат за 14 отсто во вториот квартал од 2020-тата, како резултат на пандемијата со Ковид-19. Ваквиот...

Балкан 02.07.20 | 12:52

Бугарите со роботи ќе дезинфицираат против корона

Истражувачки тим од Институтот за роботика при Бугарската академија на науки (БАС) разви UVC робот за дезинфекција кој може да се користи против ширење на новиот коронавирус,...

Скопје 28.06.20 | 16:33

Скопје, Куманово и Дебар во топ три по број на заразени

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6080, бројката на оздравени пациенти е 2315, на починати е 286, а во моментов...

Економија 27.06.20 | 13:04

Граѓаните на есен ќе немаат пари леб да си купат

Аналитичарот и бизнисмен Никола Тасев прогнозира тешка економска криза на есен кој што ќе следи после здравствената криза со коронавирусот. Ние во овие неколку месеци...

Свет 23.06.20 | 14:23

Германија: Економското влијание од Ковид-19 полошо од очекуваното

Влијанието на пандемијата на Ковид-19 врз глобалната економија ќе биде полошо отколку што првично се очекуваше, соопшти во вторникот германскиот Совет на економски...

Свет 23.06.20 | 11:13

Корона кризата зема 1 од 6 работни места во автомобилската индустрија во Велика Британија

Едно од шест работни места во автомобилската индустрија во Велика Британија би можело да се изгуби, доколку владата на оваа земја не делува, се вели во соопштението...

Балкан 22.06.20 | 10:28

Празни плажи во Црна Гора, во Будва 20 пати помалку туристи од минатата година

Туристичката организација на Будва соопшти дека во сите типови на сместувачки капацитети регистрирани се 1500 гости, што е речиси 20 пати помалку отколку минатата година...

Економија 18.06.20 | 13:15

Туристичките агенции се заканија со протест ако државата не им помогне

Целосно отворање на границите, воведување протоколи како во останатите европски држави, неповратна финансиска помош од 500 евра за фирми до пет вработени и од 1.000 евра...