Ознака: корона-криза
Економија 13.05.21 | 22:43

Николоски: Власта немаше пари за реализација на петтиот пакет на мерки, се чекаше да се издаде еврообврзницата

Власта успеа да продаде една приказна дека е блокиран петтиот пакет на мерки од страна на опозицијата или ВМРО-ДПМНЕ.Фактите се следни Владата го усвои петтиот пакет...

Здравје 11.05.21 | 09:24

д-р Петличковски: На добар пат сме да ја победиме корона кризата

Директорот на Институтот за имунологија, д-р Александар Петличковски смета дека мора да се прави баланс меѓу стегањето и олабавувањето на мерките. Сега имаме топло...

Македонија 05.04.21 | 11:54

300 ковид-погреби во една недела, а пола Влада аплаудира на фрлање лопати за чешми или за пазар!

За една недела 300 пациенти починаа од ковид-19, а пола Влада аплаудира на фрлање лопати за чешми или за пазар, обвинува опозициската ВМРО ДПМНЕ. Хеликоптерите служат за...

Македонија 13.03.21 | 16:13

Ѓорчев: Лагите и колапсот што доведоа до 3.200 мртви

Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев, ги коментира лошите потези, аферите и неспособноста на власта во справувањето со епидемијата на корона вирусот, што доведоа...

Економија 01.11.20 | 21:02

Мицкоски: Ни следува економска шок-бомба

Додека нè очекува тежок период и полоши времиња со корона кризата, гледаме дека владата не знае како да се справи со ситуацијата, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Хриситјан...

Фудбал 07.10.20 | 21:03

Борусија Дортмунд очекува сериозни загуби поради коронавирусот

Германскиот фудбалски клуб Борусија Дортмунд очекува загуби од 70 до 75 милиони евра оваа сезона, откако клубот ќе бидe уште попогоден од коронавирусот отколку минатата...

Вести 07.10.20 | 18:00

Земјоделството не може само против ковид-кризата, бара помош од државата

Намалено производство, неизвесен транспорт, затворени граници, оневозможен пласман, отежнат увоз и извоз, слаб пристап до финансии, расипани овошки, зеленчук, градинарски...

Економија 07.10.20 | 15:57

Извозот во првите осум месеци со пад од 18,1 отсто, кај увозот намалување за 15,6 отсто

Вкупната вредност на извозот на стоки од Република Македонија, во перидот јануари ‒ август 2020 година, изнесува 3.890.018 илјади американски долари и бележи пад од 18,1 отсто...

Калеидоскоп 06.10.20 | 13:32

Џонсон: Силен приватен сектор е клучен за закрепнувањето од корона-кризата

Премиерот на Обединетото Кралство Борис Џонсон во вторникот порача дека зајакнувањето на приватниот сектор во Велика Британија треба да биде еден од приоритетите...

Балкан 06.10.20 | 08:52

ЕУ денеска го презентира Извештајот за напредокот, Пакетот за проширување и Инвестицискиот план за Западен Балкан

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји денеска пред европратениците ќе го претстави Пакетот за проширување 2020 и Економско инвестицискиот план за Западен Балкан,...

Патувања 02.10.20 | 12:57

Бројот на туристи во Шпанија падна за три четвртини

Бројот на странски туристи во Шпанија падна за 76 проценти во август во споредба со претходната година. Во првите осум месеци од годинава, само 15,7 милиони луѓе ја посетиле...

Свет 29.09.20 | 14:26

Германските компании ќе укинат најмалку 80.000 работни места во 2021 година

Постои ризик од поголеми намалувања на работните места во германската индустрија отколку во финансиската криза од 2009 година. Според истражувањето на „Ханделсблат“,...

Балкан 22.09.20 | 15:45

Грчката економија може да издржи втор целосен карантин

Грчката економија може да издржи втор целосен карантин, рече министерот за финансии на Грција Христос Стајкурас говорејќи за грчката телевизија „Скај“ и објасни дека...

Спорт 22.09.20 | 15:09

Проблеми за организаторите на Олимписките игри во Токио да ги задржат спонзорите

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет, Томас Бах, уверен е дека игрите во Токио ќе се оджат на лето. Тој оваа недела им се придружува на организаторите во...

Свет 17.09.20 | 12:27

ЕУ одобри 44 милјарди евра државна помош за Италија

Европската комисија во четвртокот одобри шема за докапитализација во вредност од 44 милијарди евра за италијанските големи претпријатија во голема мера погодена од...

Македонија 16.09.20 | 15:34

Среде здравствено-економска криза Министерството за одбрана се почести со три возила

Наместо намалување на непродуктивните расходи заради справувањето со здравствено-економската криза предизвикана од коронавирусот, Владата дозволила Министерството...

Калеидоскоп 16.09.20 | 12:34

„Бритиш ервејс“ во најтешка криза во историјата

Извршниот директор на „Бритиш ервејз“, Алекс Круз, во средата го извести Комитетот за избор на транспорт на Обединетото Кралство дека компанијата ја доживува „најлошата...

Калеидоскоп 15.09.20 | 23:02

Туризмот во светот загуби 460 милијарди долари поради корона вирусот

Корона – кризата го чини глобалниот туристички сектор 460 милијарди долари приходи во првите шест месеци од 2020 година, како резултат на намалувањето на бројот на патници,...

Економија 13.09.20 | 10:58

ВМРО-ДПМНЕ: Новиот пакет на мерки со кој се фали СДСМ ќе заврши во џебовите на фирмите на Заеви

СДСМ наместо да се фали треба да почне да работи. Потроши пред изборите над една милијарда евра за поткуп, а ефектот од тие пари е 40 илјади невработени, историски пад...

Економија 13.09.20 | 08:52

СДСМ: Владата наскоро ќе го презентира четвртиот сет мерки

Четвртиот сет на антикризнини мерки, кој ќе биде презентиран наскоро, ќе ги рефлектира реалните потреби на компаниите и на граѓаните и дополнително ќе ја раздвижи економијата,...