Ознака: корона Франција
Свет 10.12.20 | 22:09

На Божик ќе нема полициски час, но на Нова година сите дома

Соочен со повторното влошување на индикаторите за епидемија, премиерот на Франција Жан Кастекс уште еднаш упати предупредување за циркулацијата на Ковид-19. Тој ги покани...

Свет 08.11.20 | 18:44

Сè поизвесно Франција во карантин до Нова година

Можноста за продолжување на рестриктивните мерки со делумен карантин во Франција, кои започнаа на 30 октомври, можат наместо да завршат на 1 декември да останат до Божиќните...

Свет 02.05.20 | 19:16

Италијанците, Французите и Британците најнезадоволни како нивните власти се справија со корона кризата

Граѓаните на државите најпогодени од коронавирусот се најмалку задоволни од одговорот на владата на епидемијата, според анкета објавена денеска. На скала од 0 до 10,...

Свет 14.04.20 | 20:21

Во Франција за 24 часа рекордни 762 заразени

 Од почетокот на епидемијата во Франција од Ковид-19 починале 15.729 лица, односно нови 762 смртни случаи за изминатите 24 часа, јави дописникот на МИА. Најновиот биланс беше...

Свет 22.03.20 | 21:59

Доктор за ургентна медицина во Франција почина од коронавирус

Епидемијата на коронавирусот го предизвика првиот смртен случај меѓу француските медицински лица, изјави денес францускиот министер за здравство Оливие Вера. Покојниот...